• 13 kwietnia 2024 01:31

Jak nie nudzić się w domu?

kwi 1, 2020

Drogie Seniorki i Drodzy Seniorzy, większość z nas jest w tej samej sytuacji. Izolujemy się w domach i marzymy o długich spacerach, aktywności fizycznej, spotkaniach z przyjaciółmi, kawach, kinach, sanatoriach i teatrach. O powrocie do normalności, czymkolwiek by ona wcześniej nie była. Nastały czasy, w których tę normalność musimy sobie wywalczyć. Walka jest paradoksalna. Nie polega bowiem na aktywności, ale jej działanie sprowadza się do biernego siedzenia w domu. Drodzy Żołnierze, wytrwajcie na posterunkach! Poradzimy jak nie nudzić się w domu?

okno, na parapecie dwie doniczki z kwiatami i dzbanek

1. Rzecz jasna, po pierwsze, piszcie dla nas wiersze i teksty! Publikujemy je na naszej stronie internetowej, a najlepsze w wersji papierowej Głosu Seniora. Pisanie rozwija zdolności poznawcze mózgu, pozwala się zrelaksować, wyciszyć i skupić na swoim życiu wewnętrznym. W poezji możemy dać upust swoim lękom i obawom, zamienione na słowa nie wydają się już takie straszne. Dzielenie się nimi z innymi osobami pozwala je dodatkowo ukoić. Może się okazać, że dostaniemy wiele ciepła i wsparcia. To przecież zawsze wspaniała forma interakcji ze światem i pojednania z samym sobą.

na zdjęciu jest pusty zeszyt w linie, ołówek i temperówka

            2. Po drugie, zwierzaki! Paradoksalnie to właśnie dla nich wasza izolacja od świata zewnętrznego może być czymś bardzo pozytywnym. W końcu, jak często zdarza się, że mają Was tak długo tylko dla siebie? Głaskajcie, tulcie i bawcie się ze zwierzętami. To również świetna forma redukcji stresu i napięć. Czas spędzony na wzmacnianiu więzi z waszym pupilem pozwoli Wam zapomnieć o ciężkiej sytuacji epidemicznej. Cieszcie się tą bezwarunkową i absolutną miłością, zapomnijcie choć na chwilę o nałożonych restrykcjach i ograniczeniach. Bądźcie dla waszych zwierząt.

I wyślijcie nam ich zdjęcia na konkurs Zwierzak Lekiem na Samotność. Czekamy pod adresem konkurs@manko.pl 😊

kot i pies przytulają się

            3. Obcujcie z kulturą! Poznawajcie świat w sposób względnie bezpieczny, poruszajcie się po nieznanych lądach literatury, filmu czy teatru. Wiele stacji telewizyjnych na czas kwarantanny wzbogaca swoją ramówkę ciekawymi produkcjami. Nie zawsze trzeba też sięgać po nowości. Jeśli nie możecie zamówić nowej książki, odświeżcie starą. Nigdy nie czyta się dwa razy tej samej lektury – każde spotkanie z dziełem jest czymś nowym. Zawsze przychodzimy z innymi doświadczeniami, w innym momencie życia. To wpływa na naszą lekturę. Spróbujcie przeczytać coś, co Wam się nie podobało. Dziś taka nielubiana książka może okazać się wspaniałą i wzbogacającą lekturą.

abstrakcyjna ilustracja na kwartach otwartej książki - dziewczynka idzie drogą pod parasolem, obok jest lampa, duży pies i kałuża

            4. Przeglądnijcie stare albumy ze zdjęciami. Przywołajcie wspomnienia o znajomych, rodzinie, wspaniałych miejscach i wydarzeniach. Zaplanujcie kolejne wyprawy i spotkania po okresie epidemii. Może odkurzenie starych fotografii, przypomni Wam o kimś z kim dawno nie rozmawialiście? Jeśli tak, odnajdźcie jego numer. Zadzwońcie. Bądźcie w kontakcie. Rozmawiajcie przez cuda techniki XX i XXI wieku. I nie zapomnijcie o Głosie Seniora! Do nas też piszcie!

album ze starymi zdjęciami
Skip to content