• 13 kwietnia 2024 02:30

RUTW SAN w czasie pandemii

Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku SAN w okresie ograniczeń związanych z pandemią SARS-CoV-2 nie zapomina o swoich słuchaczach przebywających w domach. Ograniczenia związane z wychodzeniem z domu, zawieszeniem zajęć na uczelniach i odwołaniem wszystkich wydarzeń są dla seniorów dużym wyzwaniem zwłaszcza, że do tej pory były to osoby aktywne. Często samotni zaliczani są do grupy najwyższego ryzyka zachorowania na COVID-19. Teraz seniorzy mogą uczestniczyć zdalnie w wykładach i warsztatach. Więcej na profilu Facebook: https://www.facebook.com/Radomszcza%C5%84ski-Uniwersytet-III-Wieku-1402672706661389.

W czasie epidemii seniorzy mogą zdalnie uczestniczyć w wykładach, ćwiczenia, tańcu, warsztatach czy wspólnym oglądaniu filmów. W grę wchodzi także podróżowanie wirtualne, czyli spotkania balkonowe przy kawie na czacie-wideo. Po zawieszeniu wykładów na RUTW, członkowie postanowili przygotować zajęcia zdalne. Warsztaty tańca i gimnastyki są przeprowadzane przy współpracy Centerko. Odbywają się także wykłady z zaprzyjaźnionymi wykładowcami i dotyczą m.in. sztuki czy filozofii. Członkowie RUTW korzystają z ogólnodostępnej kultury wirtualnej, gdzie organizowane są spotkania z pisarzem wirtualnie. Sami też czytają dla innych. Członkowie RUTW mogą korzystać z warsztatów malowania i robótek ręcznych. Przy wirtualnej kawie dzielą się dobrymi radami sadzenia roślin, gotowania, pieczenia czy wreszcie biorą udział w akcji pomocy dołączając cegiełki, co jest dla nich także wzmocnieniem psychicznym.

Zajęcia zdalne na Skype

Zdalny RUTW zaprasza wszystkich chętnych do zajęć – spotkań on-line na skype. Podziękowania dla Społecznej Akademii Nauk i dyrektora Mirosława Olszewskiego, Tomasza Idziaka ze Stowarzyszenia Perspektywy oraz Mirosława Dratwińskiego.

Członkowie RUTW mają zajęcia takie jak: gimnastyka umysłu – pamięci, ABC Internetu (obsługa programu czy obróbka zdjęć), kosmetyki domowe, czy medytacja. Podziękowania również dla Krzysztofa Ciecióry, który angażuje się aktywnie by zajęcia były normalnością. Odbywają się również spotkania z ciekawymi ludźmi z pisarzami czy poetami dzięki uprzejmości wydawnictwa Poetariat.

W zdalnym RUTW można brać udział w ciekawych spotkaniach z psychologiem, lekcjach języka angielskiego, zajęciach z gimnastyki zdrowego kręgosłupa czy warsztatach rękodzieła. Z uwagi na aktualne obostrzenia, ubiegłoroczne kolędowanie członków RUTW odbyło się poprzez Skype. Zawsze co roku mieli spotkanie noworoczne, jednak w poprzednim roku to nie było możliwe. Aby poprawić humor seniorom, SAN wydał dla członków RUTW kalendarz na rok 2021 z zdjęciami minionego roku.

Autorka tekstu:
Ewa Kaczmarczyk – Prezes RUTW SAN

Skip to content