• 17 lipca 2024 23:42

Mobilna Akademia Cyfrowego Seniora – Animatorzy w akcji!

gru 27, 2021

Dzisiaj już nie trzeba nikogo przekonywać, że komputery, internet, różne aplikacje, bankomaty, kasy samoobsługowe i inne maszyny mają proste zadanie – ułatwiać nam codzienne życie. Żeby efektywnie i bezpiecznie z nich korzystać, trzeba je poznać, oswoić oraz nauczyć się, jak brać z dostępnej technologii to, co nam rzeczywiście potrzebne.

Tak powstał projekt „Mobilna Akademia – Cyfrowy Senior”, który do końca grudnia tego roku był realizowany na terenie całego kraju. W jego ramach działało dziesięcioro przeszkolonych, świetnie wykwalifikowanych animatorów. Ich głównym zadaniem było przybliżenie Seniorom cyfrowego świata, a w szczególności aplikacji i kiosków samoobsługowych. W projekcie wzięło udział łącznie ponad tysiąc osób w wieku 60+.

Seniorzy pod okiem animatorów rozpracowywali kolejne tematy, uczyli się, jak korzystać z usług publicznych dostępnych w telefonie, jak bezpiecznie instalować aplikacje, jak chronić swoje dane. Każdy z nich miał możliwość indywidualnego skonsultowania się z trenerem kompetencji cyfrowych w sprawie nurtujących go pytań czy wątpliwości. Seniorzy uczyli się także sprawdzać siłę swoich haseł i dowiedzieli się, jak poprawnie tworzyć mocne i unikatowe hasła. Szczególną popularnością wśród uczestników cieszył się temat bezpiecznych zakupów w internecie, metod płatności, a także korzystania z bankomatów. Do tego zagadnienia służył specjalnie przygotowany w ramach projektu symulator. Ważnym elementem warsztatów było poznanie aplikacji mObywatel. Nie obyło się też bez licznych dyskusji i prezentacji innych, ważnych i przydatnych aplikacji, które mogą czasami nawet ratować życie.

„Seniorzy to wspaniała grupa do pracy!” – komentuje animatorka Urszula Jarosz – „Na warsztatach i spotkaniach indywidulanych panowała świetna atmosfera. Seniorzy są ciekawi, pełni zapału i czasem się obawiają, że coś popsują, ale szybko uczymy ich, jak sobie z tymi obawami i strachem radzić”. Wszyscy animatorzy zgodnie potwierdzają, że szkolenia podnoszące kompetencje cyfrowe w grupie wiekowej 60+ wciąż są bardzo potrzebne, a dzięki nim Seniorzy czują się obywatelami na miarę XXI wieku.

Wszystkich zainteresowanych powyższymi tematami szczególnie zachęcamy do samodzielnej nauki. W tym celu można skorzystać z kursów e-learningowych zamieszczonych na stronie internetowej projektu https://cyfrowysenior.edu.pl/. Można tam znaleźć również filmy i inne materiały, które pomogą wdrożyć się w cyfrowy świat osobom zupełnie początkującym lub uzupełnić wiedzę tych, którzy początki mają dawno za sobą. Projekt „Mobilna Akademia – Cyfrowy Senior” jest realizowany przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” i dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Edycja 2021.