• 24 maja 2024 08:13

Zapraszamy na II Oświęcimskie Targi Seniora

kwi 6, 2018 #Wydarzenia
Targi Seniora w Oświęcimiu 2017 rokTargi Seniora w Oświęcimiu 2017 rok

W niedzielę 15 kwietnia 2018 r. w Oświęcimskim Centrum Kultury (ul. J. Śniadeckiego 24) po raz drugi odbędą się Oświęcimskie Targi Seniora.

Targi Seniora to impreza wystawiennicza o charakterze edukacyjno-informacyjnym dedykowana głównie seniorom, osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom, jednak z bogatej oferty programowej skorzystać mogą wszyscy. W Targach będą uczestniczyć przedsiębiorcy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, których oferta obejmuje szeroko rozumianą propozycję towarów i usług dla osób starszych oraz ich rodzin.

Ubiegłoroczne oświęcimskie Targi zapoczątkowały organizację tego typu imprez na terenie Małopolski, a są one  odpowiedzią na wzrastające w ostatnich latach zapotrzebowanie na usługi społeczne i biznesowe dla seniorów. Wiek senioralny to czas poszukiwania usprawnień i ułatwień w obliczu stale rosnących potrzeb: utraty zdrowia, czy przybywających lat. Takie targi pomagają w znalezieniu sprzymierzeńców w tym okresie, jak usługi opiekuńcze, sprzęty rehabilitacyjne, teleopieka itp.

Dla odwiedzających Targi nie zabraknie atrakcji. Wystawcy przygotowują specjalne oferty,  bony, vouchery, gadżety, loterie. Będzie można wykonać bezpłatnie różnego rodzaju badania i pomiary. Nie zabraknie poradnictwa onkologicznego, diabetologicznego, dietetycznego i psychologicznego. Odwiedzający targi będą mogli sprawdzić swoją pamięć i wykonać testy przesiewowe w ramach profilaktyki zaburzeń poznawczych.

Wśród stoisk  nie zabraknie wystawców z  zakresu zdrowia i profilaktyki, suplementacji żywieniowej, czy piękna i urody. Seniorzy będą mogli skonsultować się z lekarzem rehabilitacji oraz z fizjoterapeutami, w tym wykonać badania przesiewowe w zakresie istotnej dla osób starszych profilaktyki upadków, poćwiczyć na urządzeniach rehabiltacyjnych.  analizę składu ciała, pomiary cukru, ciśnienia, badanie poziomu tlenu we krwi.

Podczas imprezy organizatorzy chcą także kompleksowo przybliżyć mieszkańcom „co, gdzie, kiedy”, czyli w jakich instytucjach załatwia się poszczególne sprawy związane z pomocą, opieką i aktywizacją osób starszych oraz jakie organizacje społeczne działają na rzecz tej grupy.

Odwiedzający będą mieli okazję poznać zasady ustalania stopnia niepełnosprawności, ubiegania się o turnusy rehabilitacyjne, dopłaty do aparatów słuchowych i innych środków pomocniczych, zasady funkcjonowania placówek opieki całodobowej i dziennej, a także spotkać się m.in. z przedstawicielami Rady Seniorów, Policji, czy też wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora. Na stoisku biblioteki będzie można zabrać ze sobą nieodpłatnie książkę, a na stoisku Dziennego Domu Pomocy seniorzy odbiorą Koperty Życia, czy karnety na kawę.

Na imprezie odwiedzający będą mogli skorzystać z usług mobilnego studia fryzjerskiego, nauczyć się zasad dobierania bielizny, obejrzeć pokazowy makijaż dla seniorów oraz wykonać zabiegi parafinowe dłoni.  Osoby dbające o dobrą formę w późnym wieku zapewne zainteresuje oferta Studia Figura, a także zajęć pilatesu, czy Akademii Ruchu. Podczas targów będzie można zapoznać się z ofertą domowego cateringu oraz usług bankowych dla seniorów.

W trakcie targów czynna będzie także seniorska kawiarenka, a na scenie Targów zaplanowane jest mnóstwo atrakcji informacyjnych i kulturalnych. Wystąpią seniorskie zespoły i chóry, a także będzie okazja do wysłuchania interesujących prezentacji, m.in. o aktywności fizycznej seniorów, zdrowym żywieniu: osi „jelita-mózg”, bezpieczeństwie seniora w środowisku zamieszkania, udzielaniu pierwszej pomocy.

Impreza będzie trwała od godz. 9.00 do 15.00, a udział w niej jest bezpłatny. Organizatorem targów jest Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie „Pokolenia” przy DDP. Patronat medialny nad targami objął ogólnopolski magazyn „Głos Seniora”.

Skip to content