• 17 kwietnia 2024 05:18

„Zawód: architektka. O kobietach we współczesnej polskiej architekturze”– spotkanie z cyklu „Dojrzali do sztuki”

mar 10, 2023 #Senior, #seniorzy, #Wydarzenia

Najbliższy wykład w Międzynarodowym Centrum Kultury będzie poświęcony twórczości wybranych współczesnych polskich architektek i urbanistek, m. in. Ewy Kuryłowicz,Natalii Paszkowskiej, Doroty Sibińskiej czy Agaty Twardoch.

Choć zawód architekta czy urbanisty nadal jest liczniej reprezentowany przez mężczyzn, to kobiety stanowią w tych profesjach istotną grupę, a ich głos coraz wyraźniej przebija się we współczesnych debatach na temat projektowania. Takie postaci, jak Lina Bo Bardi, Denise Scott BrownczyZahaHadid zmieniły światową architekturę i wprowadziły do niej nowe impulsy. Również współczesna polska architektura i urbanistyka są nie do pomyślenia bez kobiet.

Spotkanie odbędzie się 10 marca 2023 r., o godz. 11.00 w sali „Pod Kruki” Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25. Wstęp wolny. Dodatkowo wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl.

Prowadzenie:

Dr Małgorzata Jędrzejczyk – historyczka sztuki, kuratorka. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universität Wien i Humboldt-Universitätzu Berlin. Absolwentka interdyscyplinarnego programu studiów Środowisko–Technologie–Społeczeństwo (UJ). Autorka artykułów naukowych o sztuce i architekturze XX wieku oraz publikacji w katalogach wystaw i czasopismach. Współredaktorka antologii tekstów obraz/ciało oraz publikacji „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy“. Współautorka i kuratorka artystyczno-naukowego programu „ExercisingModernity“ (Pilecki-Institut Berlin). W ramach swojej pracy doktorskiej przygotowywanej w Instytucie Historii Sztuki UJ prowadzi badania nad koncepcją przestrzeni w twórczości Katarzyny Kobro. 

Skip to content