• 7 grudnia 2024 22:43

Forum Ekonomiczne 2020: Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?

Wyjątkowe wydarzenie przygotowane i przeprowadzone w wyjątkowych okolicznościach. To najkrótsza charakterystyka Forum Ekonomicznego 2020. Konferencja trwała od 8 do 10 września i odbyła się pod hasłem: Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota? W tym roku z powodu pandemii zostało przeniesione z Krynicy Zdroju do Karpacza. Zmieniono miejsce konferencji, ale nie kosztem doboru gości i wysokiego poziomu dyskusji. Co warte podkreślenia, czołowi uczestnicy to zwykle osoby, które już kolejny raz przejeżdżają na Forum.

Do Karpacza przyjechało wielu znanych ludzi polityki, biznesu i NGO. Wśród nich byli m.in.: Swiatłana Cichanouska – liderka białoruskiej opozycji, Jadwiga Emilewicz – Wicepremier, Minister Rozwoju, Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, Tadeusz Kościński – Minister Finansów, Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – szefowa resortu Funduszy i Polityki Regionalnej, prof. dr hab. Zbigniew Rau – Minister Spraw Zagranicznych, Marlena Maląg – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji, Wojciech Murdzek – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Markus Mackel – były wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, Daniel Obajtek – prezes PKN Orlen, Jerzy Kwieciński – prezes PGNiG, Tomasz Zdzikot – Prezes Poczty Polskiej, Paweł Jan Majewski – Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A., Włodzimierz Wlaźlak – prezes zarządu Lidl Polska czy Paweł Rowiński – Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Kancelarię Prezydenta RP reprezentował Zastępca Szefa KPRP Paweł Mucha. Wziął udział w Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Minister uczestniczył w debacie w ramach panelu „30 lat od upadku komunizmu – próba bilansu”. Przedmiotem dyskusji panelowej był obraz państwa po 30 latach od odzyskania wolności i wprowadzenia ustroju demokratycznego. Wyzwaniami okazały się niezbędne reformy gospodarcze a w dalszej perspektywie – także fundamentalne przemiany społeczne.

W sumie do Karpacza przyjechało około 1600 gości z Polski i zagranicy. Ponad 230 akredytowanych dziennikarzy zajmowało się zaś pracą nad relacjonowaniem obrad.

Tematy Forum Ekonomicznego 2020

Uczestnicy konferencji mogli wybierać spośród ponad 200 wydarzeniach, podzielonych na 17 ścieżek tematycznych. Organizatorzy zaplanowali również program kulturalny oraz wydarzenia rekreacyjne. Najważniejszym dokumentem, zaprezentowanym podczas obrad był „Raport SGH Forum Ekonomicznego 2020”. Tegoroczna, trzecia edycja publikacji prezentuje skalę przekształceń społeczno-ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatnich 30 lat. Autorzy odnieśli się również do wpływu pandemii COVID-19 na procesy analizowane w dokumencie. Raport to najpełniejsze opracowanie o stanie gospodarki i Polski w 2020 r. Materiał przygotowali eksperci wiodącej uczelni ekonomicznej w kraju – Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. [http://www.forum-ekonomiczne.pl/raport-sgh-i-fe/]

Jak co roku, dużym zainteresowaniem cieszyły się sesje plenarne.

Pierwsza z nich odnosiła się do kryzysu wynikającego z pandemii i miała temat „W poszukiwaniu siły napędowej europejskiej gospodarki”. Moderatorem był Paweł Borys – Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, a panelistami: Wicepremier Jadwiga Emilewicz, Włodzimierz Wlaźlak – prezes Lidl Polska, Mark Boris Andrijanič – Head of Public Policy, Central and Eastern Europe Uber Polska oraz Igor Petraszko – Minister Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy.

Kolejna sesja to „30 lat wolności – sukcesy i porażki Europy Środkowej”. Moderatorem był Bogusław Chrabota – Redaktor Naczelny Rzeczpospolitej, a uczestnikami: Jan Mládek – były Minister Przemysłu i Handlu Czech, obecnie z Czeskiego Instytutu Ekonomii Stosowanej, Dirk Niebel – były Minister Współpracy Gospodarczej i Pomocy Rozwojowej Niemiec, Aleksander Milinkiewicz – Przewodniczący białoruskiej partii Ruch Za wolność oraz Borys Budka – Przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

„Czy świat po koronawirusie będzie taki sam?” – o tym dyskutowano w czasie kolejnej sesji. Moderatorem był Jacek Karnowski – Redaktor Naczelny Tygodnika Sieci, a uczestnikami: poseł Paweł Poncyljusz, Zygmunt Berdychowski – Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego; Eurico Brilhante Dias – Sekretarz Stanu ds. Internacjonalizacji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Portugalii oraz Francesco Laforgia – Członek Prezydium Senatu Włoch.

