• 18 lipca 2024 21:32

Po co mi konto w banku – czyli jak stać się bezpiecznym e-seniorem

lip 2, 2022 #e-senior, #Senior, #Zus

Osobisty rachunek bankowy, przelewy, zakupy online i płatności kartą to dla wielu seniorów wciąż niedostępne sposoby na załatwianie codziennych spraw. Przyczyną często jest brak wiedzy i umiejętności oraz strach przed tym, co nowe. Wystarczy jednak poznać korzyści płynące z nowych technologii, by na dobre rozpocząć swoją przygodę z internetem i bankowością elektroniczną. A wszystko to bezpiecznie i wygodnie.

Dlaczego bezpiecznie

Bankowe usługi elektroniczne są bezpieczniejsze od gotówki. Konto w banku zabezpiecza Twoją emeryturę. Gwarantuje Ci stały i szybki dostęp do Twoich pieniędzy. Możesz wygodnie nimi dysponować – płacić w internecie lub używać karty w sklepie. Nie narażasz  się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. 

Gdy przechowujesz oszczędności w domu, narażasz się na niebezpieczeństwo włamania. Wobec seniorów przestępcy często stosują metody „na wnuczka” czy „na urzędnika”, aby wyłudzić lub ukraść oszczędności przechowywane w gotówce. Gdy trzymasz ją przy sobie, mogą to również wykorzystać kieszonkowcy na ulicy czy w komunikacji miejskiej. 

Dlaczego wygodnie

Dzięki usługom bankowym online w wygodny i szybki sposób otrzymasz na swoje konto emeryturę z ZUS i nie będziesz musiał czekać na listonosza. Możesz łatwiej załatwiać codzienne sprawy, robić zakupy i płacić rachunki. 

Oprócz bankowych dostępne są też publiczne e-usługi: możliwość złożenia różnych wniosków w urzędach, umówienia e-wizyty w ZUS czy teleporady u lekarza. 

Seniorzy, którzy już poruszają się w internecie, kupują tam prezenty dla wnuków, robią przelewy czy też zamawiają leki w aptekach internetowych z dostawą do domu. W sieci ceny często są niższe niż w sklepach stacjonarnych.

Jak to zrobić

Wystarczy założyć rachunek w wybranym przez siebie banku i zmienić w ZUS sposób wypłaty świadczeń. 

Możesz założyć bezpłatny, podstawowy rachunek płatniczy. Zrobisz to w banku, w oddziałach banków zagranicznych, instytucjach kredytowych i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które prowadzą rachunki płatnicze dla konsumentów. Jeśli masz wątpliwości lub czegoś nie rozumiesz, możesz poprosić o pomoc swoich bliskich – dzieci lub wnuki, które z pewnością na co dzień korzystają z bankowości elektronicznej. 

Aby otrzymywać emeryturę z ZUS na konto w banku, zmień sposób wypłaty świadczenia. Są na to dwa sposoby: 

  • przez internet – wypełnij i wyślij wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce) przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na stronie internetowej www.zus.pl,
  • osobiście w placówce ZUS lub pocztą – wypełnij i złóż lub wyślij wniosek EZP; pracownicy ZUS wszystko Ci wyjaśnią i pomogą to zrobić.

Do czego jeszcze mogę wykorzystać konto bankowe

  • Konto pomaga planować i oszczędzać

Gdy masz konto bankowe, możesz nie tylko wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić kartą płatniczą i przelewem internetowym. Korzyści jest o wiele więcej. Możesz np. ustawić zlecenia stałe. Dzięki nim bank automatycznie, np. co miesiąc, będzie opłacał Twoje stałe rachunki. 

  • Konto pomaga ubiegać się o kredyt lub pożyczkę

Niektórzy uznają konto bankowe za niepotrzebne obciążenie budżetu domowego dodatkowymi kosztami. Problem pojawia się jednak, gdy zwiększą się wydatki albo zdarzy się jakieś nieszczęście. Wtedy trzeba sięgnąć po pożyczkę lub kredyt. W zasadzie banki nie oferują kredytów i pożyczek dla tych, którzy nie posiadają konta bankowego. Dlatego jest to bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek problemów finansowych.

  • Konto zmniejsza ryzyko kradzieży

Oszczędności na koncie bankowym są dużo bezpieczniejsze niż gotówka w kopercie czy w skarpecie. Gdy trzymasz pieniądze w domu, narażasz się na ich utratę w razie kradzieży lub zdarzeń losowych takich jak pożary. W banku Twoje pieniądze są zabezpieczone na wiele sposobów. Ponadto podczas płatności bezgotówkowych trudniej jest Cię oszukać, ponieważ terminale płatnicze nie mylą się przy wydawaniu reszty.

  • Konto pomaga w założeniu profilu zaufanego

Profil zaufany to podpis elektroniczny. Dzięki niemu możesz przez internet załatwiać sprawy na portalach wielu urzędów i korzystać z usług podmiotów publicznych w internecie. Profil zaufany to zestaw Twoich danych, które potwierdzają Twoją tożsamość. 

Profil zaufany możesz założyć właśnie za pomocą internetowego konta bankowego. Zajmuje to zaledwie kilka minut. Wszystko dlatego, że Twoje dane w banku są wiarygodne i nie musisz ich osobiście potwierdzać w urzędzie.

Korzystanie z internetu i bankowości elektronicznej wcale nie jest trudne. Każdy może być bezpiecznym e-seniorem i zadbać o siebie oraz swoje finanse. Wystarczy, że odważyć się wejść do tego wirtualnego świata. W razie wątpliwości, nie bój się pytać – dzieci i wnuki z pewnością Ci pomogą!