• 23 czerwca 2024 20:40

Zakończyła się IV edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

fot. Renata Dąbrowska

Za nami IV Forum Wizja Rozwoju – największa konferencja gospodarcza w północnej Polsce. Wydarzenie odbyło się 26-27 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci
ze środowiska akademickiego, przedstawiciele biznesu, politycy oraz naukowcy wzięli udział
w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych.

Forum Wizja Rozwoju to jedno z największych wydarzeń gospodarczych w kraju, w trakcie którego znamienite grono ekspertów debatuje nad szerokim spektrum zagadnień kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, którego uroczyste wystąpienie oficjalnie otworzyło tegoroczną konferencję.

fot. Renata Dąbrowska

– Azymut skierowany w kierunku przyszłości wiąże się z wypracowaniem śmiałych i odważnych wizji, jakie są przedmiotem dyskusji na kolejnej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, w którym mam przyjemność dziś uczestniczyć – powiedział Prezes Rady Ministrów.

W trakcie dwóch dni zrealizowano 61 paneli dyskusyjnych w ramach kilkunastu bloków tematycznych dotyczących m.in. energetyki, ekonomii, gospodarki morskiej, polityki senioralnej czy geopolityki. Nowością w programie był Kongres 3W – woda, wodór, węgiel, współorganizowany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

­– Wkroczyliśmy w epokę, od której mogą zależeć kolejne dekady – mówił Premier Mateusz Morawiecki. – W świecie gwałtownie zmieniających się paradygmatów politycznych musimy budować sieć partnerstwa. Poprzez nasze działania ostatnich tygodni bardzo wydatnie te sojusze umocniliśmy. Sprawnie przeprowadzona akcja ewakuacyjna z Afganistanu to dowód na to, że nie tylko nie zostawiamy naszych partnerów w potrzebie, ale umiemy także przeprowadzić logistycznie tak skomplikowaną operację. Dzisiaj pokazaliśmy, że w kryzysie stulecia uratowaliśmy miliony miejsc pracy, utrzymaliśmy naszą politykę społeczną, rozwijamy skrzydła inwestycji infrastrukturalnych – dzieje się tak dzięki naprawie systemu finansów publicznych.

Wsparcie merytoryczne w wielu panelach dyskusyjnych zapewniła również kadra ekspertów KGHM Polska Miedź S.A. – spółki, która obchodzi w tym roku sześćdziesięciolecie.

fot. Renata Dąbrowska

Zmieniliśmy trochę strategię od czasu, kiedy w 2018r. jako zarząd objęliśmy swoje stanowiska– mówił Adam Bugajczuk, Wiceprezes KGHM Polska Miedź S.A. – Wiedzieliśmy, że musimy przygotować alternatywy dla energii elektrycznej, której ceny były bardzo niestabilne. Uruchomiliśmy szereg procesów optymalizacyjnych związanych z hutnictwem i aktywami zagranicznymi. Chcieliśmy być gotowi na zmienne warunki – zarówno gorszą,
jak i lepszą koniunkturę. Dziś niewątpliwie mamy do czynienia z tą drugą, o czym świadczy wysoki poziom cen miedzi. Nasze hasło na najbliższe 60 lat to „przyszłość jest z miedzi”. Nie mamy wątpliwości, że tak właśnie będzie. Cieszymy się, że możemy już teraz zbierać owoce inwestycji i procesów, które realizowaliśmy przez ostatnie trzy lata.

Na panelach pojawiał się również temat współpracy gospodarczej państw Trójmorza.

Między krajami Trójmorza zachodzi znaczna dynamika wymiany handlowej. Główne obszary inwestycji i współpracy powinna zatem stanowić infrastruktura, w szczególności transportowa, energetyczna oraz cyfrowa – mówił Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. – Warto pamiętać, że wszystkich nas tutaj, w Trójmorzu, połączyła żelazna kurtyna, choć
w każdym kraju miała nieco inny wymiar. To właśnie wspólne, bardzo silne doświadczenia są płaszczyzną budzącą wśród naszych społeczeństw największe zainteresowanie.

Nie zabrakło rozmów dotyczących znaczenia i potencjału przemysłu ciężkiego w Polsce. Eksperci wzięli pod lupę m.in. nowe technologie, rolę hut w narodowej gospodarce i kierunki modernizacji przemysłu maszynowego. Poszukali też odpowiedzi na pytanie czy nasz kraj ma szansę w wyścigu wodorowym.

Przemysł ciężki jest jednym z podstawowych sektorów gospodarki – przybliżył Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A. – Termin ten zawiera w sobie zarówno górnictwo i wydobycie, jak
i przemysł chemiczny. Jest on potężnym dostawcą pieniądza do sektorów publicznych, równocześnie generując tysiące miejsc pracy. Dla wielu krajów na całym świecie to właśnie przemysły ciężkie, zbrojeniowe i stoczniowe stanowią strategiczne działy gospodarki.

fot. Renata Dąbrowska

Pierwszy dzień konferencji zwieńczyła uroczysta Gala, podczas której odbyło się wręczenie Nagród Gospodarczych w siedmiu kategoriach. Laureaci wyróżnieni zostali spośród dwustu firm
i instytucji. Złotą Wstęgę Forum Wizja Rozwoju otrzymał Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Nagrodę dla firm najbardziej zaangażowanych w działalność charytatywną, prospołeczną lub ekologiczną otrzymała firma Woj-Mar Mariusz Gustowski. Laur przeznaczony dla jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną otrzymał Galeon Sp. z o.o. Sp. W zakresie ekomobilności (wdrażania niskoemisyjnych i ekologicznych rozwiązań w transporcie) nagrodzona została spółka PKA. Laur dla firm, które po raz pierwszy oferują swoje rozwiązania na polskim rynku i istnieją nie dłużej niż 2 lata powędrował do spółki E1 Krzysztof Sierżęga. Nagrodę dla firm wdrażających lub rozwijających technologie informatyczne otrzymał SPRINT S.A. Za innowacyjność nagrodzona została spółka Wireland. Natomiast nagrodę za zarządzanie, w którym wynik finansowy nie jest jedynym priorytetem, otrzymała spółka KRUSZYWO.

Kolejnym uroczystym momentem było zakończenie Hackatonu – maratonu programowania. Łączna pula nagród w tegorocznej edycji wynosiła aż 60 000zł.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji było II Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich.Uczestnicy mogli zapoznawać się z unikalnym rękodziełem i spróbować regionalnych specjałów kulinarnych.W piątek odbyło się wręczenie nagród dla Kół najbardziej zaangażowanych w rozwój pomorskich rejonów wiejskich.

Partnerem Generalnym IV Forum Wizja Rozwoju jest PKN Orlen. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego, Węglokoks S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A. Partnerem Głównym i Merytorycznym jest Grupa Lotos S.A. Partnerem Głównym jest Totalizator Sportowy sp. z o.o. i Energa Grupa ORLEN. Partnerem Głównym
i Partnerem Hackathonu jest Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partnerem II Pomorskiego Forum Kół Gospodyń Wiejskich jest Fundacja Lotto. Partnerami+ są PGNiG oraz Fundacja State Of Poland