• 15 kwietnia 2024 14:21

Otwarcie pierwszej na świecie prawdziwej tężni solnej na warszawskiej Woli

cze 12, 2019
Otwarcie tężni solnej na Woli w Warszawie w Parku Sowińskiego

Dnia 19 maja Głos Seniora był patronem medialnym WIELKIEGO WYDARZENIA, jakim było otwarcie pierwszej na świecie prawdziwej tężni solnej na warszawskiej Woli na terenie Parku Sowińskiego.

To pierwsza na świecie tężnia solna na suchy aerozol. Obecnie jedyna tężnia o charakterze terapeutycznym. Ze względu na wysoki poziom innowacyjności projekt wytwarzania suchego aerozolu solnego w zmiennych warunkach atmosferycznych został zgłoszony do konkursu w Unii Europejskiej H2020.

Po 15 latach marzenie się spełniło. Pierwsza na świecie w Warszawie na Woli. Prawdziwa tężnia solna, bez skapującej wody. Moim marzeniem było, by takie tężnie powstawały wszędzie w każdej gminie, parku. Tężnia na Woli jest na suchy aerozol solny. Zdziwienie ludzi budzi to, że nie widzą wody ściekającej. Jak to, to skąd ta sól się bierze? Nic nie widać, a czuję ją, kiedy tu przebywam. Cieszy mnie, że coraz więcej osób tu przychodzi i czuje poprawę. Od otwarcia tężni 19 maja mam sporo zapytań od ludzi ciekawych. Piszą z innych dzielnic, miast. No to czekam. Która gmina następna?” – mówi Maciej Gruszczyński.

Skuteczność

Skuteczność inhalacji suchym aerozolem solnym została potwierdzona po raz pierwszy w Polsce. Feliks Boczkowski, lekarz w kopalni soli Wieliczka w XIX w. jako pierwszy zauważył, że górnicy pomimo ciężkich warunków pracy nie chorują na schorzenia układu oddechowego. Wiele ośrodków medycznych, które przeprowadziły badania kliniczne, było zaskoczonych niezwykle wysoką skutecznością haloterapii. Przykładowo, w Rosji przebadano 4780 pacjentów (dorosłych i dzieci) z 15 szpitali. Zastosowano inhalacje suchym aerozolem solnym przez 10-20 dni po 1 godzinie. Odnotowano poprawę 85% u osób z umiarkowana astmą, 75% z ciężką astmą, a 97% z zapaleniem oskrzeli i rozstrzeń oskrzeli. Proces oczyszczania zatok notowano już przy pierwszej sesji inhalacyjnej. Liczne badania kliniczne na grupach pacjentów w różnych stadiach zaawansowania choroby przeprowadzone w wielu ośrodkach medycznych na świecie potwierdziły wysoką skuteczność haloterapii. Pacjenci po zakończeniu terapii cieszyli się brakiem objawów choroby przez długi czas.

Dla kogo?

Oczyszczając układ oddechowy dotleniamy nasz organizm. Zdrowi poprawiają wydolność organizmu, chorzy leczą dolegliwości. Sportowcy dzięki poprawie wydolności oddechowej uzyskują lepsze wyniki. Dzieci w stanach przeziębienia szybciej dochodzą do zdrowia, a reakcje alergiczne najłatwiej zatrzymać w okresie wzrostu dziecka. Na-Cl to w pełni naturalny, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania składnik naszego organizmu. Terapia jest bezpieczna w każdym wieku i dla każdego z nas.

Jak działa?

Mikrocząsteczki 1-5µm w procesie sekretolizy rozrzedzają śluz. Sól poprzez uruchomienie procesu fagocytozy wspomaga odżywienie tkanek i resorpcję ognisk zapalnych. Skutkuje to zlikwidowaniem procesu zapalnego i pobudzeniem procesów odpornościowych. Sól ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Upłynniając jednocześnie wydzielinę, oczyszcza układ oddechowy z zalegającego śluzu. Poprawia to wydolność oddechową, a co za tym idzie wydolność całego organizmu. Fenomen haloterapii polega na tym, że poprawa odbywa się z użyciem składnika naszego organizmu i substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Nie ma skuteczniejszej formy terapii od działania bezpośrednio na miejsce schorzenia.

SMOG

Wszechobecny smog. Alergie, astma i zapalenie zatok to choroby cywilizacyjne. Z pomocą przychodzi haloterapia w formie inhalacji suchym aerozolem solnym. Organizm broniąc się przed pyłami wytwarza coraz więcej śluzu. Światło w oskrzelach zwęża się, trudniej się oddycha. Mniej tlenu otrzymuje nasz mózg i wszystkie organy. Zalegający śluz powoduje stany zapalne. Nasz organizm wzywa: „Oczyść układ oddechowy”!!!

Efekt

Inhalacje to oddychanie. Siedząc oddychamy bardzo płytko. Wykonując ćwiczenia fizyczne wymuszamy pogłębiony oddech. Mikrocząsteczki aerozolu 1-5µm docierają wówczas do najgłębszych części drzewa oskrzelowego. Z tego powodu zaleca się inhalacje w ruchu przez 10-20 kolejnych dni. Zalecany czas inhalacji to 30-60 minut. Przeciwwskazaniem mogą być ostre stany chorobowe. Wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Z tężni można korzystać bezpłatnie, emisja aerozolu solnego codziennie w godzinach 11:00-19:00.

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI z otwarcia!

Na zdjęciach nasz Ambasador dr Marek Pilch i nasz warszawski Ambasador Maciej Gruszczyński z Głosem Seniora w tle.

Skip to content