• 15 kwietnia 2024 13:53

53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój za nami!

sie 20, 2019
Marketing miejsc i wydarzeñ - Photogenium.pl

Od 10 do 17 sierpnia 2019 r., w Krynicy-Zdroju miał miejsce 53. Festiwal im. Jana Kiepury. Organizatorzy przygotowali ponad 30 imprez, a w tym gale operowe i operetkowe, widowiska plenerowe, koncerty kameralne, recitale solowe oraz spotkania z artystami.

Pierwszy dzień imprezy przypadł na sobotę 10 sierpnia. Tego dnia odbyła się konferencja prasowa otwierająca festiwal. O 20:00 w Pijalni Głównej odbył się Koncert Wieczorny – Inauguracja Festiwalu – Gala Operowa. Był to wieczór największych hitów operowych. Usłyszeliśmy czołowe, znane każdemu melomanowi arie z oper G. Bizeta, G. Verdiego, G. Donizettiego, P. Mascagniego, G. Pucciniego, Ch. Gounoda, J. Offenbacha, R. Leoncavallego, P. Czajkowskiego, F. Cilei czy G. Rossiniego. Na scenie zaprezentowali się najwyższej klasy polscy śpiewacy oraz wielka gwiazda światowego formatu, solista nowojorskiej MET – bas Alexander Anisimov. Wszystkiemu towarzyszył zespół Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą maestro Sławomira Chrzanowskiego, a na widowni znajdowały się nasze ambasadorki – Janina Czaja oraz Joanna Talar oraz prezes Stowarzyszenia MANKO Łukasz Salwarowski.

W niedzielę 11 sierpnia festiwalowa publiczność nie zawiodła artystów i licznie uczestniczyła we wszystkich punktach niedzielnego programu, nagradzając występy gromkimi brawami. Podczas spotkania z gwiazdą Pan Stanisław Janicki urzekł publiczność swoimi anegdotami i historiami związanymi z Janem Kiepurą i jego filmami, a wszystko to niezwykle trafnie zilustrował materiałami filmowymi z naszym śpiewakiem w roli głównej. Na koncercie promenadowym widownia była zapełniona po brzegi. Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego, która pod kierownictwem Mieczysława Smydy, wykonała najpiękniejsze melodie austriackich kompozytorów, przeniosła zgromadzonych na chwilę do XIX-wiecznego Wiednia czasu Straussów. Usłyszeliśmy więc walce, polki, czardasza, marsza oraz najpopularniejsze melodie z operetek J. Straussa, K. Zellera, E. Kálmána, F. Lehára i A. Wrońskiego. Swoim tańcem, niebywałą gracją, jak również strojami zachwycił natomiast Zespół Tańca Artystycznego Miniatury. Pierwszy koncert  popołudniowy z cyklu Estrada Młodych poświęcony był muzyce europejskiej. W tą podróż zabrało wsyztskich dwoje artystów z Azji. Byli to laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju: Ahyong Kim – sopran z Korei Południowej oraz JingXing Tan – tenor z Chin, a przy fortepianie towarzyszyła im Katarzyna Rzeszutek.

Trzeciego dnia imprezy na Scenie Plenerowej podczas Spotkania z Gwiazdą zaprezentowała się Grażyna Brodzińska – Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej, znakomita aktorka i tancerka. Podczas spotkania Pani Grażyna opowiedziała o barwach i cieniach życia artystki, nie zabrakło zakulisowych historii, czy też zabawnych anegdot o pracy śpiewaczki. W samo południe wszyscy przenieśli się do świata kina i muzyki rozrywkowej,  a wszystko to za sprawą Kwartetu smyczkowego Con Amabile, który wykonał najpiękniejsze melodie muzyki filmowej i rozrywkowej. W cyklu ESTRADA MŁODYCH  mogliśmy usłyszeć  rodowitą kryniczankę Paulinę Rogóż. Za sprawą poniedziałkowego koncertu wieczornego zgromadzeni przenieśli się w magiczny świat operetki. Piękne melodie i wspaniałe głosy – kwiat polskiej wokalistyki młodego pokolenia zinterpretował nieśmiertelne i ponadczasowe kompozycje największych twórców operetek: F. Lehára, E. Kálmána, J. Offenbacha oraz J. Straussa.

13 sierpnia na scenie pojawiła się Stanisława Celińska, postać polskiego świata artystycznego, uchodząca w gronie aktorów i muzyków za legendę. Podczas Festiwalu Kiepury, artystka spotkała się z artystami i opowiedziała o swoim życiu oraz pracy aktorki i piosenkarki. Przybliżyła również kulisy powstania jej najnowszej płyty Malinowa…, którą przesłuchaliśmy w całości na żywo podczas wieczornego koncertu. Również tego dnia na Krynickim Deptaku mogliśmy spędzić czas z Krynicką Orkiestrą Zdrojową im. Adama Wrońskiego pod batutą Mieczysława Smydy oraz  z Zespołem Tańca Artystycznego Miniatury. O 15 odbyła się kameralną inscenizacja jednoaktowej opery Stanisława Moniuszki  Verbum Nobile do libretta Jana Chęcińskiego.

