• 18 lipca 2024 21:58

WCCI Warsaw, czyli silna struktura sercowo-naczyniowa

W dniach 19-21.04.2023 r. odbędą się 27-dme warsztaty Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) organizowane przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz we współpracy EAPCI i EuroPCR. W tworzeniu programu tych najstarszych i jednych z najbardziej prestiżowych warsztatów kardiologicznych w Europie udział biorą przedstawiciele Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej PTK, Klub 30 PTK oraz grupa Euro 4C EAPCI. Patronem medialnym wydarzenia jest Głos Seniora.

Twarzą w twarz z kardiologią

W tym roku WCCI wraca do stacjonarnej formuły “onsite”, co z pewnością przełoży się na dużą frekwencję wśród uczestników z całego świata, w końcu motto przewodnie WCCI to “Creating Cardiovascular Medicine Worldwide”.

  • Pandemia uspokoiła się i uważamy, że formuła stacjonarna sprzed pandemii jest dużo lepszym wyborem. Oczywiście, forma zdalna jest wygodna, oszczędza czas znacznie, ale nic nie zastąpi bezpośrednich kontaktów z drugim człowiekiem, naukowcem, lekarzem zarówno w kwestii zawodowej, jak i tej towarzyskiej, a to był zawsze ogromny walor naszych warsztatów. – ocenia prof. Adam Witkowski, Dyrektor WCCI, Kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej, Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, Past Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
  • Hotel Airport Okęcie, w którym odbywają się warsztaty jest blisko lotniska, jak i stosunkowo blisko Centrum, jest to dogodna lokalizacja zarówno dla kardiologów z Polski, jak i z innych krajów. Wiemy, że nasz wybór dot. formuły stacjonarnej spotkał się z dużym entuzjazmem w środowisku, ludzie, po latach pandemii, po prostu są spragnieni kontaktów bezpośrednich, łatwiej o zadawanie pytań w trakcie sesji i samych zabiegów, łatwiej o wymianę opinii. – dodaje prof. Robert J. Gil, Dyrektor WCCI, Kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej w Państwowym Instytucie Medycznym w Warszawie, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Najważniejsze, najnowsze, najbardziej skuteczne

WCCI od ponad 25 lat reprezentuje najwyższy światowy poziom kardiologii inwazyjnej i medycyny sercowo-naczyniowej. Dwa pierwsze dni dotyczą przede wszystkim naczyń wieńcowych. Ostatni dzień jest dniem chorób strukturalnych serca. WCCI to również najwyższej klasy faculty, czyli kadra naukowa warsztatów, absolutnych liderów nie tylko z Polski, ale również spoza kraju, którzy uczą uczestników tego, co jest obecnie najważniejsze, najnowsze i najbardziej skuteczne w kardiologii. Swoją obecnością zaszczyci w tym m.in. Jean Marco – inicjator PCR – największych europejskich warsztatów kardiologii interwencyjnej.

W tym roku tematem przewodnim warsztatów jest rewaskularyzacja tętnic wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem:

  • wielonaczyniowej choroby wieńcowej (z i bez zajęcia pnia lewej tętnicy wieńcowej)
  • problemu bifurkacji wieńcowych
  • przezskórnego leczenia chorób strukturalnych serca (w tym interwencje na zastawce aortalnej, mitralnej oraz trójdzielnej).
  • W programie znajdą się niezwykle interesujące sesje, dotyczące inwazyjnej diagnostyki obrazowej i czynnościowej, a także sesje poświęcone interwencjom na tętnicach szyjnych oraz obwodowych. Nie zabraknie również sesji z pogranicza intensywnej terapii kardiologicznej i kardiologii inwazyjnej Po raz kolejny zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w doskonale odbieranych mini-warsztatach: WARSAW CHIP (poświęconych kompleksowym zabiegom najwyższego ryzyka) oraz WARSAW CTO (przeznaczonych dla operatorów zainteresowanych szkoleniem w zabiegach rekanalizacji przewlekłych okluzji wieńcowych), na których absolutna czołówka europejskiej kardiologii pojawi się osobiście lub online. Wykłady przekładane zabiegami transmitowanymi na żywo, to nasz wręcz przysłowiowy znak firmowy. – wymienia prof. Robert J. Gil.

