• 5 stycznia 2025 03:26

XXIV WCCI Warsaw, czyli kardiologia interwencyjna w najlepszym wydaniu

Warsaw Course on Cardiovascular Interventions (WCCI) jest jedną z najważniejszych konferencji kardiologii interwencyjnej w Europie. Organizowana w Warszawie pod auspicjami Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN) Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego od ponad 20 lat gromadzi kardiologów, kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów i specjalistów z całego świata. Multimedialne prezentacje, symultaniczne konferencje oraz interaktywne warsztaty praktyczne od prawie ćwierćwiecza są punktem odniesienia co do  jakości oraz  warsztatu pracy kardiologów interwencyjnych i kadr medycznych związanych z medycyną sercowo-naczyniową w Polsce i na świecie. W tym roku WCCI po raz pierwszy odbędzie się w hybrydowej formule łączącej stacjonarną organizację z komunikacją online.

Najważniejsze tematy dla lekarzy i ich pacjentów

W tym roku tematem przewodnim warsztatów, które odbywają się 28-30.09.2020 r. jest rewaskularyzacja tętnic wieńcowych ze szczególnym uwzględnieniem wielonaczyniowej choroby wieńcowej, udrożnień przewlekle zamkniętych tętnic wieńcowych oraz choroby pnia lewej tętnicy wieńcowej.

  • Dodatkowo w trakcie Warsztatów omówimy zagadnienia dotyczące chorób strukturalnych serca, w tym interwencje na zastawce aortalnej, mitralnej i trójdzielnej, a także zamykania uszka lewego przedsionka u pacjentów z migotaniem przedsionków i przeciwskazaniami do przewleklej terapii przeciwkrzepliwej. W programie Warsztatów znajdą się także sesje poświęcone interwencjom na tętnicach szyjnych i obwodowych. – mówi prof. Adam Witkowski, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Dyrektor WCCI Warsaw.

Sprawdzone innowacje

Pandemia zatrzymała prace nad nowymi przełomami w kardiologii, ale jednocześnie dała możliwość ugruntowania się już sprawdzonych i skutecznych metod leczenia pacjentów z chorobami serca i naczyń.

  • Będziemy omawiać zabiegi z użyciem balonówuwalniających leki. Dziś wiemy więcej o ich przydatności i chcielibyśmy pokazać tego typu zabiegi oraz przedstawić dokonane analizy. Skupimy się również na technologiach wspierających funkcję lewej komory serca zakładanych przezskórnie, takich jak impela, ivac, a także ecmo, ponieważ pojawiły się zarówno nowe opracowania na ich temat, jak i poprawił się dostęp do nich dla polskich pacjentów. – mówi prof. Robert Gil, Członek Zarządu PTK, Dyrektor WCCI. – Szczególnie interesujące jest również użycie ultradźwięków wewnątrznaczyniowych w przypadkach naczyń bardzo zwapniałych. Z innowacji planujemy przedstawić zabiegi kardiologiczne z użyciem lasera.  – dodaje profesor.

Formuła dzisiejszych czasów

Z powodu wciąż panującego rygoru pandemicznego tegoroczne warsztaty odbędą się w formule online.

  • Ograniczamy tym samym zagrożenie epidemiczne, ale jednocześnie umożliwiamy zarówno wykładowcom, panelistom i uczestnikom aktywny udział w czasie rzeczywistym we wszystkich sesjach warsztatów.  – podkreśla prof. Witkowski.

Wykładowcy z Polski i zagranicy oraz goście specjalni łączyć się będą online z powodu obecnie zabronionych wielu lotów do Polski.

  • Jednocześnie zadbaliśmy o możliwość interakcji w czasie rzeczywistym między wykładowcami a uczestnikami, dokładnie tak, jak w dotychczasowej formule stacjonarnej. – wyjaśnia prof. Gil.

Kardiologia ponad pandemią

Co może wydać się zaskakujące, podczas warsztatów nie będą poruszane kwestie związane z koronawirusem.

  • Stwierdziliśmy, że nie możemy dać się zwariować i podporządkować wszystkiego pandemii, tym bardziej, że w kardiologicznym środowisku odbyło się już wiele wydarzeń, webinarów, spotkań online poświęconych właśnie zagadnieniu wirusa w kardiologii i tego konsekwencji. WCCI 2020 to specjalistyczny program podnoszący umiejętności i szeroko poszerzający wiedzę w kardiologii i medycynie sercowo-naczyniowej. Poprzez nasz wybór chcemy klarownie pokazać miejsce, w którym obecnie znajduje się kardiologia interwencyjna. – kontynuuje prof. Gil.

Zachowane tradycje w nowych formułach

Tradycyjnie, w trakcie Warsztatów zaplanowane są transmisje na żywo z ośrodków w Warszawie, Budapesztu, Brna i innych krajów. W trakcie WCCI, odbędzie się również druga edycja mini warsztatów WAR-CTO oraz pierwsza edycja mini warsztatów WAR-CHIP, przeznaczona dla zaawansowanych operatorów.

  • Tak jak każdego roku, przyznamy Nagrodę Andreasa dla członka naszej społeczności, który w ostatnich 12 miesiącach wyróżnił się ponadprzeciętną aktywnością w kardiologii inwazyjnej. Mamy już swoich faworytów, zastanawiamy się jeszcze nad najlepszą zdalną formułą organizacji tej zawsze zapadającej w pamięć uroczystej części warsztatów. – mówi prof. Witkowski.

Nowością tegorocznej edycji WCCI jest Debata Media Świadome kardiologii z udziałem lekarzy i dziennikarzy organizowana wspólnie z fundacją Instytut Świadomości, która zastąpi dotychczasową wersję corocznej konferencji prasowej.

Warsztaty organizowane są przez Fundację Wspierania Kardiologii Interwencyjnej. Odbywają się pod patronatem Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CSK MSWiA oraz Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Szczegółowych informacji udziela:

Ewelina Zych-Myłek
mob: 660-519-565
email: ewelina.mylek@ieleven.pl

Skip to content