• 26 lutego 2024 10:01

HISTORIA LOTU I ZAŁOGI BOMBOWCA HALIFLAX – Banica (gmina Sękowa)

lis 22, 2021
dwóch fotografów robi zdjęcie kobiecie, za nią jest pomnik upamiętniający polskich lotników i las

Samolot lecący z bazy w Campo Cassale w płd. Włoszech z zaopatrzeniem dla powstańczej Warszawy, został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r. w Krzywej-Banicy przez niemiecki nocny myśliwiec. Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników: kpt. nawigator Franciszek Omylak, ppor. pilot Kazimierz Widacki, ppor. bombardier Konstanty Dunin-Horkawicz, ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko, sierż. mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierż. radiooperator Jan Ozga, sierż. strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Szczątki porozrywanych i popalonych ciał pochował grecko-katolicki proboszcz parafii na cmentarzu w Krzywej.

W 1980 r. przeniesiono szczątki lotników do kwatery lotników brytyjskich na Cmentarzu Wojskowym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W celu upamiętnienia załogi bombowca Haliflax i miejsca katastrofy w przysiółku Banica wybudowano Pomnik Lotników Polskich, którym od lat zajmuje się historyk, regionalista i społecznik – Aleksander Gucwa- przewodniczący zespołu wolontariackiego Głosu Seniora w Banicy.

Chcesz wiedzieć więcej? Już wkrótce w ramach kampanii Nieznani Bohaterowie Niebios, organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO, Głos Seniora ukaże się publikacja oraz cykl reportaży upamiętniających miejsca i historie związane z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej otrzymanych w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021-2025.

Skip to content