• 27 lutego 2024 17:16

Wśród seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim radość ze wspólnie spędzanego czasu widać gołym okiem, co ma duży wpływ na ich zdrowie, empatię, realizacje pasji, szacunek dla drugiego człowieka i optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Pandemia koronawirusa, która niespodziewanie przerwała łańcuch aktywności ostrowskich seniorów skupionych w 25 sekcjach i kołach zainteresowań uświadomiła wszystkim, jak ważny to był etap w ich życiu, jak ciekawy okres do jakiego pragną szybko powrócić. W krytycznym momencie związanym z epidemią członkowie ostrowskiego stowarzyszenia potrafili zapanować nad swoimi emocjami i nastrojami. Nie poddali się, nie załamali rąk, nie pogrążyli się w smutku i rozpaczy, tylko z podniesioną głową postanowili przetrwać ten trudny i ponury dla nich czas, nie zapominając o mocnych więzach, jakie ich łączą. Dzięki temu utrzymują ze sobą codzienny kontakt za pośrednictwem strony internetowej uniwersytetu oraz telefonu i Internetu.

UTW

Te okoliczności wpłynęły na wyzwolenie pozytywnych emocji, na dobry nastrój. W takich chwilach seniorzy dostrzegają dobre rzeczy, które im się przydarzyły, a które wywołują uśmiech i zadowolenie z dobrze spędzonego czasu w latach minionych. Odnajdują to we wspomnieniach wielu inicjatyw i przedsięwzięć z niedalekiej przeszłości integrujących ludzi, zwłaszcza w towarzystwie popularnego w środowisku najstarszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego Teatrzyku Piosenki Sympatycznej pod kierownictwem Krzysztofa  Ogórkiewicza.

Ten kabaretowy zespół powstał w październiku 2012 roku pod nazwą “Przyjaciele Benny Hilla”, kontynuując dorobek utworzonego trzy lata wcześniej  koła Żywego słowa. Jego repertuar artystyczny związany jest przede wszystkim z aktualnymi wydarzeniami życia społecznego środowiska lokalnego i krajowego. Prezentowane utwory oparte są o twórczość własną członków zespołu we współpracy z jego sympatykami i przyjaciółmi.

Zespół prezentował się podczas imprez i uroczystości integracyjnych Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku m.in. w Mikołajkowym spotkaniu literackim, Kolędowaniu na swojska nutę, Pożegnaniu lata, Powitaniu wiosny,   a także w imprezach integracyjnych innych organizacji pozarządowych na zaproszenie władz samorządowych miasta i powiatu. Reprezentował środowisko OUTW w imprezach Ostrowa Wielkopolskiego:  majOSTaszkach, Senioraliach, Dniach Babci i Dziadka w Galerii”OSTROVIA” a także Kalisza: w festiwalu Twórczości Artystycznej Dojrzały talent, podczas obchodów 25-lecia Domu Pomocy Społecznej oraz spotkaniu integracyjnym zorganizowanym przez Fundację “Bądźmy razem” i w spotkaniu artystycznym z okazji 10-lecia UTW “Calisia” w Kaliszu. Uczestniczył z powodzeniem trzykrotnie w Wielkopolskich Spotkaniach Artystycznych UTW w Międzychodzie oraz pięciokrotnie “Juwenaliach III wieku”, organizowanych przez Fundację AVE w Warszawie, zajmując czołowe miejsca i wyróżnienia w różnych kategoriach.

W tym miejscu warto wspomnieć, że podczas występu na koncercie w Kaliszu członkowie zespołu usłyszeli pod swoim adresem wiele ciepłych słów uznania i sympatii z ust popularnej aktorki filmowej i teatralnej Emilii Krakowskiej, znanej z brawurowo wykonanej roli Jagny w filmie Chłopi. Pochwała dorobku artystycznego zespołu ze strony wybitnej aktorki była dla wszystkich jego członków nie tylko satysfakcją z dobrze wykonanej pracy, ale przede wszystkim bodźcem do dalszego działania.

