• 22 czerwca 2024 18:40

Kara od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dla spółki Expectes za nieuczciwe praktyki na pokazach

wrz 29, 2022 #oszustwa, #Senior, #seniorzy

Spółka zapraszała konsumentów na pokazy. Podczas rozmów telefonicznych telemarketerzy informowali konsumentów, że reprezentują Fundację Reklamy Społecznej i działają w ramach akcji „Polska Przedsiębiorcom”. Ponadto spółka za udział w spotkaniach obiecywała upominki.W rzeczywistości taka akcja nie istniała, a prezenty nie były darmowe.

Prezes Urząd Ochrony Konkurencji I Konsumentów – Tomasz Chróstny, nałożył na firmę ponad 2,3 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd.

Zakwestionowane praktyki:

  • Wprowadzanie konsumentów w błąd co do przyczyny kierowanych do konsumentów zaproszeń. W rzeczywistości nie istnieje ani Fundacja Reklamy Społecznej, ani akcja „Polska Przedsiębiorcom”. Spotkania miały charakter pokazu handlowego.
  • Wprowadzanie w błąd co do prezentów. Telemarketerzy sugerowali swoim rozmówcom, że już za sam udział w prezentacji dostaną ciśnieniowy ekspres do kawy. W rzeczywistości konsumenci nie otrzymywali obiecanych ekspresów. Prezenty wręczane za sam udział w pokazie były bardzo niskiej wartości i jakości.
  • Wprowadzanie w błąd, że spotkanie i prezenty za udział w spotkaniu są finansowane przez sponsora.
  • Udzielanie konsumentom nieprawdziwych informacji co do losowania podczas prezentacji. W trakcie pokazu przeprowadzano losowania. Warunkiem otrzymania wylosowanych artykułów był zakup jednego z oferowanych produktów. UOKiK ustalił, że losowania te miały fikcyjny charakter i stanowiły jedynie element prezentacji mający na celu zachęcenie konsumentów do zakupu prezentowanego sprzętu.

Głos Seniora w ramach akcji Stop Manipulacji – nie daj się oszukać od kilku lat działa na rzecz informowania i edukowania Seniorów o różnego rodzaju oszustwach, którym narażone są osoby starsze. Bardzo cieszymy się, że firmy prowadzące nieuczciwe praktyki sprzedażowe są karane za swoje oszustwa. Działajmy razem na rzecz bezpieczeństwa seniorów!

link do całego artykułu:

https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=18915

Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!