• 19 maja 2024 23:00

Seniorzy i dzieci będą projektować wynalazki przyszłości z wykorzystaniem elektroniki i programowania

Very Senior DevelopersVery Senior Developers

Już w maju rusza trzecia edycja wyjątkowego projektu, podczas którego dwie generacje tworzyć będą zaskakujące prototypy wynalazków przyszłości. Sprawdźcie czym jest projekt Very Senior Developers 2018 – Generacja Makerów.

Generacje różnią się wiekiem, ale wszystkie łączy jedno – każde pokolenie tworzy sztukę piękną, sztukę użytkową, wynalazki. Bycie współczesnym makerem to łączenie bardziej tradycyjnych umiejętności jak szycie, sklejanie, praca z drewnem z nowoczesnymi rozwiązaniami jak mikrokontrolery, programowanie, druk 3D.  Projekt Very Senior Developers łączy umiejętności twórcze pokoleń o zupełnie różnych doświadczeniach, w formie wynalazków zrób-to-sam wykorzystujących technologię i pracę w duchu ruchu makersów np. instrumenty reagujące na światło, poszukiwacz skarbów wykorzystujący mikroczujniki i  mini robot-odkurzacz.

Podczas warsztatów pokażemy uczestnikom czym jest Internet Rzeczy, czyli połączenie rozwiązań technologicznych z przedmiotami codziennego użytku. Pokażemy, że nowe technologie to również instrumenty muzyczne, kreatywne gadżety – zdradza Karolina Cikowska, jedna z organizatorek z Kids Code Fun.

Projekt przeciwstawia się stereotypowi seniorów wykluczonych ze świata nowych technologii. Seniorom trudno odnaleźć się w świecie nowych technologii. Dzięki warsztatom mogą się z nią oswoić, odkryć jej kreatywne zastosowanie. A jednocześnie tworzymy przestrzeń do międzypokoleniowej wymiany między nimi i najmłodszymi użytkownikami technologii – Jarosław Dąbrowski, prezes IGT Poland.

W warsztatach, po raz trzeci, udział wezmą: Senior Markers, czyli seniorzy w wieku 50+, reprezentujący pokolenie, które korzystało z tradycyjnych umiejętności twórczych; Junior Makers – dzieci, które będą reprezentować pokolenie, które tworzy pomysły i prototypy wynalazków przyszłości. Nie każdy musi zostać programistą czy informatykiem. Programowanie, to również zabawa i rozwijanie wyobraźni. To satysfakcja z tworzenia, współpracy z innymi. Tymi wartościami kierujemy się realizując ten projekt – mówi Van Anh Dam z Kids Code Fun.

3 edycja projektu Very Senior Developers realizowana jest przez IGT Poland i Kids Code Fun. Składa się na nią cykl warsztatów, które odbywać się będą w maju i czerwcu. Uczestnikami będą dzieci w wieku 8-12 lat i osoby 50+, którzy pracować będą w międzypokoleniowych parach. Efektem wspólnego działania będą projekty i prototypy wynalazków przyszłości, łączące umiejętności i pomysły obu pokoleń. Prace będą miały postać rysunków, plakatów, makiet, prototypów.

 

Fundacja Kids Cofe Fun nadal zaprasza seniorów do udziału w projekcie. Zgłoszenia wysyłać można do 10 maja pod adres: alicja.m@kidscodefun.com.

Więcej informacji o projekcie: www.veryseniordevelopers.pl

 

Skip to content