• 21 czerwca 2024 01:07

KATASTROFA LATAJĄCEJ FORTECY B-17, KONIÓWKA – NIEZNANI BOHATEROWIE NIEBOS, ODC. 5

gru 30, 2021
KATASTROFA LATAJĄCEJ FORTECY plansza informacyjna

Prezentujemy Państwu 5. odcinek z cyklu Nieznani Bohaterowie Niebios – serii reportaży upamiętniających miejsca i historie związane z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich 🙌Odcinek o katastrofie B-17 Latającej Fortecy w Koniówce można obejrzeć poniżej:

13 września 1944 r.na torfowiskach w okolicach Koniówki rozbiła się amerykańska Latająca Forteca B-17 – bombowiec z 483 Grupy Bombowej 15 AF. Samolot brał udział w bombardowaniu fabryki syntetycznego paliwa w Blachowni Śląskiej. Część załogi bombowca uratowana została przez żołnierzy AK i miejscowych górali. Dowódca por. Everett J. Robson i 4 lotników dostało się do niewoli. Pięciu pozostałych członków załogi zostało uratowanych przez żołnierzy placówki AK „Limba”, którzy doprowadzili ich na Stare Wierchy, gdzie stacjonował oddział 1 PSP AK mjr. Andrzeja Stobrawy ps. „Borowy”. Lotnicy dzielili partyzanckie dole i niedole życia partyzanckiego do stycznia 1945 r. W lutym 1945 r. przez Kijów i Odessę wrócili do USA.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora
Gmina Przyjazna SenioromOgólnopolska Karta Seniora

Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego

Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej otrzymanych w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.