Forum odbywało się pod hasłem: Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota. Taki też tytuł miała najbardziej wyczekiwana sesja plenarna. Oprócz Swiatłany Cichanouskiej, liderka białoruskiej opozycji, wzięli w niej udział także: prof. Jacek Czaputowicz z Uniwersytetu Warszawskiego, Vincenzo Bassi – przewodniczący Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich FAFCE, Markus Meckel – były Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, członek Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej. Moderatorem był Luca Steinmann – włoski dziennikarz i analityk geopolityczny z Limes, Italian Review of Geopolitics.

Osie tematyczne paneli stanowiły między innymi: cyberbezpieczeństwo, rozwój regionów, ochrona zdrowia, nowoczesne technologie, potencjał Polonii, biznes i inwestycje, energetyka i ekologia. Nie zabrakło wątków związanych z wprowadzeniem tarczy antykryzysowej, o której mówili członkowie Rady Ministrów.

– Patrząc na wszystkie wskaźniki, które są obecnie pokazywane – dzisiaj czytamy, że prognozowany spadek PKB to już nie 4 proc., a 3 proc., stopa bezrobocia 3,2 proc. – to właśnie pokazuje, jak rząd odpowiedzialnie podszedł do tematu związanego z pandemią i ze wsparciem przedsiębiorców tak, żeby utrzymać ich płynność i żeby można było utrzymać miejsca pracy, bo to miejsca pracy i przedsiębiorcy będą napędzać miejsca pracy po pandemii – przekonywała podczas Forum, Minister funduszy i polityki regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nagrody Forum Ekonomicznego 2020

Jak co roku, olbrzymie emocje mediów i gości budziły Nagrody Forum Ekonomicznego. Kandydatów do nagród zgłaszają członkowie Rady Programowej: uznani naukowcy, politycy i ekonomiści. W tajnym głosowaniu decydują o tym, kto odbierze statuetkę. Laureatów poznaliśmy w czasie wieczornych gali. [http://www.forum-ekonomiczne.pl/o-nas/rada-programowa/]

– Nie mam złudzeń, że jeżeli nagrodę otrzyma np. przedstawiciel opozycji, to wszyscy, którzy reprezentują obecną koalicją rządzącą, będą zarzucać, że opowiedzieliśmy się po stronie opozycji. I na odwrót. Ale to jest naprawdę bardzo transparentny proces. Decyduje głosowanie – wyjaśnia Zygmunt Berdychowski, twórca Forum i przewodniczący Rady Programowej.

Laureatów w kategoriach: Człowiek Roku i Organizacja Pozarządowa Roku ogłoszono pierwszego wieczoru.

W tej pierwszej kategorii nagrodzono prezesa PKN Orlen – Daniela Obajtka. Podczas jego prezesury Orlen dokonał fuzji z Lotosem oraz przejął Grupę Energa. Rozpoczęto również proces przejęcia największej polskiej gazowej spółki PGNiG.

W laudacji dziennikarz i publicysta Michał Karnowski podkreślił niebagatelne osiągnięcia Daniela Obajtka: – W tym roku nagrodę Forum Ekonomicznego „Człowiek Roku” po raz pierwszy otrzymał człowiek nie tylko polityki, lecz też biznesu, menedżer.

Nagrodzony mówił o osiągnięciach Orlenu i planach na najbliższe lata: – W ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijaliśmy nowe obszary biznesowe, ale jesteśmy też liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego. Realizacja planowanych przez PKN Orlen przejęć pozwoli nam w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce i konsekwentnie budować wartość koncernu w długiej perspektywie. Orlen jest najlepiej przygotowaną do transformacji energetycznej firmą w Polsce.

Organizacją Pozarządową Roku został Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. W laudacji Wojciech Wróblewski, socjolog i dyplomata, przewodniczący Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Miasta Krakowa – opisywał rolę ZHR w Polsce: -Za misję twórczego i efektywnego łączenia tradycji z wyzwaniami współczesnego świata przez minione 30 lat wolnej Polski.

Statuetkę odebrał harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR. Mówił o tym jak ważne jest utrzymanie harcerstwa w Polsce: – Myślę, że zawsze należy pamiętać, by je wspierać. Mądre wspieranie będzie przynosiło efekt. Ten projekt, pomysł przywrócenia Rzeczpospolitej – nowej, wolnej – prawdziwego harcerstwa chyba się powiódł, bo myśmy przez te 30 lat wychowali ponad 100 tys. młodych ludzi, z których spora część zasiada nie tylko w samorządach, ale też piastuje teki ministerialne, a nawet premierowskie. Myśmy przywykli do szarej służby, której uczył nas Stanisław Broniewski „Orsza” i przede wszystkim chcemy działać.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej powstał w 1989 roku, obecnie zrzesza około 17,5 tys. harcerzy i harcerek. Kultywuje tradycje harcerstwa polskiego i chrześcijańskich wartości.

