• 19 lipca 2024 13:20

Dzień Seniora w Rumunii!

Głos Seniora u seniorów w Rumunii!

Dnia 2 lipca członkowie polskich społeczności z Pleszy i Nowego Sołońca spotkali się z nami w Polskim kościele oraz w Domu Polskim w Nowym Sołońcu, aby zaprezentować wzajemnie polskie tradycje kultywowane w Rumunii i w Polsce. Rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji – wojnie na Ukrainie i sytuacji polskich seniorów w Rumunii. Dziękujemy za spotkanie i gościnę prezesowi Uniunea Polonezilor Din România/ Związek Polaków w Rumunii, posłowi Gerwazemu Longherowi, pierwszej wiceprezes Związku Polaków w Rumunii Victori Longher, a także członkom Stowarzyszenie “Wołyński Rajd Motocyklowy”.

Podpisaliśmy umowę o współpracy, przekazaliśmy dary, Głos Seniora i wiele innych materiałów aktywizacyjnych oraz edukacyjnych. Zaprosiliśmy także do naszych 7 konkursów aktywizacyjnych oraz na tegoroczne IX Międzynarodowe Senioralia w Krakowie.

W Rumunii mieszka 6 tys Polaków z tego 5 tys. na Bukowinie, a centrum polskości w tym regionie stanowi właśnie Nowy Sołoniec. Liderem naszych rodaków w Rumunii jest Gerwazy Longher, dzięki któremu życie Polonii jest tu tak świetnie zorganizowane – polskie szkoły, 3 kościoły i aż 7 Domów Polskich, Gratulacje!

Projekt Głos Seniora Polaków za granicą współfinansowany przez Kancelaria Premiera Rady Ministrów pod patronatem: Pełnomocnika rzadu ds. Polonii i Polaków za granicą – Jan Dziedziczak.