• 20 maja 2024 04:14

LIPCOWE DNI W OSTROWSKIM UNIWERSYTECIE

sie 5, 2021 #aktywnosc, #KUTW, #seniorzy

Lipcowe dni mamy już za sobą. Wielu ostrowskich seniorów spędziło ten czas na zorganizowanym wypoczynku w otoczeniu dzieci i wnuków, często w górach i nad morzem, czy też z rodziną
i przyjaciółmi na działkach lub w przydomowych ogrodach. Spora zaś grupa członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim, znanych z aktywności fizycznej i umysłowej,
z preferowania różnych form ruchu, tak ważnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia, włączyła się
w nurt różnorodnych działań inicjowanych przez ostrowski uniwersytet. Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami wielu z nich brało udział w różnorodnych wydarzeniach na terenie Ostrowa Wielkopolskiego i poza nim. Spójrzmy na bogaty obraz tych wydarzeń.


Relaks na świeżym powietrzu na Piaskach

Popularną wśród członków OUTW formą relaksu i aktywności na świeżym powietrzu były spotkania na Piaskach Szczygliczka, gdzie miło było popatrzeć na gimnastykę jako doskonałą formę ruchu pomagającą seniorkom i seniorom utrzymać sprawność poznawczą, pamięć i dobrą kondycję psychofizyczną, jak również wyjazdy do Term w Uniejowie, z możliwością korzystania z kąpieli solankowych. W pierwszym przypadku w lipcowe wtorki Maria Wojtaszek, animatorka kultury, członek Zarządu OUTW, opiekun sekcji Kształtowania Sylwetki prowadziła dla licznej grupy seniorek
i seniorów, cieszące się ogromnym zainteresowaniem zajęcia rekreacyjne, na które składały się ćwiczenia gimnastyczne z elementami jogi i aerobiku oraz ćwiczenia rehabilitacyjne. W drugim przypadku grupa seniorów pod jej w dniu 14 lipca skorzystała  z walorów leczniczych wód termalnych, inne zaś grono osób w okresie 19-22 lipca z zajęć rehabilitacyjno-rekreacyjnych w ramach Warsztatów Zdrowia. Korzystający z tych form aktywności seniorzy stwierdzali jednomyślnie, że relaks w postaci zajęć ruchowych i kreatywnych stanowi dla nich dobroczynny wypoczynek, daje odprężenie i redukuje stres, wyzwala energię życiową, napełnia życie radością i pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość. Towarzyszą im przy tym niezliczone ilości uśmiechów.


Kąpiel w basenie solankowym
Jesteśmy w Uniejowie

Przedstawiciele ostrowskiego uniwersytetu w osobach: Aleksandra Biegańska – prezes oraz członkowie Zarządu – Maria Wojtaszek i Kazimierz Nawrocki, na zaproszenie Karoliny Krawczyk – kierownika Biura ds Organizacji Pozarządowych i Polityki Senioralnej Urzędu Miasta oraz Józefa Kozana – przewodniczącego Rady Seniorów Ostrowa Wielkopolskiego, wzięli udział w spotkaniu zachęcającym seniorów do uczestnictwa w Ostrowskim Budżecie Obywatelskim. W wyniku przeprowadzonych konsultacji złożyli trzy projekty, jakie pragną realizować w Ostrowie Wielkopolskim pod nazwą: “Pełni sił po covid – organizacja warsztatów edukacyjnych”, “Poprawiamy zdrowie po covid – warsztaty zdrowia dla seniorów” oraz “Z Ostrowa Wielkopolskiego w świat – organizacja cyklu spotkań z ciekawymi podróżnikami”.


Seniorzy OUTW w Dobrzycy

Dla członków klubu Podróżnika OUTW liczącego 130 osób ważną formą edukacji, relaksu
i wypoczynku, powiązaną z poznawaniem otaczającego ich świata są wycieczki. Po czerwcowym pobycie w Dziwnowie kolejnym etapem podróży był w dniu 29 lipca spacer po Parku w Raszkowie, zwiedzenie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy wraz z wystawą czasową pt. Moda w ziemiańskim świecie oraz Zamku w Gutowie. Wycieczkę ostrowscy podróżnicy zakończyli spotkaniem przy grillu ph. Podsumowujemy i planujemy.


Wspólny posiłek w Gutowie

Mnóstwo pozytywnych emocji towarzyszyło członkom naszej uniwersyteckiej rodziny podczas wydarzeń, jakie odbywały się w miesiącu lipcu w naszym mieście m.in. takich jak: koncerty w piątkowe wieczory na scenie  Ostrowskiego Amfiteatru, czy zajęcia zumby na polanie w Parku Miejskim. Porcje gorących rytmów przypominały seniorom lata młodości. To był dla starszych mieszkańców miasta wspaniały czas, kiedy mogli posłuchać muzyki na żywo i oklaskiwać zaproszonych artystów oraz młodych, utalentowanych uczestników warsztatów wokalnych. To był czas niezapomnianych przeżyć,
z dużą dawką pozytywnych emocji podczas wielu lipcowych dni, kiedy muzyka rozbrzmiewała również na ostrowskim deptaku i na Rynku.

Warto do tego dodać, że wielu seniorów z naszego środowiska uniwersyteckiego uczestniczyło w Ostrowskich Piknikach Zdrowia i towarzyszyło wnukom podczas festynu edukacyjnego przy Stawie Szulca pn. Bezpieczeństwo nad wodą  i na drodze.

            Byli i tacy, którzy ochoczo odwiedzali ostrowskie Piaski, gdzie mogli, w zależności od swoich zainteresowań, pooddychać pełną piersią świeżym powietrzem, pospacerować, pobiegać, poćwiczyć, popływać – znaleźć chwile wytchnienia i relaksu od zgiełku dnia codziennego.

            Jak widać, seniorzy z ostrowskiego uniwersytetu, pomimo wakacji nie zwalniają tempa, są wszędzie tam, gdzie tętni życie.


Autor tekstu  –  Kazimierz Nawrocki, Rzecznik OUTW
Zdjęcia  –  Adam Ulichnowski, Barbara Peukert, Irena Szczembara

Ostrów Wielkopolski
Sierpień 2021


Skip to content