• 20 kwietnia 2024 12:51

Oj dana oj dana na Rynku w Zabierzowie – Zabierzowskie Wesele czyli II Gminne Senioralia

Relacja z drugich Zabierzowskich Senioraliów

To było kilka miesięcy ciężkiej pracy. Pomysł na wesele pojawił się już rok temu i przez rok stopniowo powstawał program imprezy, w którego realizację zaangażowały się niemal wszystkie kluby seniora czyli w sumie ok 100 osób.

W trakcie uroczystego rozpoczęcia tradycyjnie klucz do bram gminy Zabierzów przekazała na ręce przewodniczącego Gminnej Rady Seniorów Wójt Gminy, Elżbieta Burtan. Przewodniczący GRS, Andrzej Korzycki wręczył Pani Wójt statuetkę dziękując i wyróżniając w ten sposób aktywne wsparcie Seniorów gminy Zabierzów, jakie okazuje w swojej pracy.

fot. Urszula Obydzińska
fot. Urszula Obydzińska

Aktywni Seniorzy w naszej gminie to coś, czym możemy chwalić się Małopolsce, a być może nawet w Polsce. Na terenie gminy cały czas działa 21 klubów seniora i są to w ogromnej części grupy liczące ok. 15-20 osób. Śpiewają, grają, tworzą spektakle i kabarety, haftują i robią koronki, gotują i pieką a wszystko to z ogromną pasją i radością. Senioralia są wielkim świętem dla nich ale też dla innych Seniorów i mieszkańców gminy Zabierzów, którzy w tym dniu mają okazję zobaczyć i poczuć niemal wszystkimi zmysłami, co to znaczy aktywność 60+ w gminie Zabierzów.

W tym roku tematem imprezy były tradycje związane z weselem a punktem kulminacyjnym stało się przedstawienie tradycyjnej biesiady weselnej, jaką pamiętają Seniorzy. Scenariusz stworzyły Pani Hanna Czaja-Bogner z Brzoskwini i Pani Barbara Golińska z Zabierzowa, opierając się głównie na wspomnieniach lokalnych mieszkańców. W realizację przedsięwzięcia zaangażowało się ponad 50-ciu Seniorów z większości zabierzowskich sołectw w tym ok. 10 seniorów z Ośrodka Wsparcia Osób Starszych działającego w Rząsce. Bramę, szlaban a także ozdoby w postaci kwiatów od miesięcy przygotowywali natomiast Seniorzy uczęszczający na zajęcia w ramach Ośrodka Wsparcia dla Osób Starszych Senior + w Zabierzowie.

fot. Urszula Obydzińska

Wszystko rozpoczęło się od kolorowego korowodu, na którego czele, ze śpiewem na ustach szła para młoda z rodzicami, starostami i drużbami. Był szlaban, był okup a rodzice witali chlebem i solą. Tradycyjny stół weselny przepięknie przygotowało Koło Gospodyń z Rudawy i dzięki temu wszyscy na chwilę przenieśli się w czasie. Pomagały w tym dowcipne przyśpiewki, stroje krakowskie i tradycyjne potrawy, których można było próbować przy wspólnym zabierzowskim stole, przygotowanym przez 14 klubów seniora. Zalewajka Radwańska, Ciućpajs z Nielepic, Żurek Rudawski, Spóła z Brzoskwini, ziemniaki okraszone, tradycyjna chałka, smalec, łazanki z Pisar i wiele, wiele innych smakołyków znikało w zawrotnym tempie. Na jednym ze stołów pojawił się też piękny, okazały sum, który został podarowany przez Właściciela Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska.

fot. Urszula Obydzińska

To był fantastyczny wieczór wypełniony dobrą zabawą, którą o 20.00 uświetnił koncert Andrzeja Sikorowskiego i Maji Sikorowskiej. Na godzinę zrobiło się nieco refleksyjnie i spokojnie, aby po 21.00 z nową energią można było wrócić do wspólnej zabawy z zespołem Pasiaki, który grał i śpiewał weselne standardy.

fot. Urszula Obydzińska
fot. Urszula Obydzińska

Wielkie gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego wspaniałego wydarzenia, które połączyło siły niemal wszystkich klubów seniora. Zdjęcia są jedynie potwierdzeniem, że warto było być na na rynku w Zabierzowie 25 maja 2019r. Kolejne Senioralia już za rok też w maju a organizatorzy już mają kolejne pomysły i kolejny raz spróbują przenieść wszystkich uczestników w czasie i przestrzeni. Gdzie tym razem? To już słodka tajemnica seniorów…

Tekst: Katarzyna Mroczek

Na wydarzeniu nie mogło również zabraknąć Głosu Seniora :-).

Skip to content