• 23 maja 2024 05:52

Działamy dalej: Wielki powrót Stowarzyszenia PZERiL Drezdenko


Jako Głos Seniora prezentujemy Państwu relację Pani Krystyny Żak na temat ostatniej działalności Stowarzyszenia PZERiL Drezdenko. Zapraszamy do lektury!
,,Działamy: po długiej przerwie wymuszonej pandemią, mocno wierząc, że już będzie normalnie. Na początku czerwca w naszym miasteczku odbyła się wielka uroczystość, świętowano 75 lecie Klubu Sportowego ‘’Lubuszanin’’ Drezdenko. Również nasze Stowarzyszenie świętowało piękny jubileusz,
i choć aura zrobiła deszczową niespodziankę to mamy nadzieję, że kolejna okazja na wspólne świętowanie i biesiadę szybko znowu się pojawi.


Następnego dnia, w niedzielę braliśmy udział w XVII Pikniku „Niech no tylko zakwitną Jabłonie’’. Każdego roku wiosną nad jeziorem w Ługach spotykają się strzelecko-drezdeneccy, seniorzy aby wspólnie się pobawić i pośpiewać. W tym roku włodarze Dobiegniewa i Ługów powitały 16 zespołów śpiewaczych. Zabawa była przednia przy aromatach grillowych i słodkich smakowitościach, bawili się
i Wojewoda Lubuski i Starosta Powiatu, lokalne władze oraz wszyscy uczestnicy pikniku. Zaświeciło pięknie słoneczko, były tańce nie tylko pod sceną. Atmosfera była wyśmienita, gospodarze przygotowali niespodzianki, statuetki i dyplomy, i tylko czas szybko mijał… i trzeba było już wracać do domu.


Kolejny dzień, poniedziałek, był bardzo emocjonujący, ponieważ po raz trzeci nasz związek był organizatorem Drezdeneckiego Przeglądu Artystycznego Seniorów pt. ”Bez pasji nie da się żyć’’. Hasło, które każdego dnia motywuje nas do działania w grupach artystycznych było inspiracją do zorganizowania na naszym pięknym lubuskim terenie przeglądu dla seniorów. Przewodnicząca organizacji przywitała na przeglądzie Panią Burmistrz Drezdenka, Wicestarostę Powiatu Strzelecko-Drezdeneckiego oraz szacownych jurorów.

Nasze pierwsze drezdeneckie spotkanie artystyczne odbyło się w 2018r, uczestniczyło w nim 10 zespołów w różnych kategoriach, w kolejnym roku w konkursie wzięło udział już 14 grup artystycznych. Obecna sytuacja związana z pandemią wymusiła na nas przeprowadzenie przeglądu w skromniejszych warunkach, bo bez publiczności. Ale występy i chęć pokazania swoich dokonań niczym się nie różniły niczym od atmosfery z poprzednich przeglądów, zostały nagrane i pokazane on-line.

My, seniorzy jako grupa społeczna często nie jesteśmy dostrzegani na co dzień, a możliwość spotkania artystycznego pozwala nam zaprezentować swoje codzienne działania i pracę wykonywaną w zespołach. Drzemią w nas prawdziwe duże i mniejsze talenty, razem możemy być dumni z siebie, że się udało, że podobało się innym, rośnie wewnętrzna satysfakcja i chęć pracy dalej oraz zapowiedzi kolejnych wspólnych spotkań ze śpiewem, tańcem i dobrym humorem.

W skład komisji jurorskiej wchodzili: przewodniczący, wieloletni nauczyciel i wielbiciel muzyki dawnej oraz biesiadnej, choreograf tańca i krzewiciel kultury romskiej oraz instruktorka tańca w różnych kategoriach wiekowych. To szanowne grono miało poważny problem z oceną występujących, ale sprawiedliwie wybrnęło z trudnej rywalizacji. Dyrektor Centrum Promocji Kultury zapowiedział pierwszą indywidualną prezentację, którą rozpoczęła szacowna dziewięćdziesiąt letnia koleżanka. Eulalia Świniarska swoim monologiem „Kilka słów o przemijaniu” rozbawiła do łez zebranych uczestników przeglądu. Następnie grupy taneczne na przemian ze zespołami śpiewaczymi prezentowały swoje wyuczone i przygotowane programy artystyczne.

Swoim występem czas uatrakcyjnił występ kabarecik „Senior-Rita” poruszający w swoich scenkach wspomnienia na temat szkolnej młodości. Bo dobrze o tym wiemy, że młodość żywi się marzeniami,
a starość wspomnienia. Bardzo się cieszymy, że udało się zaprezentować czternaście grup seniorskich, ponieważ bardzo tego typu spotkań nam brakowało. Mamy nadzieje iż za rok ponownie się spotkamy z nowymi programami artystycznymi wraz z publicznością czego sobie i wszystkim życzę.”

Zatem do zobaczenia za rok.

Autorka tekstu: Krystyna Żak PZERiI Drezdenko.

Skip to content