• 5 grudnia 2023 05:50

Rocznicowe spotkanie pod pomnikiem lotników w Jeleśni

wrz 9, 2022

Bombowiec B-24J z 761. Dywizjonu Bombowego 15. Armii Sił Powietrznych USAF o nazwie własnej Dinah Might w swój dziewiąty lot bojowy wystartował z południowych Włoch, z misją bombardowania Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu-Dworach, które produkowały benzynę syntetyczną dla Niemców.

Już nad samym celem, a jeszcze przed zrzuceniem bomb, Liberator został trafiony przez niemiecką obronę przeciwlotniczą, a uszkodzony samolot zawrócił na południe. Nad Sopotnią Wielką dowódca wydał rozkaz ewakuacji dla części załogi, a pozostali podjęli próbę lądowania w okolicach Jeleśni, jednak podczas obniżania lotu maszyna przełamała się na pół, w wyniku czego zginęło dwóch lotników. Pozostali z 10 osobowej załogi trafili do niewoli. Polegli piloci zostali pochowani na cmentarzu w Żywcu, a dwa lata po wojnie ich ciała ekshumowano i przewieziono do USA.

Pomnik poświęcony bohaterskim lotnikom ufundowany przez naocznego świadka katastrofy Jana Suchonia, autorstwa Krzysztofa Rojka i Arkadiusza Sordyla, uważany jest za jeden z najpiękniejszych monumentów w Europie poświęconych lotnikom alianckim. Corocznie odbywają się przy nim uroczystości upamiętniające bohaterskich lotników. Opiekunem pomnika są: fundator Jan Suchoń z bratem Józefem Suchoniem oraz władze gminy Jeleśnia.

Zapraszamy serdecznie na rocznicowe spotkanie pod pomnikiem lotników w Jeleśni, które odbędzie się dnia 13 września o godzinie 12:00.

Opublikowano w ramach patronatu medialnego.

Skip to content