• 23 czerwca 2024 20:40

Noc Muzeów w Muzeum AK: Stay safe – bądź bezpieczny.

maj 12, 2022

Organizacja tegorocznej edycji Krakowskiej Nocy Muzeów to duże wyzwanie zarówno ze względu na następujące po zniesieniu obostrzeń pandemicznych oczekiwania mieszkańców, jak i trwającą wojnę na terytorium Ukrainy. Bieżące wydarzenia pokazały nam, że współczesny świat obfituje w różne zagrożenia, którym chociaż częściowo jesteśmy w stanie zapobiec. Bazując na wieloletniej współpracy ze służbami mundurowymi, Muzeum Armii Krajowej pragnie pokazać wszystkim chętnym, w jaki sposób można zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo, jak i najbliższych.

               Już w najbliższy piątek naszym tematem przewodnim będzie hasło: Stay safe – bądź bezpieczny. Tym razem wzięliśmy na warsztat kwestie dotyczące zagrożeń, wynikające z sytuacji, których doświadczamy na co dzień. Naszym celem jest doradzenie i uruchomienie wyobraźni zawczasu, aby w przyszłości móc uniknąć potencjalnych sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu mieszkańców Krakowa. W związku z tym, pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych w mury Muzeum AK 13 maja, od godziny 19:00 do 24:00, na prelekcje, warsztaty i pokazy z zakresu szeroko pojętej obronności oraz bezpieczeństwa.

Specjalnie na nasze wydarzenie żołnierze Jednostki Wojskowej NIL opowiedzą o survivalu militarnym S.E.R.E. (z ang. przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka), czyli o procedurach wojskowych podczas działania na terytorium wroga. Żołnierze 5 Batalionu Dowodzenia pokażą podstawowe techniki samoobrony, a także wyjaśnią co zabrać ze sobą w chwili szybkiej ewakuacji. Przez cały wieczór dostępne będą pokazy, jak i możliwość osobistego przećwiczenia na macie
z żołnierzem sztuki walki krav maga
, czyli techniki samoobrony polegającej na kombinacji najskuteczniejszych chwytów w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Przedstawiciele straży miejskiej skupią się z kolei na tematyce cyberbezpieczeństwa. Ich zadaniem będzie uświadomienie zainteresowanym jakie zagrożenia czyhają na nas w świecie online i w tkance miejskiej – podczas podróży w komunikacji miejskiej, w hotelach czy na ulicy po zmroku. Dodatkowo, strażnicy przygotują specjalne pogadanki dla seniorów, dzięki którym można będzie poznać triki radzenia sobie z podstępami przestępców skierowanych do tej grupy odbiorców.

Zgodnie z naszą tradycją, Noc Muzeów w Muzeum AK to okazja do skosztowania prawdziwej, wojskowej grochówki z kuchni polowej, przygotowanej przez 35 Wojskowy Oddział Gospodarczy. Na miłośników militariów będzie czekać Małopolska Grupa Rekonstrukcyjna z bronią i akcesoriami oraz stanowiskiem strzeleckim wyposażonym w repliki broni użytkowanej podczas II wojny światowej. Żołnierze zaprezentują również wybrany ekwipunek i sprzęt wojskowy, będący na stanie wspomnianych jednostek wojskowych. Obecne będzie również stoisko Oddziału Klubu Honorowych Dawców Krwi LEGION, utworzonego przy Jednostce Wojskowej NIL, skąd będzie można się dowiedzieć jakie wymogi trzeba spełnić, aby zostać krwiodawcą i ratować życie drugiego człowieka. Jednocześnie w sali obok kasy Muzeum, od godziny 20.00, będą wyświetlane archiwalne filmy dotyczące lat okupacji i działalności AK na Podhalu, w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.”.

Zapraszamy również do udziału w zwiedzaniu z przewodnikiem wystawy stałej i ekspozycji czasowych Muzeum AK w cogodzinnych 5 turach oraz do przyjrzenia się z bliska oryginalnej broni
z okresu II wojny światowej, stanowiącej zbiory muzealne, m.in.: pistoletu maszynowego Thomson M1928, pistoletu maszynowego PPSz-41, karabinku Mauser Kar98k i pistoletu maszynowego Sten MKII. Dla osób chcących poczuć trochę więcej adrenaliny tego dnia przygotowaliśmy działające cały wieczór stanowisko skoku ze spadochronu przy pomocy wirtualnej rzeczywistości, a także multimedialną strzelnicę.

Noc Muzeów w Muzeum AK to wydarzenie pełne wrażeń i atrakcji, które zwiedzający zapamiętają z pewnością na długo. Naszą ofertę kierujemy do rodzin, dzieci, seniorów i osób indywidualnych. Koszt udziału w wydarzeniu to jedyne 1 zł/os (z wyjątkiem dodatkowo płatnego stanowiska strzeleckiego). Ponadto, przez cały wieczór będziemy prowadzić zbiórkę charytatywną na rzecz Ukrainy. Szczegółowy program wydarzenia, wraz z dokładną rozpiską godzinową, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.muzeum-ak.pl. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja na oprowadzania z przewodnikiem w kasie Muzeum, mailowo: rezerwacja@muzeum-ak.pl lub telefonicznie: 12 41 00 796.

Zachęcamy do udostępnienia informacji z naszą propozycją spędzenia tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Mamy nadzieję dotrzeć do szerszego grona osób zainteresowanych, którzy mogliby w sposób praktyczny skorzystać z oferowanych przez nas warsztatów, prelekcji i pokazów. Zadbajmy razem o nasze bezpieczeństwo i nie dajmy się zaskoczyć w sytuacji kryzysowej!

Dodatkowych informacji udzieli rzeczniczka prasowa Muzeum AK – Barbara Zięba-Godula, bzieba@muzeum-ak.pl, tel.: 696 022 121.