Relacja z 4. Mistrzostw Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce

Najpierw walczyli, potem założyli klub


W Olsztynie odbyły się 4. Mistrzostwa Polski Dziennikarzy w Lekkiej Atletyce. Czempionatowi towarzyszyło spotkanie założycielskie stowarzyszenia, które ma skupiać aktywnych fizycznie żurnalistów.


Zawody odbyły się na olsztyńskim osiedlu Kortowo na stadionie należącym do kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Towarzyszyły 31. Mistrzostwom Polski w Lekkiej Atletyce Masters, czyli lekkoatletycznych weteranów, a także innemu branżowemu czempionatowi, a mianowicie jubileuszowym, dziesiątym mistrzostwom kraju lekarzy. Do udziału w czwartej edycji mistrzostw Polski dziennikarzy zgłosiło się 21 osób, w tym trzy panie.


– Jest to niestety nieco niższa frekwencja niż przed rokiem w Lublinie czy też w Toruniu, gdzie organizujemy halowe mistrzostwa Polski, ale cieszy nas duża, rekordowa ilość osobostartów – podkreśla Tomasz Niejadlik, dyrektor lekkoatletycznych mistrzostw Polski dziennikarzy. – W sumie zgłoszonych zostało aż 61 startów indywidualnych. Co prawda, dwóch zawodników na krótko przed zawodami wykluczyły kontuzje, niektórzy z powodu braku sił zrezygnowali ze startu w części konkurencji, ale widać, że mamy aktywną grupę dziennikarzy, którzy regularnie się ruszają i bardzo ambitnie podchodzą do naszej branżowej rywalizacji. Starają się być z nami na każdych mistrzostwach. Mamy nadzieję, że ta grupa wraz z biegiem czasu coraz bardziej będzie się poszerzała. Na pewno przydałoby się zdecydowanie więcej startujących pań.

Jedną z rywalizujących dziennikarek była Zofia Wieciorkowska, najbardziej utytułowana zawodniczka w całej historii polskiej lekkiej atletyki masters, która na zawody przyjechała aż ze Stanów Zjednoczonych. Redaktorka amerykańskiego magazynu polonijnego „Polonia” sięgnęła po złote medale w biegach na dystansach 400 i 800 metrów oraz w rzucie dyskiem. Dwa złote krążki wśród pań, w chodzie na 3000 metrów i skoku wzwyż, trafiły do blogerki Sylwii Pasińskiej-Skowron, z kolei mistrzynią kraju w pchnięciu kulą została Julia Truszczyńska (Zespół Prasowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters).

Zdecydowanie większa konkurencja panowała w rywalizacji panów. Aż trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stanęli: Jarosław Nurkiewicz z zespołu prasowego zakładu karnego w Potulicach (chód na 3000 i 5000 metrów oraz bieg na 110 metrów przez płotki), a także Marcin Nagórek, czyli jeden z najbardziej znanych blogerów biegowych w Polsce, znany też z łamów Magazynu Bieganie (400, 800 i 1500 metrów). Po cztery medale w tym dwa złote sięgnęli: Marek Pilch z magazynu Głos Seniora (mistrz w biegu na dystansie 5000 i 10 000 metrów) oraz emerytowany dziennikarz Przeglądu Sportowego Krzysztof Sułek (złoto w rzucie dyskiem i rzucie młotem). Podwójnymi mistrzami Polski dziennikarzy zostali też Tomasz Rysio (TV Włodawa; skok w dal i skok wzwyż), a także Wojciech Koczkodaj (portal Sprinterzy.com; 100 i 200 metrów). Złote medale wywalczyli również: Janusz Kędracki (Gazeta Wyborcza; pchnięcie kulą), Grzegorz Smoczyk (portal Sportzpazurem.pl) i vloger Michał Malinowski.

Pucharami Redaktora Naczelnego Magazynu „Głos Seniora” za najbardziej wartościowe wyniki czempionatu uhonorowani zostali Zofia Wieciorkowska i Janusz Kędracki.
Mistrzostwom towarzyszyło spotkanie założycielskie Klubu Sportu Dziennikarzy Polskich, nowego stowarzyszenia, którego celami są m.in. skupianie dziennikarzy prowadzących aktywność sportową, a także aktywizacja sportowa żurnalistów. Prezesem klubu został wybrany Tomasz Niejadlik, wiceprezesami – Marcin Nagórek i Marek Pilch, a sekretarzem – Julia Truszczyńska. Członkiem zarządu został także Michał Malinowski. W skład komisji rewizyjnej weszli: Łukasz Salwarowski (przewodniczący), Filip Górecki (zastępca przewodniczącego) i Wojciech Koczkodaj (sekretarz).
Kolejne, piąte mistrzostwa kraju żurnalistów w wydaniu stadionowym odbędą się za rok. Wcześniej, bo już w lutym, przedstawiciele mediów staną do rywalizacji w zimowym czempionacie, czyli 3. Halowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy.


Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters przy współpracy z magazynem Głos Seniora. Oficjalny patronat nad mistrzostwami sprawowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Autor tekstu: informacja prasowa (Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters)
Fot.: Julia Truszczyńska (PZLAM)
Na zdjęciach: Tomasz Rysio (TV Włodawa), mistrz kraju dziennikarzy w skoku wzwyż i skoku w dal., Marek Pilch – wiceprezes Klubu Sportu Dziennikarzy Polskich oraz Ambasador Głosu Seniora