• 23 maja 2024 06:05

Rusza kampania “Senior w centrum uwagi”

Już jutro tj. 5 marca wraz Gazetą Wyborczą startuje edukacyjna kampania prasowo-internetowa „Senior w centrum uwagi”. Zostaliśmy partnerami projektu, do którego lektury Was zachęcamy.

Statystyki pokazują, że żyjemy coraz dłużej. Przekłada się to na to, iż społeczeństwo się starzeje i z roku na rok przybywa coraz więcej osób starszych. Jest to etap w życiu, wokół którego powstało wiele stereotypów, między innymi, że wiąże się z chorobami i brakiem aktywności. Starość postrzegana jest poprzez pryzmat chorób i niesprawności, oraz zależności od osób z otoczenia. Oczywiście, proces starzenia wiąże się z tym, iż zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu chorób, ale odpowiednia profilaktyka i znajomość tego, co może nas dotknąć, może pomóc nam w tym, aby jesień życia spędzić aktywnie, szczęśliwie i przede wszystkim w zdrowiu.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom pozwalamy sobie przedstawić zaproszenie do lektury publikacji „Senior w centrum uwagi”, która składa się z zestawu materiałów współtworzonych przez ekspertów, którzy są autorytetami w danej tematyce, a także osób, których historie inspirują do cieszenia się życiem, niezależnie od wieku, w którym się znajdujemy.

Kampanię wsparła Urszula Dudziak– polska piosenkarka, która po 70 roku życia nadal żyje pełnią życia. Pani Urszula to osoba niezwykle aktywna, z wielkim poczuciem humoru i przede wszystkim z pozytywnym nastawieniem. Dla nas zgodziła się opowiedzieć co sprawia, że jej życie jest pełne energii i spełnienia oraz zdradziła nam sekret swojej doskonałej kondycji.

Publikację otwiera wypowiedź prof. dr hab. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis, prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, która przedstawia działalność towarzystwa na rzecz seniorów. Pani Profesor podkreśla, jak ważna jest aktywność, by na jesieni życia nadal pozostać sprawnym.

Bardzo istotne kwestie w kontekście seniorów porusza prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego, który omawia dietę osób starszych jako prewencję chorób układu krążenia. Najważniejsze o czym mówi Pan Profesor, to fakt, iż mamy wpływ na zachorowanie i przebieg chorób serca. „Aktywność fizyczna i zdrowy sposób odżywiania zawsze są podstawą profilaktyki i leczenia wysokiego stężenia cholesterolu” – zauważa prof. Jankowski.

O wypowiedź w sprawie ochrony serca przed zawałem poprosiliśmy prof. dr hab. n med. Artura Mamcarza, Kierownika III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Profesor podkreśla, że tylko działania prewencyjne uchronią nas przed zachorowaniem. O serce trzeba dbać i o nim myśleć nie wtedy, kiedy są objawy, ale kiedy jest jeszcze czas na zmianę trybu życia. Dowiemy się również jakie są zalecenia dla osób po zawale.

Jednym z ważniejszych tematów poruszanym w publikacji jest okulistyka. Proces starzenia się organizmu nie omija również wzroku, który jest jednym z najważniejszych zmysłów w naszym życiu. W przygotowanym materiale omawiamy jakie choroby oczu dotykają seniorów i jakie są dostępne metody leczenia. W temacie zaćmy i astygmatyzmu wypowiada się prof. dr hab. Ewa Mrukwa-Kominek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pani Profesor bardzownikliwie wyjaśnia oba te schorzenia i wskazuje na możliwe innowacyjne rozwiązania. Dopełnieniem tematu wzroku jest wywiad z dr n med. Michałem Kamińskim, który oprócz tematu zaćmy wyjaśnia jak powstaje jaskra i czym jest zwyrodnienie plamki żółtej.

Najważniejszą rzeczą w naszym życiu, niezależnie od wieku, to czuć się komfortowo. Niestety z wiekiem zmienia się nasza skóra. Osoby cierpiące na problemy skórne wiedzą, jak ich dolegliwość wpływa na obniżenie jakości życia. Aby sobie pomóc w przypadku, kiedy zmagamy się z problemami skórnymi, wystarczą niewielkie zmiany. Aby dowiedzieć się jakie, musisz koniecznie zajrzeć do naszej publikacji.

Publikacja „Senior w centrum uwagi” już jutro w Gazecie Wyborczej. A specjalnie dla naszych czytelników, którym nie uda się zapoznać z wersją papierową, wszelkie materiały będą dostępne na portalu wydawnictwa www.kierunekzdrowie.info

Skip to content