Teatrzyk Piosenki Sympatycznej z pasją i ogromnym zaangażowaniem realizuje cele Uniwersytetu Trzeciego Wieku w zakresie edukacji, twórczej integracji oraz aktywności i otwartości wśród osób starszych na szczeblu miasta, powiatu, województwa i kraju. Tuż przed wybuchem epidemii zespół zaprezentował swój nowy repertuar z okazji Dnia Babci i Dziadka dla najstarszych mieszkańców gminy w Domu Kultury w Odolanowie, dla seniorów w zaprzyjaźnionym klubie emerytów “Złoty Wiek” przy Ostrowskim Centrum Kultury oraz w Zębcowie i w Wysocku Wielkim, zaś dla członków ostrowskiego uniwersytetu w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim. Występy zespołu wywarły ogromne wrażenie na publiczności, spotkały się z jej żywiołowym odbiorem. Pokazały, jak w dojrzałym wieku można cieszyć się życiem, umieć się śmiać, klaskać, tańczyć i kołysać w rytm wygrywanych melodii, być po prostu szczęśliwym. Można było usłyszeć od obecnych na koncertach seniorów, że śpiew i muzyka to radość życia. Szczególne ważne, co podkreśla prezes zarządu OUTW Józef Kozan było i  to, że w uroczystościach tych uczestniczyły wnuki i dzieci babć i dziadków, co  z  jednej strony tworzyło  ową ideę więzi międzypokoleniowej, a z drugiej –  ukazało, że atmosfera rodzinna  przeniosła się na ducha wzajemnej życzliwości i szczerej radości w środowisku lokalnym oraz podniosła ich rangę w życiu społecznym.  

W rozmowie ze mną Krzysztof Ogórkiewicz, założyciel i kierownik  artystyczny zespołu stwierdził, że na jego repertuar składają się piosenki od przedwojennych do współczesnych, a także  kabaretowe, okolicznościowe z własnymi tekstami. Kilka z nich – dodał – można usłyszeć na stronie OUTW w zakładce “Trzymajmy się”. Zależy nam – kontynuował – żeby ich  wykonania były jak nasza nazwa – sympatyczne. Myślę, że jeszcze o nas usłyszycie i będziecie się uśmiechać razem z nami. Zasygnalizował, że podczas przyszłych koncertów zespół wykona nową piosenkę o historii pandemicznej na melodię “Motylek”, której tekst znajduje się w załączeniu do artykułu, a w niedługim czasie będzie można go znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu.

Można więc zaryzykować stwierdzenie, że epidemiczny czas, chociaż związany z niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia seniorów będących w grupie największego ryzyka zmienił jakość ich życia, ale nie pozbawił ich aktywności myślenia i korzystania z radości dnia codziennego poprzez dobre wspomnienia i częste kontakty pomiędzy członkami uniwersyteckiej rodziny.

Autor – Kazimierz Nawrocki
Zdjęcia – Irena i Zbigniew Szczembarów

Ostrów Wielkopolski
Czerwiec 2020

Piosenka o historii pandemicznej na melodię „ Motylek”
Słowa – Krzysztof Ogórkiewicz

Wtedy był początek marca, oj niedawne to wspomnienia
Każdy z nas usłyszał wtedy, zostań w domu, bo pandemia!
W czterech ścianach świat się  zamknął, po tygodniu już zbyt ciasnych
Cały świat przecierał oczy, to był Covid dziewiętnasty

Ref.
Ale jeszcze będzie pięknie
Ktoś powiedział wtedy tak
I normalnie  znowu będzie
Choć w maseczkach chodzi świat
Aż dwa metry być od siebie
Trzeba i przed sklepem stać
W środku tylko dwie osoby
I przyłbicę pani ma

Było tak, było tak, było tak, było tak, było tak, było tam mówię Wam
Pusto się zrobiło w miastach, mało ludzi samochodów
Na stadionach i w kawiarniach, pustki nie ma kaw i lodów
W autobusach pasażerów jeden, dwóch i puste miejsca
Ludzie jednak bili brawa, służbie zdrowia życząc szczęścia

Ref…

Dzisiaj chyba powracamy, chociaż szkoły wciąż bez dzieci
Straszy nas koronawirus, nie odpuścił  jeszcze przecież
Ale może na wakacje już we dwoje, choć ostrożnie
W końcu nasz uniwersytet też ogłosi – wracać można!

Ref…

Skip to content