• 17 kwietnia 2024 04:16

Dürer, Breugel, Lorrain: o obliczach malarstwa pejzażowego – spotkanie z cyklu Dojrzali do sztuki on-line

Pejzaż to gatunek, bez którego nie można sobie dziś wyobrazić dziejów malarstwa. Jednak zanim impresjoniści wykształcili swój niepowtarzalny styl, Paul Cézanne stworzył zachwycające widoki góry św. Wiktorii, a Józef Chełmoński zaczął przenosić na płótno rodzime krajobrazy, jego pozycja w hierarchii gatunków malarskich była drugorzędna.

Wcześniej pejzaż był jedynie tłem dla scen mitologicznych, historycznych czy religijnych, które królowały w sztuce. Jednak już wtedy można było znaleźć artystów zainteresowanych przyrodą i uważnie obserwujących krajobraz. To właśnie ich fascynacja naturą i jej nieskończonym pięknem sprawiła, że z czasem pejzaż przestał być jedynie akompaniamentem, a stał się odrębnym gatunkiem malarskim.

Podczas wykładu omówiona zostanie twórczość takich artystów jak Albrecht Dürer, Pieter Bruegel, Jacob van Ruisdael, Claude Lorrain czy Jean-Baptiste-Camille Corot. Na przykładzie ich twórczości będzie można prześledzić historię malarstwa pejzażowego.

Wykład odbędzie się 11 września 2020 r. o godz. 11.00, za pośrednictwem platformy Zoom. Aby otrzymać link do transmisji prosimy o przesłanie maila na adres: warsztaty@mck.krakow.pl

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk

Projekt jest prowadzony pod patronatem ogólnopolskiego magazynu Głos Seniora.

Skip to content