• 22 lutego 2024 13:14

Czy praca dziennikarki kiedyś się kończy? Flexi.pl rozmawia z Barbarą Mejssner

Ukończenie 50 lat nie może być negatywną cezurą i oznaczać swoistego rodzaju skazy czy braku, który na rynku pracy równa się mniejszej liczbie propozycji względem młodszych kandydatów. A dziennikarstwo i praca z tekstem to puzzle, które warto układać, by poczuć smak satysfakcji. O dziennikarstwie, marzeniach, które bywa, że spełniają się nieoczekiwanie, Flexi.pl rozmawia z Barbarą Mejssner, dziennikarką, która współpracowała choćby z BBC, Rzeczpospolitą, Gazetą Prawną.

Zawodowe (dziennikarskie) wybory

Duży wpływ na zawodowy pivot Barbary Mejssner miała Mama, która za odprawę z emerytury podarowała Rozmówczyni Flexi.pl komputer. W tamtym czasie sprzęt pozwolił rozwinąć skrzydła i w jakiś sposób „ukierunkował”. W latach 90., kiedy komputery nie były powszechne i były relatywnie drogie, dał możliwość, aby zrealizować takie projekty, jak własne wydawnictwo, a też dzięki zawiązanym relacjom, „otworzył” drogę ku współpracy z Business Center Club. Dalej były już Prawo i Gospodarka, miesięcznik Manager, CRN Computer Reseller News, Gazeta Prawna, Rzeczpospolita. I choć przypadki wpływają na życie, także zawodowe, bo to los poniekąd zdecydował, że Barbara Mejssner zainteresowała się nowoczesnymi technologiami, a dziś pisze i ma okazję obcować ze światem „robotyzacji, sztucznej inteligencji, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, a w niedalekiej przyszłości – metaverse”, to praca dziennikarki pozostaje dla niej wciąż wyzwaniem. I choć marzeniem Barbary Mejssner jest napisanie „quasi autobiografii, z elementami fantastyki, która pokazałaby z zupełnie innej strony okres dzieciństwa i dojrzewania w PRL”, dziś tworzy content dla wielu tytułów, z powodzeniem prowadząc firmę.

Case study Barbary Mejssner i case study Flexi.pl, czyli moc autoprezentacji i moc słowa pisanego

Historia pracy dziennikarskiej Barbary Mejssner w którymś momencie staje się także historią Flexi.pl w tym kontekście, że jako członkini Bazy Specjalistów na portalu pracy i aktywności dla osób 50, 60, 70+, Rozmówczyni pokazała swoje zawodowe zasoby, poszukując ciekawych zleceń i nowych współprac. A tymczasem Barbara Mejssner finalnie podjęła współpracę z platformą inspiracji dla ludzi 50+. I dziś odpowiada za tworzenie treści, merytorycznych opracowań i analiz dla Flexi.pl. Jak sama podkreśla, ta współpraca jest swego rodzaju misją, bo doświadczalne i nadal zauważalne zjawisko ageizmu na rynku pracy, powinno być zwalczane. A idealnym sposobem, by piętnować taki rodzaj ostracyzmu, jest praca słowem, które zawsze miało moc, bo jak mówi Rozmówczyni Flexi.pl:

„Poszukując nowych wyzwań, odkryłam stronę Flexi.pl, coś na rynku wyjątkowego, ponieważ dotąd nikt nie zwracał się z ogłoszeniami o pracy do wyodrębnionej, specyficznej grupy wiekowej 55+. Założyłam tam profil zawodowy, ale nieoczekiwane stało się też tak, że rozpoczęłam współpracę z samym portalem. Tworzę Dla Flexi.pl różne materiały, praca ta jest dla mnie także czymś w rodzaju misji – cieszę się, że mogę działać na rzecz antyageizmu i propagowania aktywnego życia pokolenia Silvers. Bo będzie nas przecież coraz więcej – demografia jest tu nieubłagana”.Barbara Mejssner, która ma za sobą wiele doświadczeń zawodowych, w tym pracę dla takich podmiotów, jak: Cyfrowa Polska, Magazyn Dyrektorów IT CIO, agencja analityczną IDC, DiS, w rozmowie zwraca uwagę, że obok pracy (która nierzadko przenika się z rzeczywistością, bo teksty, nim finalnie się usankcjonują, by znaleźć swoją formę w linijkach wartościowego tekstu), ważne są te chwile poświęcone hobby. Co daje ukojenie, gdy świat raportów, pracy nad “puzzlami” pochłania? Upust można odnaleźć w podróżach w czasie, który przywodzi na myśl biżuteria, znaleziona 

na pchlim targu. A sport, choć niegdyś wcale nieuznany za cenny, dziś jest idealny, by zyskać dystans, ale też dbać o fizyczną formę. Także w wieku Flexi. A jak wskazuje Rozmówczyni Flexi.pl, wiek nie powinien w żaden sposób stygmatyzować. A PESEL znamionować wartości. Siłą bowiem są zespoły wielopokoleniowe, których efektywność polega właśnie na koegzystencji i wzajemnych przenikaniu się różnych kompetencji, zasobów, ale też spojrzeń na świat. Co istotne, aktywność na emeryturze będzie też niedługo koniecznością, bo determinują to i kwestie demograficzne, jak i te ekonomiczne, w tym niskie wartości świadczeń, które pobierają emeryci. Warto więc dbać o formę, zachowując wysoką jakość współżycia. Należy porzucić myślenie o wieku, koncentrując się na człowieku, bo jak konstatuje Barbara Mejssner: „Przestańmy wytykać sobie wiek, bo nie mamy wpływu na bieg czasu, ale możemy mieć wpływ na to, jak traktujemy się wzajemnie”.

Cały wywiad: https://flexi.pl/baza-wiedzy/przestanmy-wytykac-sobie-wiek-bo-nie-mamy-wplywu-na-bieg-czasu-ale-mozemy-miec-wplyw-na-to-jak-traktujemy-sie-wzajemnie-czyli-wywiad-z-barbara-mejssner-dziennikarka-copywriterka-autorka-2425

Fanpage: https://www.facebook.com/flexipl/ 

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/flexi-pl/ 

…………………………………………………………………………………………………………………………………… 

O portalu Flexi.pl  

Flexi.pl inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym.

To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań.

Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty.

Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach Flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności.

Flexi.pl chce przyczynić się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej.  

Skip to content