• 20 kwietnia 2024 12:34

Szlakiem ostrowskich jabłuszek

Stanica Harcerska “Zielona Polana” w Ostrowie Wielkopolskim to tętniący życiem ośrodek zlokalizowany w kompleksie Piaski-Szczygliczka, znany z różnorodnych wydarzeń bliskich lokalnej społeczności. Po “Wakacjach z uśmiechem” dla dzieci i młodzieży, którym towarzyszył gwar i radość ze wspólnie spędzanego czasu, na progu jesieni przyszedł dzień relaksu dla pełnych werwy i pasji najstarszych mieszkańców miasta i powiatu od lat zasłużonych dla rozwoju Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W dniu 12 października 2020 roku grupa 80 seniorów, dbających o jakość swego dojrzałego życia, zachowując zasady bezpieczeństwa ze względu na epidemię koronawirusa, spotkała się w Stanicy Harcerskiej “Zielona Polana” na podsumowaniu zadania publicznego otrzymanego przez ostrowski uniwersytet ze Stowarzyszenia – Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego pt. Integracyjny spacer słuchaczy OUTW na trakcie ostrowskich jabłuszek. Koordynatorem zadania była Aleksandra Biegańska wiceprezes Zarządu OUTW.

Impreza miała charakter spotkania integracyjnego z elementami edukacji i rozrywki. Józef Kozan  prezes Zarządu OUTW omówił dokonania ostrowskiego uniwersytetu w dotychczasowych 16. edycjach grantowych. Podkreślił, że niezwykle ważną formą wzbogacającą działalność merytoryczną uniwersytetu były granty otrzymane w ramach konkursów ze Stowarzyszenia – Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego, które w znacznym stopniu wzbogacały środki finansowe stowarzyszenia, dzięki czemu można było zwiększać i uatrakcyjniać bieżącą jego działalność organizacyjną i edukacyjną. Każde zadanie grantu miało swoją formę realizacji. Były to m.in. warsztaty tematyczne, wykłady o tematyce zdrowotnej, sportowej, kulturalnej, krajoznawco-turystycznej, z zakresu bezpieczeństwa, zajęcia terenowe, rajdy rowerowe, plenery plastyczne, a także imprezy integracyjne i uroczystości okolicznościowe. Te formy zajęć prezentowane były w sposób szczególny w postaci zdjęć i prezentacji zamieszczanych na stronie internetowej OUTW oraz jako materiały informacyjne w ogólnopolskiej i lokalnej prasie i telewizji. Wpływało to korzystnie na promocję działalności Uniwersytetu w zakresie integracji seniorów w mieście, powiecie, województwie i w kraju. Przykładem tego jest realizacja przyznanego po raz 10. zadania publicznego  pn. Integracyjny spacer słuchaczy OUTW na trakcie ostrowskich jabłuszek. Za przyznanie grantu oraz za okazywaną pomoc i wsparcie podczas jego realizacji podziękował Karolinie Krawczyk, prezes Stowarzyszenia Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego.

Najlepiej w gronie przyjaciół
Seniorki przy tężni solankowej

Ryszard Dolata, profesor oświaty, członek Zarządu OUTW zaprezentował publikację Prozdrowotna i odkrywcza aktywność turystyczna słuchaczy OUTW. Publikacja ta – stwierdził – przedstawiająca atrakcyjne, turystyczne szlaki spacerowe – nordic walking, przyjazne dla osób starszych, przygotowana została przy współdziałaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Podkreślił wagę dialogu międzypokoleniowego grupy Turystocyklistów – koła turystyki pieszej i rowerowej, działającego w ostrowskim uniwersytecie, która wspólnie z młodzieżą tej szkoły realizuje programy zadań publicznych powiatu ostrowskiego na temat wpływu bezpieczeństwa seniorów na ich jakość życia. Przypomniał w tym miejscu prowadzoną wspólnie kampanię antysmogową w roku ubiegłym, w której młodzież i seniorzy propagowali czyste powietrze i środowisko naturalne wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego.

Informację na temat historii ostrowskich jabłuszek przedstawiła Agnieszka Lisiak “Skórka”, autorka rzeźb ostrowskich jabłuszek, której prace można podziwiać w wielu miastach w kraju i zagranicą.  Czerwone uśmiechnięte jabłuszko –  zauważyła –  to maskotka miasta Ostrowa Wielkopolskiego. W sumie na terenie Ostrowa rozmieszczonych jest czternaście jabłek w miejscach związanych z ważnymi historycznymi i kulturalnymi wydarzeniami.  To ostatnie znajduje się właśnie przy stanicy, która usytuowana jest przy alei Siwego Sokoła 1 (ks. Lecha Ziemskiego) – pierwszego po II wojnie światowej komendanta ostrowskiego hufca ZHP.

Agnieszka Lisiak Skórka

W ramach realizacji zadania publicznego pt. Integracyjny spacer słuchaczy OUTW na trakcie ostrowskich jabłuszek grupa Tańczących Seniorek wyruszyła w dniu 8 października br. na spacer w celu poszukania ostrowskich jabłuszek mając świadomość, że motyw jabłuszka jako symbolu obfitości umieszczony w herbie miasta wraz z kluczem grodowym stał się inspiracją do stworzenia szlaku zwanego “Ostrowskim Szlakiem Kultury”. Tańczące Seniorki, idąc wytyczonym szlakiem, miały okazję przypomnieć sobie ciekawe miejsca pod względem historii i kultury miasta oraz regionu, a także zapoznać się z nowo oddanymi obiektami upiększającymi nasze miasto, takimi jak: amfiteatr, tężnia czy ogródek jordanowski.

Słuchacze OUTW na trakcie ostrowskich jabłuszek
Seniorki z czerwonym jabłuszkiem
Seniorki z Sebastianem Górskim zastępcą Prezydenta Miasta

W drugiej części spotkania integracyjnego miał miejsce poczęstunek i  muzyczka “do tańca i zabawy”. Zaprezentowała się także sekcja kształtowania sylwetki, pokazując układy taneczne i ćwiczenia rytmiczne.Seniorki i seniorzy przypomnieli sobie dobre czasy bez pandemii, pyszne jedzenie na łonie natury i ruch będący najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Przy obecnych ograniczeniach związanych z epidemią koronawirusa, kiedy seniorzy zaliczani są do grupy podwyższonego ryzyka, relaks na świeżym powietrzu, to ich zdaniem, dobry sposób na aktywne spędzanie czasu  w otoczeniu lasów i zbiorników wodnych, tam, gdzie cisza i spokój, czyste powietrze, woda i wspaniałe krajobrazy. Towarzysząca uczestnikom spotkania muzyka i śpiew stworzyły niezapomniany nastrój, uwolniły ich od napięć i stresu, dodały im energii tak ważnej w tych trudnych czasach.

Seniorki przy ognisku
Radośnie i bezpiecznie
Tańczące Seniorki

To spotkanie pokazało, jak szare i smutne życie seniorów w otoczeniu pandemii   nabiera rumieńców, kiedy mają oni okazję spędzić czas w towarzystwie przyjaciół i znajomych. Miło było popatrzeć na ich uśmiechnięte buzie patrzące z optymizmem w przyszłość, wyrażające chęć do życia i realizacji swoich pasji i zainteresowań oraz posłuchać słów nadziei o szybkim powrocie do czasów pozwalających im na pełną aktywność.

Autor tekstu    –  Kazimierz Nawrocki
Autorzy zdjęć  –  Irena Szczembara oraz Adam Ulichnowski

Ostrów Wielkopolski
Październik 2020

Skip to content