• 19 czerwca 2024 15:23

„Wyobrażenia wspólnotowe – personifikacje Polonii i Ukrainy w sztuce”

sty 13, 2022 #Senior, #seniorzy, #Wydarzenia
Baner Dojrzali do sztuki on-line

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Dojrzali do sztuki”. Wykład, jaki odbędzie się 14 stycznia, będzie inspirowany wystawą „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”

Dzieje wyobrażeń symbolizujących narody i państwa narodowe, choć posiadają wielowiekową tradycję, uzyskały w XIX wieku szczególne znaczenie oraz nowe treści – zwłaszcza w przypadku takich krajów jak Polska. Również Ukraina wytworzyła zespół personifikacji ojczyzny związanych z XX-wieczną i najnowszą historią tego kraju.

W ramach wykładu omówiony zostanie sposób kreowania wizerunku kraju w Polsce i Ukrainie w okresie od XIX do XXI wieku. Zaprezentowany zostanie wybór polskich i ukraińskich personifikacji stworzonych przez Artura Grottgera, Jana Matejkę, Jacka Malczewskiego, WołodymyraKostyrkę czy WładęRałko.

Wykład „Sztuka widzenia – zobaczyć współczesną Ukrainę” odbędzie się 14 stycznia 2022 o godz. 11.00 w sali Pod Kruki Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: tel. 12 42 42 860/warsztaty@mck.krakow.pl.
Dodatkowo spotkanie będzie prowadzone również za pośrednictwem platformy Zoom.  W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl

Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk — doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo —Technologie — Środowisko. Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.