Miło nam poinformować, że Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich przystąpił do programu Stowarzyszenia MANKO – Głosu Seniora pt. „Szpital Przyjazny Seniorom”. Kampania ta promuje dostosowanie opieki medycznej do potrzeb osób starszych.
Uroczyste wręczenie certyfikatu miało miejsce 11 grudnia 2024 roku. Prezes Stowarzyszenia MANKO – Głosu Seniora Łukasz Salwarowski przekazał certyfikat na ręce dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich – Anna Gil. Doceniliśmy również ambasadorkę Głosu Seniora Teresa Dunajska oraz starostę koneckiego Grzegorz Piec, ponieważ szpital znajduje się na terenie powiatu koneckiego. Pan starosta poinformował, że planują otworzyć Powiatową Radę Seniorów i dołączyć do naszego programu „Powiat Przyjazny Seniorom”, aby wesprzeć działania aktywizacji i edukacji osób samotnych i tych, którzy nie wychodzą z domu.
Podczas prezentacji prezes Łukasz Salwarowski opowiedział o codziennych problemach seniorów, o tym, jak dbać o zdrowie, przeciwdziałać samotności i jak unikać oszustów. Seniorzy mogli zapoznać się również z naszymi spotami edukacyjnymi, w tym kampanii Stop manipulacji – Nie daj się oszukać, oraz relacją z XI Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie. W spotkaniu wzięli udział również koneccy seniorzy, wicestarosta Jarosław Staciwa, członkowie Zarządu Powiatu: Dariusz Banasik, Tadeusz Owczarek i Danuta Leśniewicz oraz włodarze okolicznych gmin: burmistrz Gowarczowa Joanna Dołowska, burmistrz Stąporkowa Jarosław Młodawski, wójt gminy Słupia Konecka Robert Wielgopolan, wójt gminy Ruda Maleniecka Jolanta Orman i zastępca wójta gminy Smyków Karol Lesniak.
„To wyjątkowe wydarzenie, bo zostaliśmy zauważeni jako drugi szpital w Polsce, że staramy się pokazać szpital nie tylko jako miejsce leczenia, ale także miejsce spotkań, aktywizacji i profilaktyki osób starszych. Słuchamy tego, czego oczekują od nas seniorzy” – powiedziała dyrektor Anna Gil.
W Szpitalu Specjalistycznym św. Łukasza w Końskich odbywają się zajęcia z relaksacji czy zajęcia plastyczne, a na spotkania zapraszają specjalistów, którzy odpowiadają na problemy zgłaszane przez starszych pacjentów. Dbają o ich dobrostan psychiczny i starają się przełamywać stereotypowy wizerunek osoby starszej.
Twórcą idei Szpitala Przyjaznego Seniorom jest śp. dr Krzysztof Czarnobilski – dyrektor ds. lecznictwa Szpitala MSWiA w Krakowie, geriatra, ambasador Głosu Seniora, współtwórca idei Międzynarodowych Senioraliów. To właśnie dzięki niemu Szpital MSWiA w Krakowie został pierwszym szpitalem, który dołączył do naszego programu. Obecnie funkcję dyrektora sprawuje dr Michał Zabojszcz – mieliśmy okazję gościć go podczas Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom pierwszego w Polsce Szpitala Przyjaznego Seniorom. Pan dyrektor był obecny także podczas Międzypokoleniowego Marszobiegu po Zdrowie z Głosem Seniora im. śp. Krzysztofa Czarnobilskiego.
Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że kolejny szpital stał się przyjazny seniorom.
Więcej na temat założeń programu „Szpital Przyjazny Seniorom” przeczytacie już w najbliższym grudniowo-styczniowym numerze magazynu Głos Seniora (nr 75). Zapraszamy do współpracy!