Kardiologiczna wioska

W tym roku po raz pierwszy podczas WCCI zorganizowana zostanie swoista kardiologiczna wioska treningowa (stworzą ją wydzielone pomieszczenia) wyposażona w wersje treningowe (trenażery) różnych urządzeń stosowanych w najbardziej skomplikowanych zabiegach angioplastyki wieńcowej (m.in.: aterektomii obrotowej i orbitalnej, przezskórnych pomp do wspomaganie lewej i prawej komór serca; urządzenia zamykające typu „large bore”, systemy obrazowania wewnątrzwieńcowego – IVUS, OCT; system do oceny mikrokrążenia wieńcowego). Planowane są sesje zajęciowe podczas których doświadczeni operatorzy będą pokazywać jak należy z w/w urządzeń korzystać

  • Ponadto, tradycyjnie już, w trakcie Warsztatów zaplanowane są transmisje na żywo z renomowanych ośrodków w Polsce i zagranicy, m.in. z Warszawy (Instytut Kardiologii w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Państwowy Instytut Medyczny MSWiA), Lublina i Krakowa (Szpitale Uniwersyteckie), a także z Brna i Atlanty. Zaplanowane zostały również prezentacje w formacie „live-in-a box oraz sesje satelitarne sponsorów Warsztatów. – dodaje prof. Witkowski.

Społeczny cel warsztatów, czyli Świadome Media

Tematy poruszane podczas Warsztatów WCCI mają istotne znaczenie nie tylko dla rozwoju kardiologii w Polsce, ale także ze względów społecznych i ekonomicznych. Szacuje się, że choroby sercowo-naczyniowe odpowiedzialne są za prawie połowę wszystkich zgonów w Polsce, a nasz kraj charakteryzuje wciąż wysoką zachorowalnością i przedwczesną umieralnością mimo rozwoju kardiologii w naszym kraju, w którym żniwo zbierają kardiologiczne pandemie, przede wszystkim niewydolność serca, z którą na co dzień zmaga się więc ponad milion Polaków. Skala problemu jest zatem znacząca i niezbędne są kompleksowe i systemowe działania w celu przeciwdziałania rozwojowi epidemii chorób serca w Polsce.

  • Społecznym, czy też humanistycznym celem warsztatów WCCI jest zwrócenie uwagi na potrzeby pacjentów kardiologicznych w Polsce oraz konieczność zapewnienia im kompleksowej opieki kardiologicznej. Zdajemy sobie sprawę, że media i dziennikarze osobiście są naszymi sprzymierzeńcami i partnerami w dążeniu do tego celu. Dlatego już po raz czwarty organizujemy wspólnie z fundacją Instytut Świadomości niezwykle ważną debatę Media Świadome Kardiologii, podczas której podsumowywać będziemy kolejny post pandemiczny rok kardiologii i rozmawiać o niezbędnych rozwiązaniach dla polskich pacjentów w najbliższym czasie. – wyjaśnia prof. Witkowski.

Długi zdrowotny dług

Ze względu na wciąż pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące długu zdrowotnego w kardiologii, a także konieczność wypracowania konkretnych rozwiązań systemowych, to również wpływ kardiologii interwencyjnej na zmniejszenie długu zdrowotnego będzie zajmował wykładowców i uczestników.

  • Podczas warsztatów przyjrzymy się faktom dotyczącym długu zdrowotnego w medycynie sercowo-naczyniowej, a przede wszystkim zweryfikujemy, kiedy i dlaczego powstał. Jak nasza specjalizacja może pomóc Polaków z tego długu wyjść. Rozmawiać będziemy o wdrożonych rozwiązaniach, zrealizowanych i niezrealizowane programach kardiologicznych oraz o najpilniejszych potrzebach kardiologii zachowawczej i zabiegowej. Mamy nadzieję, że dyskusje przyniosą konkretne propozycje systemowe, jak zredukować zachorowalność i śmiertelność, bo to dotychczas nieosiągalne dla Polski kroki milowe w kardiologii. – stwierdza prof. Robert J. Gil.
  • Niestety, zwiększenie nakładów na dodatkowe procedury, nie spowodowało fizycznego zwiększenia konsultacji i interwencji farmakologicznych oraz zabiegowych w szerokiej skali, a liczyliśmy na to, że pacjenci będą mogli być lepiej prowadzeni i skuteczniej leczeni. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Opieka koordynowana w podstawowej opiece zdrowotnej dopiero zaczyna być wprowadzana, rola lekarza rodzinnego rośnie, ale potrzeba czasu i konsekwencji, by zoptymalizować działający system.

Prof. Gil dodaje, że system wymaga nie tylko optymalizacji, ale i reorganizacji pewnych fundamentalnych założeń, których słabość ujawniła pandemia koronawirusa, a które przez całe lata wpływały na małą efektywność polskiego systemu ochrony zdrowia, również w kardiologii.

Kontakt:

Ewelina Pańczyk

mob: 660-519-565

mail: naukaiswiadomosc@gmail.com