• 22 grudnia 2024 16:39

Projekt “Z Orężem ku Wolności”

lis 19, 2024

W październiku i listopadzie 2024 r. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie realizowało projekt edukacyjny pod patronatem Głosu Seniora pod nazwą “Z Orężem ku Wolności. 80. rocznica Akcji >>Burza<< i Powstania Warszawskiego”. Wzięło w nim udział aż 240 osób – uczniów z małopolskich szkół.

Z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy Akcji “Burza” i Powstania Warszawskiego Muzeum AK przygotowało specjalny projekt – cykl tematycznych warsztatów poświęconych działaniom Armii Krajowej w 1944 r. Przybliżały one przebieg działań prowadzonych przez AK w ramach Akcji “Burza” oraz jej kulminację w postaci Powstania Warszawskiego.

Warsztaty przeznaczone były dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Jedne z zajęć dedykowano osobnom niesłyszącym; przeprowadzono je w tłumaczeniu na Polski Język Migowy.

Jak liczna była Armia Krajowa? Jakiej broni używali akowcy? Gdzie toczyła się Akcja “Burza” i jakie były jej założenia? Jak do AK odnosili się Sowieci? Dlaczego Powstanie Warszawskie przegrało? Jak przebiegała “Burza” na Kresach? Czym był sabotaż, a czym dywersja? Jak wybrać konspiracyjny pseudonim? Jak przygotować fałszywą kenkartę? Odpowiedzi na te pytania uzyskać było można podczas zajęć w Muzeum Armii Krajowej.

Warsztaty składały się z części teoretycznej, w której pracownicy Działu Edukacji opowiadali o przebiegu II wojny światowej i okupacji w Polsce. Natomiast w części praktycznej młodzież przy pomocy plansz edukacyjnych, dokumentów i eksponatów (w tym replik historycznej broni) poznawała realia konspiracji i podziemnej walki. Własnoręcznie wykonywała też biało-czerwone proporczyki z wojskowym orzełkiem.

Kolejnymi elementami warsztatów były zwiedzanie wystawy stałej oraz przeprowadzana w oparciu o nią gra terenowa. Każdy uczestnik otrzymywał przygotowaną przez Muzeum broszurę zawierającą materiały historyczne oraz zadania do wykonania podczas zajęć. Oglądał też stworzoną na potrzeby projektu wystawę planszową prezentującą Akcję “Burza” i Powstanie Warszawskie.

W projekcie wzięło udział 240 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z terenu Małopolski, m.in. z Krakowa, Tarnowa, Trzebuni i Zakopanego. Warsztaty cieszyły się dużą popularnością.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

Skip to content