• 22 lutego 2024 12:00

Ostrowscy seniorzy na I Pikniku Organizacji Pozarządowych

wrz 20, 2021 #klubseniora, #Senior, #seniorzy

W radosnym nastroju, przy licznym udziale mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego odbył się w dniu 4 września 2021 roku w Parku Miejskim, pod patronatem Beaty Klimek – Prezydenta Miasta – I Piknik Organizacji Pozarządowych. To była okazja, by zobaczyć, jak różnorodnymi tematami zajmują się ostrowscy społecznicy, poznać ich i do nich dołączyć. Wśród wielu organizacji i stowarzyszeń uczestniczących w pikniku swoje działania i dotychczasowy dorobek zaprezentowali ostrowscy seniorzy, skupieni w Uniwersytecie Trzeciego Wieku i w Klubie Seniora Optymiści.

            Witając mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego Szymon Matyśkiewicz podkreślił, że impreza ta łączy pokolenia i odbywa się pod hasłem “Pozarządowi Potrafią”. Ma też przyczynić się do rozwoju i współpracy organizacji pozarządowych z samorządem.

            Otwierając I Piknik Organizacji Pozarządowych Beata Klimek, Prezydent Miasta zaakcentowała, że w Ostrowie Wielkopolskim budujemy wspólnotę ludzi, którzy sobie pomagają, potrafią rozwijać miasto otwarte, różnorodne i tolerancyjne, w którym chcielibyśmy mieszkać. Wywodzą się z organizacji pozarządowych, w których prężnie działali, kształtowali charaktery i nauczyli się szacunku dla drugiego człowieka. Jestem za to głęboko wdzięczna. Sama wywodzę się z takich organizacji i doskonale wiem, jak piękna   jest to praca, ale często niezwykle trudna. Budujemy – dodała – wizerunek kulturalnego i sportowego Ostrowa ze śpiewem, tańcem i sprawnością fizyczną, pokazując inny sposób na życie poza komputerem. W ten sposób odpowiadamy na potrzeby mieszkańców. Jedną  z takich form są spotkania w Amfiteatrze, niedawno odrestaurowanym w ramach realizacji programu rewitalizacji dla Ostrowa Wielkopolskiego – liczne koncerty, kabarety i wiele innych, pięknych inicjatyw wokalnych, tanecznych i teatralnych. Teraz finalizacji doczekał się piknik organizacji pozarządowych, abyśmy mogli uhonorować ludzi w nich działających i pokazać, jak ważni  są dla Ostrowa. Wyraziła zadowolenie z codziennego zaangażowania mieszkańców Ostrowa, dzięki którym miasto pięknie się rozwija. Podziękowała wszystkim zaangażowanym w działalność organizacji pozarządowych za pracę na rzecz ostrowian, za słowa wsparcia, tak ważne i potrzebne dla kontynuacji licznych inwestycji wpływających na poprawę jakości życia mieszkańców, w tym coraz większej liczby najstarszych z nich. Zakończyła optymistycznie – dbajmy o siebie, niech słońce świeci dla wszystkich z nas codziennie. Zasłużyliście na to!

            Karolina Krawczyk, kierownik Biura ds. organizacji pozarządowych i polityki senioralnej Urzędu Miejskiego, inicjatorka pierwszego pikniku organizacji pozarządowych poinformowała, że w Ostrowie Wielkopolskim, dzięki dobremu klimatowi, stworzonemu przez Prezydent Miasta działa 240 takich organizacji, z którymi samorząd współpracuje i zamierza taką współprace dynamicznie rozwijać. Zapoznała zebranych z bogatym programem pikniku zachęcając jednocześnie do odwiedzania stoisk organizacji pozarządowych, które prezentują swój dorobek i odpowiedzą na pytania związane z ich działalnością.