W środę, 14 sierpnia, miał miejsce Dzień Muzyki Polskiej. Rozpoczął się od spotkania z bułgarskim tenorem Kałudim Kałudowem, który zaliczany jest do światowej czołówki śpiewaków. Nie jest to przypadek, że w dzień polski naszą gwiazdą jest zagraniczny śpiewak, ponieważ artysta jest związany z Polską od bardzo wielu lat. W samo południe odbył się recital solowy młodego, ale już odnoszącego sukcesy i bardzo dobrze rokującego barytona – Pawła Trojaka. W cyklu ESTRADA MŁODYCH zaprezentowali się Laureaci Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju tylko i wyłącznie w repertuarze Stanisława Moniuszki. Wieczorna Gala Operowa była koncertem w całości poświęconym wielkiemu kompozytorowi, twórcy polskiej opery narodowej – Stanisławowi Moniuszce.

Kolejny dzień, 15 sierpnia, rozpoczął się od Spotkania z Gwiazdą –  Joanną Moskowicz, która opowiedziała o blaskach i trudach życia gwiazdy oraz o swojej błyskotliwej karierze. W cyklu Koncert Promenadowy, w południe w solowym recitalu zaprezentowała się zdobywczyni Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju – Anny Wolfinger. W cyklu ESTRADA MŁODYCH na scenie wystąpiła Krakowska Opera Kameralna, która za sprawą opery komicznej „Pimpinone” Georga Ph. Telemanna przeniosła wszystkich w czasy baroku. Sceną w Pijalni Głównej zawładnęły gorące, argentyńskie rytmy, a wszystko to za sprawą koncertu „ASTOR PIAZZOLLA – TANGO NUEVO” – Beata Szałwinsaka’s Aconcagua Project”. Koncert był w całości poświęcony muzyce jednego kompozytora – Astora Piazzolli, po drugie był to koncert w całości instrumentalny i nikt na nim nie śpiewał i wreszcie po trzecie – tango grał tutaj fortepian z towarzyszeniem akordeonu, dwojga skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu i gitary. Fortepian prowadził w tańcu i nadawał charakter wszystkim utworom, a solistka BEATA SZAŁWIŃSKA, która kipiała na scenie niespożytą energią zaczarowała i urzekła całą publiczność.

Podczas piątkowego Spotkania z Gwiazdą mogliśmy ponownie spotkać się z basem – Alexandrem Anisimovem. Tym razem pojawił się na scenie w towarzystwie Beaty Szałwińskiej, z którą wspólnie wykonali dla licznie zgromadzonej publiczności kilka pieśni. Artyści wspólnie opowiadali o swoim życiu w Luxemburgu, o tym jak się poznali i jak rozwija się ich kariera. Koncert Promenadowy i tym razem był recitalem solowym skrzypaczki Małgorzaty Kogut-Ślandy. Podczas 53. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju Małgorzata Kogut-Ślanda wystąpiła z towarzyszeniem Aleksandry Orłukowicz, która grała na fortepianie. Tego dnia miejsce miała niezwykła okazja i przyjemność usłyszenia prawdziwej gwiazdy mediolańskiej La Scali – mezzosopran Natalię Gavrilan, która wraz ze wspaniałą pianistką – kameralistką Inessą Filistovich, w Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego zaprezentowała recital w całości poświęcony twórczości jednego kompozytora, którym był Gioacchino Rossini. W ten wieczór wszyscy po raz pierwszy przenieśli się z wieczornym koncertem z Pijalni Głównej na Scenę Plenerową przed Muszlą Koncertową na krynickim Deptaku. To tam inscenizację Zemsty nietoperza przygotowali dla widzów Artyści Orkiestry, chóru i baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, których poprowadziła swą pewną ręką dyrygentka Marta Kosielska.

Ostatni dzień festiwalu rozpoczął się od pełnego wspomnień, wzruszeń i radości spotkania z redaktorem Piotrem Nędzyńskim w Pijalni Głównej, podczas którego Pan redaktor przypomniał publiczności największe gwiazdy Festiwalu im. Jana Kiepury od samego początku jego istnienia. Kolejnym wydarzeniem tego dnia był koncert promenadowy „Duet na trąbki” tym razem znowu w całości poświęcony muzyce instrumentalnej. W Pijalni Głównej pojawili się niezwykli artyści: Igor Cecocho i Sławomir Cichor grających na trąbkach oraz towarzysząca im na fortepianie Maria Miszczak. Estrada Młodych tym razem odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej w Tyliczu, gdzie wystąpiły: Dominika Majdanová – sopran ze Słowacji i znana z poprzednich wydarzeń festiwalowych kryniczanka Paulina Rogóż, a przy fortepianie towarzyszyła im Joanna Litwin-Fenc. 17 sierpnia 2019 roku koncertem wieczornym – Finałową Galą Tenorową zakończył się 53. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Dla zgromadzonej na krynickim Deptaku publiczności wystąpili znakomici artyści – zarówno polscy, jak i zagraniczni goście. Wspaniali tenorzy, odnoszący międzynarodowe sukcesy: Maciej Komandera, Tomasz Kuk, Mihail Mihaylov, Dominik Sutowicz oraz Choi Wonhyeok zaśpiewali dla z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach pod batutą Maestro Zbigniewa Gracy, który z niesamowitą energią, poczuciem humoru i niesłychaną ekspresją poprowadził orkiestrę i zjednał sobie publiczność od pierwszych taktów Uwertury do Cyrulika Sewilskiego Gioacchino Rossiniego.

Skip to content