• 22 czerwca 2024 16:54

Zapraszamy na XIV Ogólnopolską Olimpiadę Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”

W dniach 16 – 17 września 2022 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się jedno z największych wydarzeń sportowych adresowanych do seniorów, którym jest XIV Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. To już czternasty rok, który zapisuje kolejne karty historii. Na oczach wszystkich powstaje niepowtarzalny scenariusz, którego autorami są seniorzy z Polski i Europy pt. „TRZECI WIEK NA START”.


Olimpiada jest wydarzeniem rangi międzynarodowej, które stanowi promocję zdrowia i aktywnego spędzania wolnego czasu przez pokolenie 50+ i uczy kształtowania u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało i sprawność fizyczną. Olimpiada to również rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, integracja w ramach aktywności fizycznej oraz wzmacnianie więzi między słuchaczami UTW z kraju i zagranicy. Obok rywalizacji sportowej oraz wielu aspektów społeczno- integracyjnych na pierwszy plan wysuwa się wzajemna życzliwość, chęć obcowania z drugim człowiekiem, dzielenia się z nim radością oraz zarażanie otoczenia uśmiechem, otwartością i miłością.


Zbliżająca się wielkimi krokami wrześniowa olimpiada jest wydarzeniem dwudniowym. 16 września od godz. 16:00 do 21:00 odbędzie się Przegląd Kulturalny, w którym udział wezmą organizacje uczestniczące w zawodach. Seniorzy wezmą także udział w konferencji oraz wieczorku integracyjnym. Sobota 17 września upłynie pod znakiem sportowej rywalizacji uczestników. Zanim jednak zawodnicy pojawią się w poszczególnych sektorach olimpijskich dyscyplin wezmą udział w tradycyjnym przemarszu radosnego korowodu drużyn, w którym uczestnicy olimpiady przekazują pozytywną energię, łamią powszechnie panujące stereotypy i pokazują, że „nie tylko młody kocha zawody”. Oprócz tego zawodnicy przywożą z sobą kawałek swojej małej ojczyzny, prezentując jej kulturę, tradycje i obyczaje. Stroje ludowe i regionalne przyśpiewki, które towarzyszą radosnej, spontanicznej defiladzie dowodzą jak piękne regiony reprezentują zawodnicy i jak bardzo olimpiada łączy pokolenia i regiony.


W dalszej części ceremonii otwarcia olimpiady nastąpi podniosły moment zapalenia znicza oraz odśpiewany zostanie hymn olimpijski, którego autorką jest słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach Lidia Kałuzińska. Słowa okolicznościowego utworu: „Rekord za rekordem pada, olimpiada, olimpiada. Młodość seniorami włada, olimpiada, olimpiada” najlepiej oddają atmosferę Międzynarodowej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”. Oficjalne rozpoczęcie olimpiady zakończą wystąpienia zaproszonych gości, których powita inicjatorka wydarzenia prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Krystyna Męcik.


Od godziny 11:00 zawodnicy będą rywalizować w konkurencjach sportowych. W tym roku są to: biegi, pływanie, pchnięcie kulą, łucznictwo, tenis stołowy, przełaje rowerowe, turniej brydżowy, turniej boule. Dokładnie w samo południe seniorzy wezmą udział w konferencji pn. „Porozmawiajmy o zdrowiu, sporcie i turystyce”. Ostatnim podniosłym momentem olimpiady będzie uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów, które rozpocznie się o godz. 16:00.


Każdego roku olimpiadzie towarzyszą prozdrowotne wydarzenia profilaktyczne, konferencje, spotkania, plenerowe warsztaty, panele dyskusyjne oraz występy artystyczne. Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, współorganizatorem Akademia Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów, a partnerem Województwo Śląskie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Województwo Śląskie, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wojewoda Śląski, Gmina Łazy, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Treść i foto/Agnieszka Seweryn

Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, którego patronem medialnym jest Głos Seniora!