• 22 stycznia 2025 20:24

Jak płacić kartą przez Internet?

sty 22, 2025 #aktywność, #finanse, #Zdrowie

Karta debetowa bądź kredytowa może być wykorzystywana zarówno do zakupów stacjonarnych, jak i płatności online. Jak to zrobić? Sprawdź krok po kroku, jak uruchomić płatność kartą przez Internet, a także poznaj zasady bezpieczeństwa płatności w sieci.

Obecnie sektor płatności internetowych jest niezwykle rozbudowany. Systemy operatorów płatności takie jak BLIK zyskują na popularności, jednak wciąż jednym z najprostszych sposobów na realizację zakupów online jest płatność kartą płatniczą przez Internet. Jak to zrobić?

Jak możesz płacić za zakupy w Internecie?

Rynek e-commerce dynamicznie się rozwija, a wraz z nim możliwości wygodnych płatności internetowych. Dziś konsumenci, którzy robią zakupy w sklepach internetowych, mają do dyspozycji kilka sposobów na uiszczenie należności z góry. Należą do nich:

  • płatność kartą,
  • przelew tradycyjny,
  • systemy pay-by-link,
  • BLIK i inni operatorzy płatności (PayU, PayPal),
  • portfel elektroniczny (SkyCash).

Raport „Jak Polacy lubią płacić online?” z 2023 roku pokazuje, że spośród dostępnych możliwości najczęściej wybieramy BLIK, który preferuje zdecydowanie największy odsetek konsumentów. Na drugim miejscu wśród najbardziej preferowanych metod płatności przez Internet uplasowała się płatność kartą, natomiast czołówkę zamykają systemy pay-by-link.[1]

Warto zwrócić uwagę, że zestawiając ze sobą poprzednie lata, w których również przeprowadzano badanie, płatności kartą przez Internet po raz pierwszy znalazły się tuż za BLIKiem. Jako powody preferowania danej metody płatności respondenci w przypadku karty szczególny nacisk kładli na szybkość realizacji transakcji, a także wygodę.

Dlaczego warto płacić kartą w Internecie?

W przytoczonym badaniu konsumenci w przypadku karty zwrócili uwagę na łatwość i szybkość dokonywania płatności online. To jednak nie wszystkie zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim jest ono jednym z najstarszych dostępnych w sieci, co oznacza, że karta debetowa bądź kredytowa mogą posłużyć nam do płatności niemal wszędzie w Internecie. Pamiętajmy bowiem, że chociażby BLIK to system działający przede wszystkim w Polsce. Jeśli robimy zakupy na zagranicznych portalach, podstawowym narzędziem do płatności w Internecie nadal będzie karta bądź usługi międzynarodowych operatorów płatności.

Kolejny atut płatności kartą w Internecie to brak konieczności zakładania kont u różnego rodzaju operatorów płatności. Jeśli możesz dokonać transakcji kartą online, nie musisz nawet logować się do bankowości internetowej. Z tego względu w wielu przypadkach płatność kartą jest znacznie szybsza i prostsza, a my, jako konsumenci, nie musimy zapamiętywać kolejnych loginów i haseł, żeby łatwo zapłacić za zakupy.

Płatność kartą płatniczą przez Internet krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, karta bankowa do płatności w Internecie może być szybkim i wygodnym rozwiązaniem. Zanim jednak zrobimy swoje pierwsze zakupy, warto upewnić się, czy możemy korzystać z karty jako środka płatniczego do transakcji online. W tym celu najlepiej zalogować się do swojej bankowości internetowej. Domyślnie płatności online z wykorzystaniem karty są możliwe, jednak warto sprawdzić, jakie limity transakcji są ustawione dla danej karty. Zazwyczaj w ustawieniach znajdziemy cztery główne limity dzienne:

  • limit płatności kartą w sklepach stacjonarnych,
  • limit dla operacji internetowych,
  • limit wypłaty gotówki.

W aspekcie płatności w e-sklepach ważny będzie limit operacji internetowych, czyli maksymalna kwota, jaką dziennie można zapłacić przy użyciu karty w sieci. W ten sposób można ograniczyć konsekwencje związane z utratą karty lub udostępnieniem jej danych niepożądanym osobom.

Przejdźmy teraz do samego procesu płatności, który wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Otóż sprzedawca musi poprosić Cię o podanie trzech danych, które znajdziesz na karcie. Są to:

  • imię i nazwisko właściciela karty,
  • data ważności karty,
  • kodu CVV2.

Ten ostatni to trzycyfrowy numer, który znajdziemy na tyle karty. Po zatwierdzeniu tych danych może jeszcze zostać uruchomione dodatkowe zabezpieczenie 3D Secure. Jego aktywacja zależy od różnych czynników, takich jak kwota transakcji czy kraj merchanta.

Zabezpieczenie to polega na wpisaniu kodu lub uwierzytelnieniu przez aplikację bankową. Dopiero po pomyślnym przejściu tego etapu płatność zostaje ostatecznie zrealizowana, a sprzedawca może przejść do realizacji zamówienia.

Zachowaj bezpieczeństwo podczas płatności w Internecie

Wiemy już, jak uruchomić płatność kartą przez Internet, ale ważniejszym aspektem jest bezpieczeństwo takich transakcji. Niestety płatność kartą jest prosta i szybka, ale jeśli podamy dane karty oszustom, oni z równą łatwością mogą to wykorzystać. Jak się przed tym zabezpieczyć? Pamiętaj o tych kilku zasadach ochrony własnych pieniędzy:

  • potwierdzenie płatności kartą przez Internet z wykorzystaniem usługi 3d Secure poprzez uwierzytelnienie płatności drugim składnikiem zabezpieczającym – np. autoryzacją mobilną,
  • kupowanie w zaufanych sklepach, których witryny są szyfrowane certyfikatem SSL (adres https oraz symbol kłódki przy adresie witryny),
  • korzystanie z procesu chargeback w przypadku nieuczciwych sprzedawców,
  • nieotwieranie i nieklikanie załączników w podejrzanych e-mailach mających na celu działanie wyłudzenia danych karty,
  • zabezpieczenie urządzenia poprzez zainstalowanie programu antywirusowego oraz jego regularna aktualizacja,
  • w przypadku sporadycznego korzystania z karty zmniejszenie limitów płatności internetowych.

Pamiętając o tych zasadach płatności kartą przez Internet faktycznie będą wygodne i proste.

Artykuł sponsorowany.

[1] https://tpay.com/user/assets/files_for_download/jak-polacy-kupuja-online-raport-2023.pdf?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_term=2024-06-27&utm_campaign=Raport+Wiesz+wi+cej+sprzedasz+wi+cej+e-commerce+na+koniec+2023+r+

Skip to content