Po zakończeniu kolejnego dnia obrad, w czasie uroczystej gali wręczono trzy nagrody. „Firmą Roku” zostało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Wcześniej tym tytułem mogły cieszyć się np. PKO BP, Play, Alior Bank czy Polsat.

Prezesem nagrodzonej spółki jest Jerzy Kwieciński. Nagroda została przyznana za wygraną w sporze cenowym z Gazpromem i doprowadzenie do szybkiej realizacji wyroku. PGNiG ostatnio dokonała aktualizacji strategii średnioterminowej o nowe kierunki związane z zielonym zwrotem.

Zygmunt Berdychowski wręczył nagrodę i wygłosił laudację: – Nagrodziliśmy wyjątkowego menadżera, społecznika, polityka, który dla wolnej Polski poświęcił wiele lat swojego życia.

Jerzy Kwieciński w swoim przemówieniu podkreślił jak trudno było mierzyć się z Gazpromem: – Nie tylko sztuką było wygrać wyrok sądu arbitrażowego w Sztokholmie, ale także go wdrożyć, co zajęło nam trzy miesiące.

Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska otrzymała nagrodę specjalną Forum Ekonomicznego. Organizatorzy docenili działania opozycjonistki w ramach ostatnich wyborów prezydenckich na Białorusi. Cichanouska podczas sesji plenarnej podkreślała, że ważne jest, aby inne kraje uszanowały suwerenność Białorusi. Nagroda ma być wyrazem wsparcia dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Kolejny laur – Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – otrzymał Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu Banku PKO Banku Polskiego. Pamiątkową statuetkę wręczył Rektor SGH – prof. Piotr Wachowiak. Do nagrody nominowani są kandydaci z wybitnymi osiągnięciami i zasługami dla rozwoju gospodarczego Polski.

– Cyfryzacja i rozwój technologii w bankowości to jego specjalność. Jak najbardziej zasłużenie mawia: „zastałem bank papierowy, zostawię cyfrowy”. Podkreśla, że firma finansowa powinna działać według dewizy „cyfryzuj albo zgiń”. Pod jego kierunkiem PKO Bank Polski nie jest już tylko tradycyjnym bankiem, ale stał się firmą technologiczną „PKO Bank Przyszłości” – mówił w laudacji prof. Piotr Wachowiak, Rektor SGH.

Partnerzy Forum Ekonomicznego 2020

Długa jest lista Partnerów Forum Ekonomicznego. Podzieliliśmy ich na trzy kategorie: instytucjonalnych, komercyjnych i medialnych. W tej pierwszej kategorii Głównym Partnerem Forum Ekonomicznego jest Województwo Małopolskie.

– Forum Ekonomiczne to miejsce merytorycznych spotkań i konstruktywnych dyskusji na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne. Województwo Małopolskie od wielu już lat jest Głównym Partnerem tego przedsięwzięcia, organizowanego dotychczas rokrocznie w Krynicy-Zdroju, położonej na terenie powiatu nowosądeckiego. W tym roku, z uwagi na wyjątkowe okoliczności związane z zagrożeniem epidemicznym, miejscem organizacji Forum Ekonomicznego będzie Karpacz. Czując się zobowiązanymi do dalszej współpracy przy organizacji tego niezwykle ważnego wydarzenia, postanowiliśmy tę niecodzienną okoliczność potraktować jako dodatkową możliwość promocji walorów Małopolski – wyjaśnia Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

Partnerami instytucjonalnymi są również: Sejm, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Cyfryzacji oraz ponad 30 innych instytucji z Polski i zagranicy.

Wśród 45 partnerów komercyjnych wymienić można np. PGNiG, PKN ORLEN S.A., Polski Fundusz Rozwoju, Lidl, Maspex, KGHM, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Samsung i Personnel Service S.A.

Głównym Partnerem Medialnym są „Rzeczpospolita” oraz „Życie Regionów”. Oprócz tego Forum ma ponad 60 partnerów medialnych z Polski i zagranicy.

Trzy dekady tradycji

Forum Ekonomiczne jest organizowane od prawie trzydziestu lat. Ma budować przyjazne środowisko do współpracy politycznej i gospodarczej pomiędzy państwami Unii Europejskiej i jej sąsiadami. Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, która od początku istnienia prowadzi działalność na rzecz współpracy pomiędzy państwami europejskimi.

– Forum w tej chwili w dalszym ciągu pełni swoją rolę. To jest miejsce bardzo żywe, miejsce spotkań działaczy gospodarczych, przedsiębiorców, polityków, samorządowców, także ludzi kultury. Spełnia swoją rolę, bo to też jest miejsce stymulacji gospodarki – podkreślał gość konferencji – wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Skip to content