• 7 lutego 2025 03:45

Jakie są najczęstsze problemy z oknami dachowymi i jak je rozwiązać?

lut 6, 2025
Jakie są najczęstsze problemy z oknami dachowymi i jak je rozwiązać?

Jakie są najczęstsze problemy z oknami dachowymi i jak je rozwiązać? 

Okno dachowe to komfortowe i praktyczne rozwiązanie, które zapewnia dużą swobodę przy aranżacji poddasza. By jednak okna dachowe faktycznie podnosiły komfort użytkowania wnętrz, należy zadbać o ich poprawny montaż i dobór. Sprawdź, jakie problemy zdarzają się użytkownikom okien dachowych, dowiedz się, jak je rozwiązać i w jaki sposób skutecznie ich uniknąć. 

 

Czy okno dachowe to faktycznie dobre rozwiązanie? 

Na wstępie należy koniecznie podkreślić, że okna dachowe są bardzo dobrym i godnym polecenia rozwiązaniem. Okna dachowe przede wszystkim doskonale doświetlają pomieszczenie i czynią to skuteczniej niż klasyczne okna montowane w ścianie. Okno dachowe pozwala oszczędzać przestrzeń i daje większą swobodę przy aranżacji zdominowanego przez skosy poddasza. Okno dachowe rzadko też sprawia trudności w czasie eksploatacji, zwłaszcza że produkowane dziś nowoczesne okna dachowe mają doskonałe parametry termoizolacyjne, są łatwe w montażu i obsłudze, trwałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Jeśli okno połaciowe przyczynia się do powstania jakiegoś kłopotu, najczęściej okazuje się, że to nie tyle okno dachowe jest źródłem problemu, a jego nieprawidłowy montaż bądź błędy popełnione przy jego zakupie. 

 

Jakie problemy może wywołać źle dobrane i niepoprawnie zamontowane okno dachowe? 

Za problemy z oknami dachowymi odpowiadają najczęściej błędy popełnione w czasie instalacji okna. Na szczęście, jak wyjaśniają eksperci marki RoofLITE+, większości problemów, jakie mogą sprawiać okna dachowe, można uniknąć. Wystarczy stosować się do wskazówek specjalistów i zadbać o fachowy montaż okna na poddaszu. RoofLITE+ to renomowany i wyróżniony Laurem Konsumenta za jakość oferowanych wyrobów producent okien dachowych do wszystkich typów pomieszczeń. Oto sytuacje, którym zaradzą poprawny montaż oraz przemyślany dobór modelu okna: 

  • Nieszczelność – okno dachowe nie będzie przeciekać ani wychładzać wnętrza, o ile jego montaż będzie zgodny z podstawowymi regułami sztuki dekarskiej. Okno dachowe należy uszczelnić i ocieplić na etapie montażu, jeśli będzie ono doświetlało ogrzewane pomieszczenie, a najlepiej temu służą dedykowane kołnierze montażowe do okien dachowych. Ich użycie gwarantuje pożądaną szczelność okna, zapobiega wychładzaniu się poddasza, podnosi wydajność energetyczną budynku, a także skraca czas potrzebny na prace montażowe, gdy stosujemy rozwiązania producenta. 
  • Parowanie okien i nadmiar wilgoci – aby okno dachowe nie parowało od wewnątrz i na poddaszu nie gromadziła się wilgoć, która grozi zagrzybieniem i zapleśnieniem budynku, należy zagwarantować poprawną wentylację poddasza. Szczególnie ważne jest przy tym to, by okna dachowe były tak wykończone, by kształt wnęki okiennej nie blokował ruchu powietrza. Źródło ogrzewania pomieszczenia powinno ponadto znajdować się pod oknem. Trzyszybowe okna dachowe będą też mniej narażone na osadzanie się na ich powierzchni wilgoci. 
  • Niewygodna obsługa i czyszczenie okna – jeśli pojawiły się problemy z otwieraniem lub myciem okna, prawdopodobnie okno dachowe zostało źle ulokowane (np. zbyt wysoko) lub też nieprawidłowo dobrane (nieodpowiedni sposób otwierania). W tej sytuacji może pomóc elektryczny otwieracz do okien dachowych czy drążek. Ważna jest też chwila namysłu przy zakupie okna i planowaniu prac montażowych. 
  • Poddasze nagrzewa się przez okna dachowe – okna dachowe nie będą nagrzewały poddasza, jeśli osłoni je termoizolacyjna markiza lub zewnętrzna roleta solarna, które blokują promienie słoneczne. W słonecznych wnętrzach i tych, gdzie potrzebna jest intymność, przyda nam się dobra osłona na okna dachowe, np. wewnętrzna roleta do okien dachowych. 

 

Okna dachowe są wygodną opcją, która standardowo nie generuje problemów, a wręcz wiele z nich rozwiązuje, zapewniając efektywniejsze oświetlenie poddasza i jego skuteczną wentylację. Jeśli okno dachowe zaczyna sprawiać kłopoty, jest to najczęściej znak, iż zostało ono niepoprawnie dobrane lub zamontowane. Właśnie dlatego, w razie wątpliwości przy zakupie czy montażu okna połaciowego, warto skonsultować się z fachowcem, a instalację powierzyć profesjonalnej ekipie dekarskiej. Lepiej też zdecydować się na łatwe w instalacji okna dachowe sprzedawane z dedykowanymi akcesoriami usprawniającymi ich montaż. 

Skip to content