• 19 czerwca 2024 14:54

Sposób na aktywne (zawodowe i pozazawodowe) życie Dariusza Wójtowicza? Wywiad Flexi.pl

paź 17, 2022 #współpraca, #wywiad

Flexi.pl rozmawia z byłym piłkarzem i trenerem Dariuszem Wójtowiczem o pasji do sportu, która nie poddaje się metryce. Piłka nożna, pozostając sposobem na życie i pasją, motywuje i skłania do rozwoju. Doświadczenie jednak pozwala spojrzeć na sytuację na boisku z dystansem.

Mecze na boisku i w życiu, czyli cenne doświadczenia piłkarza i trenera

Dariusz Wójtowicz związany jest z piłką nożną od wielu lat. Jako 18-latek w barwach Lechii Gdańsk zdobył Superpuchar Polski, strzelał też gole w barwach takich klubów, jak Wisła Kraków, Pogoń Szczecin, Polonia Warszawa. A po zakończeniu kariery piłkarskiej związany jest z piłką nożną jako trener. Bo, jak podkreśla, sukcesy na boisku smakują zarówno, gdy jest się piłkarzem, ale też wówczas, gdy pozostaje się zaangażowanym w mecz jako osoba, która układa taktykę, wspiera i edukuje. Zdobyte doświadczenie pozwala na tak potrzebny dystans. Ale piłka nożna to nie tylko dyscyplina sportowa, bo przecież łączy i buduje relacje, które trwają do dziś. A wspomnienia odniesionych niegdyś sukcesów, cieszą także teraz. Bywają tą dobrą pożywką dla aktywności. Ta bowiem nie słabnie z wiekiem, nawet jeśli zmienia się efektywność, to pasja i zaangażowanie w bycie blisko piłki, bycie częścią tej kultury, sprawiają, że warto rozwijać się dalej. I spełniać swoje marzenia. Bo, jak konstatuje trener Wójtowicz:

„Każdy wiek ma swoje prawa. W moim przypadku i przypadku wielu zawodników, którzy zostali później trenerami, aktywność jest na tym samym poziomie. Pewnie efektywność samych działań jest inna, bo zależy to od wielu innych czynników. Natomiast tak samo, z pasją i entuzjazmem, podchodzę do mojego zawodu, bo to całe moje życie”.

Piłkarskie doświadczenia na boisku i w życiu

Piłka nożna i jej postrzeganie mogą ewoluować: od sposobu na życie, który w latach 70. dla wielu młodych chłopaków stanowiła ta dyscyplina, po sposób na życie w wymiarze ekonomicznym, zawód, realizowany z pasją aż do możliwości czerpania z niej relaksu, który zapewnia – to wszystko warto pielęgnować. Bo, jak podkreśla Dariusz Wójtowicz:

„Natomiast tak samo, z pasją i entuzjazmem, podchodzę do mojego zawodu, bo to całe moje życie. Tak było, gdy miałem naście lat, 30 lat, jak i teraz. I to akurat potrafię, na miarę swoich możliwości, robić, w związku z tym czuję z tego tytułu zadowolenie i satysfakcję. Cały czas, a mam teraz 57 lat, piłka stanowi nieodłączny element mojego życia”.

Cały wywiad: https://flexi.pl/baza-wiedzy/gdy-pilka-nozna-jest-sposobem-na-zycie-wywiad-z-dariuszem-wojtowiczem-trenenem-i-pilkarzem-2446

O portalu Flexi.pl 

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariat. Przestrzeń dedykowana osobom 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl chce przyczyniać się do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych, wskazując na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania Flexi.pl chce wnosić cenny głos w dyskusji na temat roli Pokolenia, które ma wiele zasług.