• 29 maja 2024 12:42

Obchody XIV rocznicy powołania Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dnia 9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Przyjaciela. W tym właśnie dniu słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowali w Ogrodzie Botanicznym UKW obchody XIV rocznicy powołania KUTW.

W ostatnim roku „pozyskano” trzech nowych “Przyjaciół KUTW”. Zostali nimi: poseł na Sejm RP, Jan Szopiński, profesor Adam Sudoł i przedsiębiorca Jan Ciepliński. Statuetki wyróżnionym wręczał prof. Jarosław Burczyk, prorektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Poza drobnymi upominkami nowi “Przyjaciele KUTW” otrzymali wielkie piernikowe serca.

Poseł Jan Szopiński i Bożena Sałacińska

W uroczystościach wzięła udział ponad setka słuchaczy KUTW. Honorowymi gośćmi były te osoby, które w minionych latach wyróżnione zostały statuetką “Osobowość KUTW”. Są wśród nich: poetki, malarki, tancerki, wokaliści, dziennikarka, animatorka kultury oraz osoby funkcyjne. Wszyscy seniorzy świetnie bawili się słuchając piosenek w wykonaniu Grupy Wokalnej “EKG++” w składzie Krystyna Lepak, Grażyna Jabłońska i Grzegorz Klawikowski. Poza nimi wystąpiło jeszcze na plenerowej scenie muzykalne małżeństwo: Ewa i Andrzej Zasadowie.

Na zakończenie części artystycznej uczestnicy spotkania zostali poczęstowani pysznym tortem ufundowanym przez posła Jana Szopińskiego. Za pomyślność KUTW wzniesiono również toast lampkami szampana. Każdy senior otrzymał Zeszyt Aktywności Senioralnej wydany przez KWK Construction. Uzupełnienie całości prezentów było najnowsze wydanie Głosu Seniora.

Uniwersytet to nie tylko wykłady dla seniorów z interesujących ich przedmiotów. To również wycieczki i spotkania towarzyskie. Uniwersytecka wspólnota seniorów pozwoliła wielu z nich przetrwać trudny czas lockdownu. Seniorzy studenci nie dali zamknąć się w domach. W czasie obostrzeń ich częstym miejscem spotkań był myślęciński park. Tam nabierali sił duchowych i fizycznych. Łączy ich jedno. Jesieni życia nie chcą spędzać w fotelu.

Krystyna Lepak, Grzegorz Klawikowski i Grażyna Jabłońska

Co mi dał Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku? Poznałam dużo ludzi. Nie siedzę sama w domu, spotykam się często z koleżankami  i poza tym chodzę na dwie sekcje – opowiada Janina Lackner.

Sekcja nordic walking  spotykała się przez całą zimę i wiosnę. Regularnie robiliśmy spacer na wolnym powietrzu w Leśnym Parku Kultuty i Wypoczynku w Myślęcinku. W ten sposób uchroniłyśmy się przed depresją. Nie wyobrażam sobie siedzieć w domu, w zamknięciu, bez ludzi – dodaje przewodnicząca rady Słuchaczy KUTW, Bożena Sałacińska.

Tekst i zdjęcia: Bożena Sałacińska

Skip to content