• 22 maja 2024 10:55

PAKA po raz 34 w Krakowie

kwi 6, 2018 #Wydarzenia
PAKAPAKA

Jak to się zaczęło?

W czasie szalejącej cenzury w kraju, w którym o wolności, gospodarce rynkowej, swobodzie wypowiedzi i poglądów można było ewentualnie pomarzyć, grupa kilku osób, studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego o poglądach dalekich od oczekiwanych przez władze, postanowiła stworzyć coś alternatywnego do oficjalnych propozycji. Tak powstał Przegląd Kabaretów Amatorskich, zwany w skrócie PAKĄ, impreza, która zmieniła na zawsze oblicze satyry w Polsce. Z każdym rokiem rozwijała się coraz bardziej – dzięki kabaretom, jurorom, organizatorom wkrótce stała się najważniejszym przeglądem w kraju. Tutaj raz w roku spotykali się twórcy i ich entuzjaści, aby porównać swoje osiągnięcia, przedstawić nowe programy, podyskutować o treści i formie, napić się wspólnie piwa, pośmiać się za wszystkie czasy. Młodzi wykonawcy startując w Konkursie zdobywali doświadczenie sceniczne, a w rozmowach z jurorami poznawali swoje słabe i mocne strony. Oprócz prezentacji konkursowych ważne miejsce na PACE zajmowały imprezy towarzyszące, akademia kabaretowa koncerty, spektakle i wystawy. To że rozwijała się we właściwym kierunku jest zasługą także władz uniwersyteckich, których życzliwy patronat tworzył coś w rodzaju płaszcza ochronnego dla Przeglądu. Czasy się zmieniały a w raz z nimi PAKA, chociaż główna idea Przeglądu pozostała bez zmian, stopniowo z imprezy studenckiej stała się ogólnopolskim festiwalem.

Przez pięć dni trwa w Krakowie święto kabaretu, które odbywa się nie tylko w Rotundzie, ale także w ramach PAKI OFF w przestrzeni miejskiej. Krakowski Przegląd to jedyna impreza kabaretowa z profesjonalnym konkursem, podczas którego odbywają się trzy stopniowe eliminacje, co pozwala organizatorom wyłonić najlepsze zespoły w kraju. W finale początkujący artyści mają szansę spotkać się ze starszymi stażem kolegami po fachu i poddać się ocenie profesjonalnego jury, w którym zasiadają uznane autorytety w dziedzinach bezpośrednio i pośrednio związanych z kabaretem.

Prawie wszystkie polskie kabarety, które rozpoczęły swoją działalność w połowie lat 80 tych ubiegłego stulecia, swój początek mają związany z PAKĄ i Krakowem. Wśród Laureatów Przeglądu należny wymienić: Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Hrabi, Grupę Mo Carta, Ireneusza Krosnego, Kabaret Mumio, Formację Chatelet, Grupę Rafała Kmity, Grzegorza Halamę, Kabarety Jurki, Słuchajcie, Ciach, Kwartet Okazjonalny, Tomasza Jachimka, Kabaret Młodych Panów, Neo – nówka, Potem, Paranienormalnych i wielu innych.

PAKA to także spotkanie całego środowiska związanego z kabaretem, wymiana poglądów i doświadczeń. To tutaj gwiazdy satyry pokazują premiery swoich programów, a także autorskie, specjalnie przygotowane spektakle. Co roku imprezie dodatkowo towarzyszą wystawy tematyczne i wydawnictwa.

PAKA Kraków

34. PAKA odbędzie się w dniach 12-15.04.2018 w Nowohuckim Centrum Kultury.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie PRLowskich „smaczków”. Z przymrużeniem oka wspominane będą czasy, kiedy z pompą obchodzono Święto Pracy, Święto Kobiet czy nagradzano przodowników pracy. Organizatorzy szczególnie zapraszają na jedyny w swoim rodzaju Koncert Piosenki Nieprzyzwoitej.

Więcej szczegółów na: przeglad.paka.pl/

Skip to content