• 20 maja 2024 04:19

Od dokumentu po eksperyment. Wytwórnia Filmów Oświatowych i jej twórcy – spotkanie z cyklu „Dojrzali do sztuki”

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie, które przybliży fenomen łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowej oraz sylwetki niektórych związanych z nią twórców, jak Wojciech Jerzy Has, Bogdan Dziworski czy Andrzej Różycki, a także Włodzimierz Puchalski. 

Wykład towarzyszy wystawie „Domowroty. Włodzimierz Puchalskiprezentowanej w Galerii MCK do 6 listopada 2022 roku. Puchalski był związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi od 1956 roku do końca swojego życia. Jako operator i reżyser zrealizował w WFO kilkadziesiąt filmów o tematyce przyrodniczej, które do dziś zajmują istotne miejsce w historii polskiej kinematografii.

Spotkanie odbędzie się 9 września 2022 r., o godz. 11.00 w sali Pod Kruki Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25. Wstęp wolny. Dodatkowo wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl.

Prowadzenie:

Dr Małgorzata Jędrzejczyk – historyczka sztuki, kuratorka. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, Universität Wien i Humboldt-Universität zu Berlin. Absolwentka interdyscyplinarnego programu studiów Środowisko–Technologie–Społeczeństwo (UJ). Autorka artykułów naukowych o sztuce i architekturze XX wieku oraz publikacji w katalogach wystaw i czasopismach. Współredaktorka antologii tekstów obraz/ciało oraz publikacji „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy“. Współautorka i kuratorka artystyczno-naukowego programu „Exercising Modernity“ (Pilecki-Institut Berlin). W ramach swojej pracy doktorskiej przygotowywanej w Instytucie Historii Sztuki UJ prowadzi badania nad koncepcją przestrzeni w twórczości Katarzyny Kobro.

Skip to content