• 25 maja 2024 13:16

Z wizytą w obwodzie kaliningradzkim

cze 5, 2018 #Wydarzenia
Z wizytą w obwodzie kaliningradzkimZ wizytą w obwodzie kaliningradzkim

To były ciekawe , niezapomniane i pełne wrażeń dni 21-23.05.2018r.,kiedy dzięki projektowi opracowanemu przez nasze UTW , członkowie Zarządu naszego Uniwersytetu uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do Gurjewska w obwodzie kaliningradzkim, z którym współpracuje  nasze miasto.

W Gurjewsku  w Miejskim Centrum Kultury i Zajęć Rekreacyjnych spotkaliśmy się z seniorami tego miasta, gdzie obie strony zaprezentowały swoją bogatą działalność . Najważniejszym momentem naszego spotkania było podpisanie „ Porozumienia o współpracy partnerskiej” pomiędzy naszym Uniwersytetem III Wieku , reprezentowanym przez  Prezes Elżbietę Grzonkowską a Miejskim Centrum Kultury i Zajęć Rekreacyjnych  w Gurjewsku (Rosja), które reprezentowała  dyrektor Kulmanskaya Svetlana Vladimirovna.

Podczas całej wizyty i spotkań ujęła nas serdeczność  i gościnność gospodarzy . Szczególne wrażenia wywarł na nas występ chóru „Złota jesień”, który na powitanie wykonał poloneza Ogińskiego  „Pożegnanie Ojczyzny”. Mieliśmy też możliwość obejrzenia pracowni, w których prowadzone są różne zajęcia. Spotkanie zakończyliśmy poczęstunkiem i wspólnym śpiewem. Wymieniliśmy też drobne upominki, a od seniorów w Gurjewsku otrzymaliśmy przepiękną wykonaną przez seniorów Maslenicę. Gospodarze Gurjewska umożliwili nam również poznanie nowoczesnych  obiektów dydaktycznych (przedszkola i szkoły).

Kolejne dwa dni poświęciliśmy na zwiedzanie Kaliningradu , po którym oprowadzali nas przewodniczka -sympatyczna Svetlana oraz nasz ziomek- nowomieszczanin, obecnie mieszkający i pracujący w tym mieście. Na długo utkwi nam w pamięci  koncert organowy w katedrze, twierdza Kunigsberg, muzeum, Sobór Chrystusa Zbawiciela oraz polski kościół katolicki.

Nasza wyprawa była możliwa dzięki inicjatywie, zaangażowaniu  i determinacji prezesa Lecha Bobera, a takżę kierownika Referatu , Promocji i Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Miasta Jerzego Grządzielewskiego  oraz dyrektora MOSiR-u Marka Borkowskiego , który był naszym pilotem i tłumaczem – jesteśmy im za to niezwykle wdzięczni i bardzo , bardzo dziękujemy.

 

 

Autorki tekstu: Barbara Jasiak oraz Barbara Kant-Macejewska

Projekt „Integracja i aktywizacja społeczności lokalnej”  dofinansowany przez burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego .

 

 

Skip to content