• 23 czerwca 2024 12:25

“KRAKUS[K]OWYM TROPEM – konkurs wiedzy o Krakowie dla wielu pokoleń” pod patronatem medialnym Głosu Seniora

gru 12, 2022 #Senior, #seniorzy, #Wydarzenia

„Kraków – miasto pełne skarbów” to tytuł pasjonującego konkursu dla wszystkich osób 60+ zainteresowanych historią, zabytkami, tradycjami i legendami Krakowa, stanowiących unikatowy zasób materialnego i niematerialnego dziedzictwa miasta.

Konkurs jest częścią szerszego projektu “KRAKUSKOWYM TROPEM – konkurs wiedzy  Krakowie dla wielu pokoleń”. Jest to nowa odsłona organizowanego przez 17 lat Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie „Krakusek”, w którym dotychczas uczestniczyli uczniowie krakowskich  i podkrakowskich szkół. W tej nowej formule obok dzieci  i młodzieży jest miejsce również dla osób w wieku 60+, bowiem organizatorzy mają nadzieję, że dzięki temu konkurs stanie się nie tylko inspiracją do odkrywania niezwykłych tajemnic Krakowa, ale i nawiązania wyjątkowych więzi międzypokoleniowych.

Inicjatywa została przygotowana przez Społeczną Szkołę Podstawową nr 4 im. J. Słowackiego STO w Krakowie oraz Akademię Żakowską (działająca w ramach Spółdzielni Socjalnej KAMPU w Krakowie). Partnerami projektu w tym roku jest Muzeum Narodowe w Krakowie i Centrum Aktywności Seniorów ”Renesans”, a opieką i wsparciem otoczyła go Anna Okońska-Walkowicz, Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Temat tegorocznej edycji konkursu: „Kraków – miasto pełne skarbów” ma wyjątkowe przesłanie nawiązujące do przypadających w roku 2023: 45 rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 5 rocznicy wpisania tradycji krakowskiego szopkarstwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Ma on także uwrażliwić uczestników na piękno i różnorodność dzieł sztuki (architektura, rzeźba, malarstwo) będących prawdziwymi skarbami Krakowa.

Rozgrywki konkursowe będą przeprowadzone w dwóch etapach dla trzyosobowych zespołów (dobranych wcześniej lub wg własnych preferencji w trakcie zajęć przygotowawczych).

I etap – przeprowadzony 24.02.2023 lub 25.02.2023, będzie miał formę testu obejmującego także ilustracje – test pisany indywidualnie przez każdego uczestnika, punkty zliczane łącznie dla utworzonego trzyosobowego zespołu

II etap (finał), który odbędzie się 31.03.2023 w Salach Kupieckiej i Lea w budynku Magistratu przy Placu Wszystkich Świętych, przygotowany będzie w formie „quizu stolikowego” dla zespołów zakwalifikowanych do finału.

Natomiast uroczysta gala wręczenia nagród zaplanowana została na 26.05.2023 r. w Sali Obrad UMK

Przed przystąpieniem do rozgrywek można będzie poznać zasób wiedzy uwzględnionej w konkursie, uczestnicząc w  sobotnich zajęciach przygotowawczych:

  • 1 interaktywnej prezentacji prowadzonej przez specjalistki w upowszechnianiu wiedzy o Krakowie
  • 1 wizycie w Muzeum Czartoryskich
  • wielopokoleniowej grze miejskiej (realizowanej z uwzględnieniem możliwości wszystkich uczestników)
  • oraz w oparciu o podaną w regulaminie  literaturę

Przyjmowanie zgłoszeń  do udziału w konkursie i w zajęciach przygotowawczych trwa do 15 grudnia  2022, a kierować je należy indywidualnie do sekretariatu Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa do spraw polityki senioralnej telefonicznie na nr. 12 616 82 16 albo na telefon kontaktowy: 690 451 052 i/lub e-mail: krakuskowym.tropem.3@gmail.com.

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się w Regulaminie lub można je uzyskać u organizatorów: tel. 515 076 126,  690 451 052.