• 22 czerwca 2024 18:59

Floratorium – czerpmy siłę z przyrody

paź 2, 2019
Alter eko Floratorium

Pasja i chęć działania są niezależne od wieku. Ludzie, którzy przez całe życie byli aktywni i przedsiębiorczy, po przejściu na emeryturę w naturalny sposób szukają nowych przestrzeni do samorealizacji. W życiu wielu osób dopiero na emeryturze pojawia się wyraźna potrzeba i czas, aby realizować swoje pasje, zrobić coś dla siebie i swojej społeczności. To z myślą o takich osobach powstał projekt Floratorium, realizowany z mazowieckimi seniorami przez Fundację alter eko.

Seniorzy zbyt często są postrzegani jako grupa, którą trzeba kształcić i otaczać opieką. Fundacja tę perspektywę odwraca, pokazuje, że osoby starsze to nie tylko odbiorcy oferty do nich kierowanej, ale także inspirujący realizatorzy ciekawych i wartościowych działań w swoich społecznościach.

Projekt Floratorium opiera się na budowaniu aktywności seniorów wokół tematu roślin. Rośliny towarzyszą nam przez całe życie, a seniorzy są najbardziej doświadczonymi ogrodnikami. To właśnie z wiedzy, pomysłów, zapału, cierpliwości i pasji seniorów budowane są projekty społeczne – wydarzenia i pikniki, których gospodarzami i realizatorami są seniorzy.

Projekt Floratorium realizowany jest wspólnie z seniorami z Warszawy (dzielnice: Ochota, Śródmieście i Mokotów), Grabowa nad Pilicą, Dąbrówki i Wiązownej. W ramach działań seniorzy organizują wydarzenia florystyczne, podczas których sadzą rośliny, wyplatają makramy, zakładają lasy w słoikach, tworzą kokedamy, … . Wydarzeniom towarzyszą wystawy i porady florystyczne, podczas których seniorzy dzielą się z gośćmi swoją wiedzą i doświadczeniem ogrodniczym.

Seniorzy biorą również udział w wycieczkach przyrodniczych i spotkaniach z przyrodnikami.

Szczegóły i harmonogram wydarzeń na www.altereko.pl.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Programu ASOS na lata 2014 – 2020.