• 15 kwietnia 2024 13:52

Na pokładzie barki ”Lemara” zacumowanej na Brdzie w Bydgoszczy spotkają się artyści z dwóch zupełnie różnych światów: Australii i Polski. Jedno co ich łączy to niekonwencjonalne środki przekazu artystycznego. Trzydniowa „Pokładowa Lekcja Sztuki” i praca dwóch żywiołowych artystów rozpoczęła się 5 sierpnia. Pomysłodawcą nietypowego “pojedynku” artystów jest pracownik Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Adam Gajewski.

Artyści na barce Lemara
1. Pokładowa lekcja sztuki – Garry Greenwood od lewej, Zbigniew Wypijewski od prawej strony.

Garry Greenwood to artysta rzeźbiarz pochodzący z Australii. Stylistycznie jego prace były często kapryśne i ekscentryczne. Opierają się na sztuce ludowej jak również na formach organicznych i ludzkich. W Bydgoszczy przygotowuje rzeźbę przedstawiającą kobietę i mężczyznę. Do Bydgoszczy trafił dzięki swojej pasji podróżowania. Jego instalacje wykonywane są niecodzienną techniką. Budulcem jest zwykła siatka ogrodowa kupowana w Castoramie. Same rzeźby wyglądają jakby zrobiono je na szydełku. Na „Lemarze” będzie kończył swoje dzieło i składał w całość szydełkową instalację.

Rzeźba – Garry Greenwood
Garry Greenwood – rzeźba

Polskę reprezentuje Zbigniew Wypijewski, wielkie odkrycie kręgu sztuki prymitywizmu. Zbyszek jest słuchaczem Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy. Trzykrotnie był laureatem ogólnopolskiego konkursu im. Teofila Ociepki. Był też bohaterem filmu dokumentalnego pt. „Wesołe jest życie”.

Zbigniew Wypijewski

 – Idę pod prąd. Jestem inny, dziwny jak niektórzy mówią, ale cóż zrobić. Już tak musi być. Kiedyś malowałem surowo. Teraz chcę upiększać i nadać swoim obrazom inny wyraz i trochę głębi – mówi artysta malarz, Zbigniew Wypijewski.

 Zbyszek z wykształcenia jest technikiem mechanikiem. Pracował w Straży Miejskiej. Po przejściu na emeryturę, zaczął rozwijać się artystycznie. Pierwsze obrazy powstały na warsztatach plastycznych Kazimierzowskiego UTW. Jest również świetnym aktorem i recytatorem. Pisze wiersze, kolekcjonuje pamiątki i bibeloty – mówi z podziwem koleżanka malarka, Elżbieta Łukomska. 

Zbigniew Wypijewski i jego konkursowy obraz
Siatka ogrodzeniowa, tworzywo na rzeźby
Rzeźba – Kobieta i mężczyzna
Rzeźba

Zbyszek już czuje się zwycięzcą tego nietypowego pojedynku! Przyzwyczaił się bowiem do sukcesów. Jest przecież trzykrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Teofila Ociepki.

Tekst Bożena Sałacińska
Foto Internet
Foto: Adam Gajewski

Skip to content