Organizacje pacjentów, towarzystwa kliniczne i konsultanci krajowi z 3 obszarów apelują o bezpłatny dostęp do flozyn dla seniorów.
Do Ministerstwa Zdrowia złożony został Apel środowisk pacjentów i klinicystów reprezentujących 3 powszechnie występujące schorzenia: przewlekłą chorobę nerek, cukrzycę i niewydolność serca o umieszczenie multidyscyplinarnej grupy leków, tj. flozyn (inhibitorów SGLT-2) na liście bezpłatnych leków dla seniorów 75+, w celu ograniczenia zgonów kardiologicznych, które wciąż są główną przyczyną nadumieralności Polaków.
Niewydolność serca, przewlekła choroba nerek i cukrzyca to jedne z częściej występujących w naszym kraju chorób. Nie bez przyczyny nazywane są często epidemiami XXI wieku – dane wskazują, że dotyczą odpowiednio 1,2 mln, 4,5 mln oraz 3 mln osób. Tylko pozornie nie są ze sobą powiązane, bo nasz organizm to układ naczyń połączonych:
- 40% pacjentów z niewydolnością serca ma cukrzycę typu 2
- 67% pacjentów z PChN ma również cukrzycę typu 2
- 24% pacjentów z cukrzycą typu 2 ma niewydolność serca jako pierwsze powikłanie
- 58% pacjentów z cukrzycą typu 2 zachoruje na PChN
- Niewydolność serca i PChN to błędne koło – jedna powoduje lub nasila drugą
Rokowania pacjentów z powyższymi chorobami współistniejącymi są dramatyczne – tylko 1 na 2 z tych chorych przeżyje 5 lat. Wszystkie te 3 choroby zasilają pulę zgonów kardiologicznych i umacniają kardiologię na pozycji głównej przyczyny zgonów Polaków – 1 na 3 zgony to zgony kardiologiczne.
Chociaż każda ze wskazanych chorób może rozwinąć się w młodszym wieku, to szczególną grupą, u której dochodzi do kumulacji niewydolności serca, przewlekłej choroby nerek i cukrzycy są seniorzy. Wg danych OECD „Health at a Glance 2022”, Polska jest na drugim miejscu pod względem odsetka pacjentów powyżej 65 r.ż., u których występują co najmniej 2 choroby przewlekłe – ponad 65% Polaków jest dotkniętych taką sytuacją[1].
– Pamiętajmy, że niewydolność serca, cukrzyca i przewlekła choroba nerek to przecież nie wszystkie choroby dotykające seniorów, dlatego tak ważne jest, by w sposób jak najbardziej kompleksowy zadbać o terapię pacjentów tam, gdzie jest to możliwe. Dlatego wspólnie z organizacjami pacjentów i przy poparciu przedstawicieli Towarzystw Naukowych i Konsultantów Krajowych wystąpiliśmy do Ministra Zdrowia z apelem o umieszczenie multidyscyplinarnej grupy leków, tj. flozyn (inhibitorów SGLT-2) na liście bezpłatnych leków dla seniorów 75+, w celu ograniczenia zgonów kardiologicznych, które wciąż są główną przyczyną nadumieralności Polaków. Zgodnie ze słowami Pana Ministra, dokument zostanie przesłany do AOTMiT i mamy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej. – informuje Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i inicjator Apelu.
Jak wskazują dane zamieszczone w Apelu, pomimo refundacji flozyn we wszystkich tych obszarach, wg danych NFZ na koniec grudnia 2022 roku były one stosowane u zaledwie 173 tys. pacjentów, pomimo bardzo wysokiej pozycji w wytycznych diabetologicznych, kardiologicznych i nefrologicznych. Wynika to przede wszystkim z konieczności dopłaty pacjenta do leków, co dla pacjentów senioralnych może być barierą nie do pokonania.
– Wydatki na leki ponoszone przez seniorów niestety bardzo często stanowią ogromną część budżetu domowego, dlatego nawet koszt 50 zł, bo tyle w tym momencie trzeba dopłacić do flozyn, to dla wielu za dużo. Dlatego też uważamy, że flozyny powinny znaleźć się na liście bezpłatnych leków 75+. Jesteśmy przekonani, że taki krok z pewnością sprawi, że chorzy chętniej będą stosowali się do zaleceń lekarskich. Sztuką jest zadbać o nasze zdrowie wtedy, gdy możemy jeszcze skupić się na działaniach zapobiegawczych i ochronnych, a nie leczyć kolejne powikłania choroby prowadzące do kalectwa i w konsekwencji przedwczesnej śmierci – komentuje profesor Rajmund Michalski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.
Za umieszczeniem flozyn na liście bezpłatnych leków 75+ ogromna skuteczność tych terapii w zakresie redukcji zgonów, zmniejszenie częstości hospitalizacji, odsunięcia w czasie dializoterapii lub przeszczepu nerek. Przede wszystkim jednak działanie to przełoży się na poprawę stanu chorych.
– Zaopiekowanie się pacjentem kompleksowo, na jak najwcześniejszym etapie choroby wpłynie pozytywnie na stan chorego, a tym samym na ograniczenie najbardziej kosztochłonnych świadczeń – w tym przypadku hospitalizacji, dializoterapii czy przeszczepów. Umożliwienie seniorom bezpłatnego dostępu do leczenia tak naprawdę nie wpłynie więc na zwiększenie kosztów, wręcz przeciwnie – podsumowuje Agnieszka Wołczenko,Przewodnicząca Porozumienia Organizacji Kardiologicznych – Razem dla Serca oraz Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów “EcoSerce”.
Pełna treść Apelu dostępna jest na stronie www Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz pozostałych organizacji pacjentów popierających go.
Pod Apelem podpisali się:
- Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
- Agnieszka Wołczenko, Przewodnicząca Porozumienia Organizacji Kardiologicznych – Razem dla Serca, Prezes EcoSerce
- Dr hab. Marta Kałużna-Oleksy, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Serca
- Prof. Rajmund Michalski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki (OSMN)
- Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD)
- Prof. Krzysztof Strojek, Konsultant krajowy ds. diabetologii
- Prof. Przemysław Mitkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK)
- Prof. Magdalena Krajewska, Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego (PTN)
- Prof. Ryszard Gellert, Konsultant krajowy ds. nefrologii
- Prof. Filip Szymański, Prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych
- Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora
- Gerard Szczygieł, Prezes Stowarzyszenia Metalowych Serc
- Katarzyna Parafianowicz, Fundacja Serce Dziecka
- Jadwiga Hermanowicz, Fundacja Serce Anielki
- Iwona Czabak, Prezes Stowarzyszenia Marfan Polska
- Mariusz Mroziewicz, Prezes Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca Nowe Serce przy kl. Kardiochirurgii i Transplantologii U.M. Poznań
- Sylwia Kucia, Ordynator Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Katowice Murcki
- Dariusz Borowski, Prezes Stowarzyszenia Przeszczepionych Serc
- Andrzej Miklasiński, Prezes Stowarzyszenia Operowanych Na Serce SONS
- Karolina Odważna, Prezes Stowarzyszenia na rzecz osób ze wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi ICDefibrylatorzy
[1] Health at a Glance: Europe 2022 – OECD