            Scena Amfiteatru stała się miejscem, na którym wiele zespołów w różnym wieku, od juniorów do seniorów, mogło zaprezentować swoje umiejętności i dorobek artystyczny.  Co charakterystyczne, pierwsze dwa z nich, tj. dzieci z Przedszkola Nr 1 i zespół Tańczące Seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku to przykład więzi międzypokoleniowej, do rozwoju której w Ostrowie Wielkopolskim przykłada się wielką wagę. Ich występ spotkał się z żywiołowym odbiorem publiczności. Warto w tym miejscu zauważyć, że swoją postawą i zaangażowaniem ostrowskie seniorki udowodniają, że taniec, bez względu na wiek, to sposób na szczęśliwe życie. Pokazały i tym razem, jak taka aktywność raduje, łagodzi obyczaje, dodaje energii, uwalnia od napięć i stresu. Przekonały niejednego, że taniec to dobry sposób na oderwanie się od codziennych spraw i zapewnienie sobie chwili relaksu i odpoczynku. Jednocześnie zachęcały wszystkich wokół siebie do aktywności, do czynnego włączenia się w nurt życia w mieście.

            Licznie przybyli na piknik mieszkańcy – starsi i młodsi – z zaciekawieniem obejrzeli prezentacje na stoiskach wielu organizacji pozarządowych obrazujące ich dorobek. Duże zainteresowanie wzbudziły wystawy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Seniora „Optymiści”. Wszystkim zainteresowanym działalnością OUTW i Klubu Seniora “Optymiści” informacji  udzielali  seniorzy  z  obu  tych  organizacji.

            Obecna wśród seniorów ostrowskiego uniwersytetu Beata Klimek, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego podkreśliła, że władze miasta przyjaznego seniorom, przyjętego do prestiżowej światowej sieci Miasto przyjaznym starzeniu realizują konsekwentnie ambitny program  pn. Ostrów Wielkopolski z sercem dla seniorów, dzięki któremu z roku na rok widać poprawę jakości życia najstarszych mieszkańców. Dla nas – podkreśliła – dbanie o godność seniorów jest sprawą priorytetową. Doceniamy rolę OUTW w realizacji polityki senioralnej w mieście i powiecie, której dzisiaj już nikt nie kwestionuje. Uwzględniając stale wzrastająca liczbę seniorów – dodała – przewidujemy powstanie kolejnych klubów seniora. Stawiamy na pogłębianie więzi międzypokoleniowej poprzez spotkania młodych ze starszymi w różnym, tematycznym kontekście, na uświadamianie dzieciom i młodzieży w szkołach,   jak szanować starszych, jak służyć im pomocą. Istotnym elementem polityki społecznej będzie pogłębianie współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi, w tym senioralnymi,  czego przykładem dzisiejszy piknik im dedykowany. Podziękowała seniorom w ostrowskiego uniwersytetu cennego i wartościowego dorobku wniesionego do życia lokalnej społeczności. Wpisujecie się Państwo dobrze – podsumowała – w życie naszej wspólnoty samorządowej.

            Przez kilka godzin w sobotnie popołudnie Park Miejski w Ostrowie Wielkopolskim tętnił życiem. Na scenie Amfiteatru, odbywały się występy, animacje, prezentowały się też ostrowskie kluby sportowe, w tym drużyna Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski – Mistrz Polski w koszykówce. Zmieniali się wykonawcy, było wiele konkursów i niespodzianek. Święto ostrowskich organizacji pozarządowych zakończył występ Grupy Baletowej „Gwiazda”.

            Podczas pikniku organizacji pozarządowych, mieszkańcy najpiękniejszego miasta w Polsce i ich goście mogli się przekonać, jak wiele “Pozarządowi Potrafią”, a wśród nich seniorki i seniorzy z najbardziej popularnych organizacji i stowarzyszeń senioralnych.

            Pomysł zorganizowania wydarzenia dedykowanego “pozarządowym” okazał się strzałem w dziesiątkę. Ta impreza dała bowiem zainteresowanym organizacjom pozarządowym możliwość wyeksponowania w pełni ich działalności, nawiązania interesujących kontaktów z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i odbycia ciekawych rozmów z mieszkańcami.  BRAWO SENIORZY!

Tekst:  Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia: Adama Ulichnowskiego

Ostrów Wlkp – Wrzesień 2021

Skip to content