• 22 lutego 2024 12:37

Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów

W dniach 28.09-2.10.br., już po raz piąty, obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. W tym roku, wydarzenie to, organizowane przez Fundację Otwarte Forum, w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej “Napisz Testament”, zostało całościowo przeniesione do Internetu.

Na wszystkie osoby, które w poniedziałek 28.09, w środę 30.09 oraz w piątek 2.10, zawsze o godzinie 18:00, wejdą na funpage’u facebookowy @NapiszTestament, czekają darmowe webinary testamentowe. Jak podkreślają organizatorzy, temat każdego z trzech wykładów został tak wybrany, aby poruszyć tematy, o których niewiele się mówi, pisze i rozmawia.

W poniedziałek (28.09) o godz. 18:00 prawnik i doradca sukcesyjny Łukasz Martyniec przeprowadzi słuchaczy przez cały proces od momentu śmierci spadkodawcy, do momentu otrzymania spadku przez spadkobiercę. Ekspert opowie o tym, jakie czynności należy podjąć, jakich terminów przestrzegać, do kogo się udać, jakie dokumenty złożyć i jak działać, aby wszystkie sprawy spadkowe przebiegły szybko i sprawnie.

W środę (30.09) godz. 18:00 Sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieście Grzegorz Kurdziel podzieli się ze słuchaczami swoim doświadczeniem związanym ze sprawami sądowymi i doradzi, jak przygotować się do rozprawy spadkowej. Jak mówi sam o sobie “od 19 lat obserwuję zza stołu sędziowskiego ludzi, którym przychodzi po raz pierwszy w życiu przyjść do sądu, co przeważnie ma miejsce w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku i o dział spadku. Dostrzegam zagubienie, niepotrzebny lęk przed instytucją, niedoinformowanie o zasadach uczestnictwa w sprawie, brak umiejętności sporządzania pism procesowych, nieświadomość celu i dalszych skutków postępowania”. Dlatego w trakcie wykładu, sędzia poruszy najważniejsze tematy i wyjaśni wszelkie wątpliwości.

W piątek (2.10) godz. 18:00 coach i trener Andrzej Hejduk opowie o przyzwyczajeniach i schematach myślowych, którymi kierują się osoby nie piszące testamentu i wyjaśni, dlaczego strach, obojętność i niewiedza są naszymi głównymi wrogami w sporządzaniu tych dokumentów. Zamiast omawiać prawne aspekty związane ze sporządzaniem testamentów, ekspert poruszy tematy, o których rzadko się mówi, a wręcz unika się ich jak ognia.

Dodatkowo przez cały tydzień, do Państwa dyspozycji będzie infolinia testamentowa. Pod numerem telefonu 500-857-074 będą dyżurować prawnicy, którzy w wyznaczonych godzinach odpowiedzą na wszystkie Państwa pytania.

"napisz testament" plakat

Zachęcamy również do ściągnięcia darmowego informatora testamentowego, będącego podręcznikiem w pigułce, prowadzącym czytelnika krok po kroku przez proces sporządzania testamentu. Wystarczy wysłać maila na adres: kontakt@napisztestament.org.pl w treści wpisując: zamawiam informator.

Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów organizowane jest przez koalicję “Napisz Testament”, do której należymy jedenaście organizacji pozarządowych. Są to: Fundacja DKMS, Fundacja Gajusz, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, WWF Polska, SOS Wioski Dziecięce, Fundacja Ronalda McDonalda, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Fundacja imienia Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES.

Patronem medialnym wydarzenia jest Głos Seniora. Więcej na stronie www.napisztestament.org.pl oraz na profilu facebookowym kampanii @NapiszTestament.

Skip to content