• 29 lutego 2024 17:04

Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Kotarbę

8 września, o godzinie 12:00, w naszej Gmina Przyjazna SenioromGmina Sękowa odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 115 rocznicę urodzin Marii Kotarby – „Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”.

Patronem medialnym uroczystości jest Głos Seniora. Szczegółowy program znajduje się na plakacie. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu.

Maria Kotarba urodziła się 4 września 1907 roku, w okolicach Nowego Sącza. Zaraz po rozpoczęciu wojny zaczęła działać na rzecz ruchu oporu Armii Krajowej. Zajęła się rozdawaniem podziemnego czasopisma i organizowała tajne składy żywności dla oddziałów partyzanckich.Aresztowana przez Gestapo, jako więzień polityczny była przesłuchiwana i torturowana.6 stycznia 1943 roku przeniesiono ją do obozu w Oświęcimiu, gdzie poznała Lenę Mankowską deportowaną z żydowskiego getta w Białymstoku. Maria świadoma ryzyka, niosła jej pomoc. Maria Kotarba została uznana za Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata za ryzykowanie życia na rzecz ratowania żydowskich więźniów w dwóch obozach koncentracyjnych.

Skip to content