• 19 kwietnia 2024 11:10

Zbliża się I Forum „Serce Pacjenta” Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Katowicach

wrz 20, 2019

Już 28 września 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zadebiutuje niezwykłe wydarzenie poświęcone profilaktyce zdrowego serca i naczyń. Forum „Serce Pacjenta” to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Komitetu Organizacyjnego w osobach prof. dr hab. n. med. Ewy Straburzyńskiej-Migaj (I Klinika UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Szpital Przemienienia Pańskiego w Poznaniu), prof. dr. hab. n. med. Piotra Ponikowskiego (prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego) oraz prof. dr. hab. n. med. Adama Witkowskiego (prezesa-elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego). W odpowiedzi na wyzwania związane z współczesnym leczeniem chorób układu krążenia, PTK pragnie poprzez działania edukacyjne aktywnie włączać pacjentów w proces terapii.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym Głosu Seniora.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne chce aktywnie działać na rzecz rozwoju świadomości społecznej tych, którzy już dziś są pacjentami kardiologicznymi, ale także osób, które ze względu na wiek lub styl życia są w grupie wysokiego ryzyka. 

Choroby układu krążenia niezmiennie od lat pozostają główną przyczyną zgonów Polaków. Główne, a zarazem stanowiące największe wyzwanie dla lekarzy i pacjentów, to choroba wieńcowa i zawał serca, niewydolność serca, wady zastawkowe, arytmie oraz nadciśnienie tętnicze. Chcemy podkreślić, jak ważna jest dobra edukacja pacjentów i ich bliskich z wykorzystaniem wiarygodnych źródeł. W gronie ekspertów będziemy odpowiadać na pytania i dyskutować zgłaszane problemy – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Ewa Straburzyńska-Migaj, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego, I Klinika Kardiologii UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego.

Dlatego też w ramach Forum „Serce Pacjenta” zaplanowano różnego rodzaju interdyscyplinarne aktywności, które nie tylko bezpośrednio dotyczą chorób sercowo-naczyniowych, ale również szeroko pojmowanego zdrowego stylu życia i skutecznej profilaktyki. Każdy z uczestników ma możliwość zapisu na dwie tury interaktywnych warsztatów: Zespół słabości w chorobach układu krążenia. Jak mogę mu zaradzić?, Jak radzić sobie ze stresem?, Pierwsza pomoc i Aktywność fizyczna pacjenta, które poprowadzą renomowani eksperci w dziedzinie. Kolejnym punktem programu jest panel edukacyjno-warsztatowy z czterema blokami tematycznymi do wyboru: Pacjent po zawale serca, Pacjent z chorobą zastawki, Pacjent z niewydolnością serca oraz Pacjent z arytmią. W przestrzeni ekspozycyjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego znajdą się również stoiska, na których będzie można wykonać bezpłatne badania i zestawić świeżo poznaną wiedzę z własnymi wynikami.

Swoją część otrzymają również organizacje pacjentów, których działalność w obszarze polskiego systemu ochrony zdrowia jest coraz ważniejsza i bardziej zauważalna. Podczas specjalnych dedykowanych warsztatów poruszone zostaną zagadnienia takie jak aspekty ekonomiczne i prawne prowadzenia stowarzyszenia/fundacji czy PR podmiotu. Swoimi doświadczeniami podzielą się również przedstawiciele prężnie działających polskich organizacji, opowiadając o największych problemach, wyzwaniach i sukcesach codziennej pracy na rzecz pacjentów.

Będziemy zachęcać uczestników Forum do członkostwa w stowarzyszeniach zrzeszających pacjentów z chorobami układu krążenia, które wśród swoich celów mają właśnie edukację oraz stworzenie platformy wzajemnego wsparcia pacjentów z konkretnymi schorzeniami – zapowiada prof. Straburzyńska Migaj.

Wydarzenie rozpocznie się oficjalną inauguracją o godz. 14:30 i potrwa do 18:30. I Forum „Serce Pacjenta” jest całkowicie bezpłatne, jednak aby zagwarantować sobie uczestnictwo, należy wcześniej się zarejestrować. Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę internetową www.sercepacjenta.pl lub zadzwonić na numer +32 442 02 02. Możliwa jest również rejestracja w dniu wydarzenia w holu recepcji – bez gwarancji wyboru warsztatów.

Będzie to bardzo ważne wydarzenie, na którym nie może Państwa zabraknąć – podsumowuje prof. Straburzyńska-Migaj.

Skip to content