• 15 kwietnia 2024 13:24

W trosce o srebrne lata.

cze 6, 2023 #Senior, #Wydarzenia

Coraz więcej fundacji i organizacji kieruje swoje działania i projekty do pokolenia 50+. Wśród nich jest także DOZ Fundacja.

Pokolenie 50+ jest bardzo zróżnicowane — to w zasadzie kilka pokoleń: od osób pracujących i aktywnych emerytów, po wymagających pomocy i opieki seniorów. Każda z tych grup ma swoje potrzeby w zakresie zdrowia, aktywności, wsparcia psychicznego, a także pracy. Organizacje i firmy, zwłaszcza wobec zwiększającej się liczby osób starszych — na co jednoznacznie wskazują trendy demograficzne, kierują do Silversów coraz więcej działań. Jest wśród nich DOZ Fundacja, promująca szeroko pojęte zdrowie, która pod hasłem „Pomagamy seniorom cieszyć się życiem”, prowadzi wiele inicjatyw skierowanych do srebrnego pokolenia, zarówno do młodszych jego przedstawicieli, jak i starszych, samotnych, o których nieraz świat zapominał. Chodzi o to, by zerwać z obecnym, stereotypowym wizerunkiem polskiego seniora kojarzącym się ze smutkiem, chorobami, wykluczeniem, bo przecież tak nie powinno być. DOZ Fundacja wspiera zatem zdrowie i wszelką aktywność pokolenia 50+, jest m.in. partnerem społecznym DOZ Maratonu w Łodzi, gdzie zawsze istnieje specjalna strefa dla Seniora, organizuje koncerty, wykłady oraz projekty specjalne, takie jak „Dojrzałość jest piękna”, który ma zwracać uwagę na urodę dojrzałych kobiet. Jak mówi prezeska Fundacji, Elżbieta Łacina w rozmowie na Flexi.pl: „Chcielibyśmy, aby ich jesień życia, była – cytując dr. Mularską-Kucharek – wiosną możliwości. Dlatego organizujemy dla Seniorów koncerty, konferencje, spotkania, poświęcone głównie zagadnieniom medycznym w tym zdrowiu psychicznemu”. Elżbieta Łacina jest Absolwentką Ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim oraz studiów podyplomowych na Politechnice Łódzkiej. To kobieta z pasją, bardzo zaangażowana w pomoc seniorom. W wolnych chwilach realizuje swoje hobby, którymi są malarstwo i fotografia.

Bardzo ważny telefon

Na szczególną uwagę zasługuje inicjatywa DOZ Fundacji, jaką jest Telefonu wsparcia dla Seniora. Dzięki niemu osoby starsze, samotne, często niewychodzące z domu, mogą nawiązać kontakt z drugim człowiekiem. Telefony odbierają seniorzy-wolontariusze, dla których jest to również forma społecznej aktywności. Pod numerem 42 200 60 50 można porozmawiać nie tylko o problemach, ale po prostu o codziennym życiu, książkach, filmach, przepisach kulinarnych. Jest tu również możliwość skontaktowania się ze specjalistami: we wtorki z dietetykiem, w środy z farmaceutą. Już niedługo pula specjalistów się powiększy i do telefonu wsparcia dołączy również fizjoterapeuta, dietetyk i specjalista od zagadnień komputerowych.

Telefon wsparcia dla Seniora 42 200 60 50 działa od poniedziałku do soboty w godzinach 16 – 18.

Rynek pracy otwarty dla 50+

Dla sporej części pokolenia Silvers ważnym aspektem, służącym zarówno zachowaniu równowagi psychicznej, jak i poprawy bytu, jest praca. Coraz więcej osób chce pozostać na rynku pracy także po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Często powodem bywa sytuacja ekonomiczna, bo nie łudźmy się, statystyczny, polski emeryt nie jest bogaty. Jest też druga strona medalu. Na pokolenie 50. i 60-latków spada bardzo wiele obowiązków. To tzw. Sandwich Generation, które musi opiekować się wnukami i schorowanymi rodzicami, a nieraz także własnymi, dorastającymi dziećmi. Taka sytuacja, wymusza często, głównie w przypadku kobiet, rezygnację z pracy zawodowej. Na szczęście oraz więcej pracodawców oferuje możliwość pracy elastycznej: zdalnej lub hybrydowej. To idealne rozwiązanie dla Sandwich Generation. Dzięki pracy w takim modelu nie muszą rezygnować z aktywności zawodowej i poprawiają swoją sytuację finansową. A ci, którym jeszcze brakuje paru lat do emerytury, mają szansę powiększyć nieco swój kapitał emerytalny.

Do wszystkich osób 50+ szukających swojego miejsca na rynku pracy kieruje swoją ofertę Flexi.pl, jedyny w Polsce portal ogłoszeniowy dla pokolenia Flexi, czyli aktywnych i otwartych na działanie Silversów. Można tu znaleźć pracę lub zarekomendować się rekruterom jako specjalista. Flexi.pl gromadzi również informacje z całego kraju o różnorodnych aktywnościach i wolontariatach skierowanych do pokolenia Flexi.

Odczarowanie mitów i pożegnanie fałszywych stereotypów dotyczących Baby Boomers (urodzonych w latach 1946-1964) i tzw. Silent Generation (urodzonych w latach 1928-1945) powinno leżeć nam wszystkim na sercu, wszak niedługo co 4 Polak będzie miał 60 lat.

Cały materiał:

https://flexi.pl/baza-wiedzy/na-linii-zyczliwosci-ze-srebrnym-pokoleniem-2652

O portalu Flexi.pl

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, poszukujące nowych rozwiązań, a dysponujące bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym. Na portalu można znaleźć: oferty pracy, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariat. Flexi.pl zawiera także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Portal chce przyczyniać się do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych, wskazując na wartość różnorodności i jej twórczy aspekt. Flexi.pl podkreśla, że zasoby i talenty osób z 25-letnim bagażem zawodowych doświadczeń nie mogą być marnowane na rynku pracy, jak i życiu. Platforma, inspirując do aktywności, stwarza warunki, aby talenty pielęgnować i twórczo się nimi dzielić.

Skip to content