• 27 lutego 2024 17:52

ZŁOTA PATELNIA BESKIDU NISKIEGO

paź 22, 2021

PYSZNA I MIĘDZYPOKOLENIOWA AKTYWIZACJIA

 W dniu 19 października 2021 kolejną piękną inicjatywę zrealizowała p. Mirka Widurek i p. Marek Widurek – Stowarzyszenie Dla Równości w Draganowej z pomocą Stowarzyszenia Miłośników Cergowej. To już V Konkurs Kulinarny „O Laur Złotej Patelni Beskidu Niskiego“. Tym razem pod patronatem i z udziałem Głosu Seniora! Nasz prezes Łukasz Salwarowski – redaktor naczelny Głos Seniora miał zaszczyt przewodniczenia Jury


W konkursie wzięło udział 14 zespołów reprezentujących wsie, stowarzyszenia i organizacje z terenu wschodniej części Beskidu Niskiego od Komańczy po Stary Żmigród, od Krempnej po Krosno i Rogi.
Każda drużyna zaprezentowała drugie danie i deser, a oceny dokonało męskie Jury w składzie:
– Łukasz Salwarowski –Redaktor Naczelny Głosu Seniora,
– Andrzej Bytnar Burmistrz Miasta Dukla,
– Bogusław Płóciennik laureat IV Edycji Konkursu,
– Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej Sioło Beskidu z Zawadki Rymanowskiej
– Zbigniew „Zbych” Piergies Artysta Malarz z Pracowni ŻyWa w Krakowie, przedstawiciel Fundacji Zupa Na Plantach.

Komisja oceniała: walory smakowe, oryginalność, związek z regionem Beskidu Niskiego i Pogórza, estetykę i prostotę przygotowania potraw.

Podczas wnikliwej oceny mieszanki smaków zaserwowanych przez uczestników konkursu komisja konkursowa była zgodna, jeśli chodzi o wybór najsmaczniejszych potraw. Oto zwycięzcy:

I miejsce. Zespół w składzie: Danuta Faustus, Danuta Kosiba, Stanisława Chajec, Zofia Belcik i Stanisława Kłap z Cergowej za Roladę z kurczaka, pasztet z soczewicy i pierogi „niespodzianka” oraz roladę z jabłkami na deser.

II miejsce. Zespół z Komańczy i Smolnika: Ewa Stanikowska i Danuta Gał. Panie przygotowały Kotleciki ziemniaczane w sosie koperkowym oraz sernik z bananami.

III miejsce. Pani Ewa Przystasz z Wietrzna za Mięso mielone wołowo-wieprzowe zawijane w placki ziemniaczane oraz Pani Bernadeta Maciejczyk z Krempnej za roladę z jelenia z czosnkiem niedźwiedzim, sałatkę z ziemniakami, herbatkę lipową z miodem z własnej pasieki i imbirem oraz deserem w postaci babeczek.

O zaciętości konkurencji niech poświadczy zestawienie potraw, które znalazły się poza podium:
– pierogi wiejskie i pana cota w wykonaniu Moniki Mroczki i Eweliny Bogackiej z Osieka Jasielskiego,
– klopsiki w głowie kapusty przygotowane przez Małgorzatę Tomkiewicz i Martę Bal z Łęk Dukielskich,
– pierogi mieszane i sześć deserków przywiezione przez zespół z Nowosielec w składzie: Anna Małek, Janina Węgrzyn, Anna Zawiślan,- łosoś z pastą z zielonego groszku, ryż i mascarpone z biszkoptami autorstwa Anety Dobosz z Rogów,
– polędwiczki w sosie kurkowym z kluską śląską i na deser karpatka ugotowane przez Andrzeja i Joannę Żarnowskich z Desznicy,
– schab w śmietanie i sernik owocowy Pani Marzanny Węgrzyn z Fundacji Wielkie Serce Dla Dzieci z Krosna,
– kasza z borowikami smażonymi, filet drobiowy, surówka i babka owocowa Kazimiery Skrzęty ze Starego Żmigrodu,
– schab faszerowany borowikami, sos, surówka z czerwonej kapusty i deser malinowy z ziarnami chia Marty Jakieły z Wrzosowej Polany
– królik po staropolsku w warzywach i fantazyjne deserki Grażyny Rak i Alicji Jurkowskiej z Pielgrzymki,
– pierogi kebabowe na słono i na słodko Ewy Szymko w Iwli.

Pyszności! Było w czym wybierać

Podziękowania i gratulacje dla organizatorów i wszystkich uczestników Konkursu.
Podziękowania  dla Prezesa Adama Faustus ze Stowarzyszenia Miłośników Cergowej i Jego wolontariuszy za wszechstronną pomoc oraz przepyszny obiad, wspaniałą atmosferę, która towarzyszyła przebiegowi Konkursu.
Szczególne podziękowania dla Zespołu „Tereściacy” za brawurowy występ i „bonus” w postaci premierowej piosenki francuskiej.


Spotykamy się za rok w Łękach Dukielskich na „Męskim gotowaniu” czyli VI Konkursie Kulinarnym tym razem w konkurencji „grillowanie”.

Skip to content