• 20 maja 2024 05:44

ADOPTUJ BABCIĘ, DZIADKA – ADOPTUJ WNUCZKA

gru 3, 2019

Projekt „Adoptuj babcię, dziadka – adoptuj wnuczka” powstał dzięki współpracy Przedszkola Bajkowa Akademia z Gdańska i Fundacji Geriatrics z Krakowa.

Celem projektu było budowanie systemu wartości i wychowywanie dzieci tak, aby były wrażliwe na los osób starszych, umiały dostrzec rolę seniorów także w swojej rodzinie i całym społeczeństwie oraz potrafiły i chciały nieść im pomoc. Dzieci przy okazji przygotowywania różnych upominków seniorom z Krakowa, inspirowane były do rozmów ze swoimi dziadkami, do zadawania im pytań o ich dzieciństwo, ale także o aktualne zainteresowania i marzenia.

Projekt realizowany był od 01.09.2018r. do 30.06.2019r. i wzięło w nim udział 14 seniorów i 14 przedszkolaków (plus opiekunowie obu grup). W głównej mierze polegał on na wymianie korespondencji. Dzięki przesyłanym listom oraz upominkom przedszkolaki i seniorzy mogli się wzajemnie poznać – swoje zainteresowania, potrzeby i plany na przyszłość, jak również nawiązać już mentalną wieź. W ramach projektu przedszkolaki z Bajkowej Akademii przygotowały dla seniorów prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Dnia Babci i Dziadka, jak również występ artystyczny, który zaprezentowały podczas wizyty seniorów w Gdańsku. Krakowscy seniorzy natomiast wysłali dzieciom paczki pod choinkę, z okazji Wielkanocy i Dnia Dziecka oraz przygotowali zbiór bajek, pt. „Opowieści krakowskich seniorów”, które pięknie wydane, przywieźli na spotkanie z przedszkolakami.

Całoroczny projekt zakończył się trzydniową wycieczką krakowskich seniorów do Gdańska. Jej celem było realne poznanie się krakowskich seniorów z „adoptowanymi wnukami” oraz wspólne spędzenie z nimi czasu, jak również wzajemną integrację samych seniorów. Pozwoliło to nie tylko zwiedzić piękny Gdańsk, ale także nawiązać bliższe relacje ze wszystkimi uczestnikami projektu. Integracyjny kilkudniowy wyjazd, podczas którego seniorzy brali odpowiedzialność za siebie nawzajem, pozwolił im poznać się jeszcze lepiej i to w różnych okolicznościach oraz umocnił istniejące już więzi. Natomiast przedszkolaki realizujące projekt uczyły się przede wszystkim czerpania radości z przebywania z osobami starszymi. Wcielając się w rolę przewodników mogły czerpać radość z dzielenia się wiadomościami o Gdańsku – zwłaszcza, że grupa słuchaczy była niezwykle ciekawa wszystkiego, o czym opowiadali. W niezwykle przyjemny sposób poszerzały także swoją wiedzę na temat, tak odległego im miasta, jakim jest Kraków.

W każdym spotkaniu z drugim człowiekiem jest jakaś tajemnica. Tymczasem całe życie składa się z takich spotkań: koniecznych, przypadkowych, poszukiwanych, niekiedy nawet bardzo starannie przygotowywanych. Inne są zaś nieuniknione. Każde spotkanie z drugim człowiekiem zawiera zarówno szansę, jak i zagrożenie rozwoju, każde z nich czegoś nam udziela lub zabiera, otwiera nas lub zamyka, wzbogaca lub zuboża.” (E.Sujak, „Rozważania o ludzkim rozwoju”).

Kiedy pomysł na projekt „Adoptuj babcię, dziadka – adoptuj wnuczka” kiełkował w mojej głowie, nawet nie przypuszczałam, że przyniesie on tyle dobra, że mi samej da tyle radości i tak bardzo mnie ubogaci! A wszystko zaczęło się od porządków w książkach i maila od Pani Elżbiety Żytyńskiej-Chwast Prezes Fundacja Geriatrics. Takie przypadkowe spotkanie, które przerodziło się w międzypokoleniowy dialog, ubogacający ponadczasowymi wartościami przedszkolaków i seniorów.

Ewelina Kanarkowska

psycholog, logopeda, n-el wychowania przedszkolnego

 z-ca dyrektora Przedszkola Bajkowa Akademia w Gdańsku

Skip to content